Nepřeberné množství zboží a za směšně nízké ceny v porovnání s těmi, které zaplatíte u českých prodejců. K tomu doprava zdarma. Reklamy na e-shopy prodávající věci ze zemí mimo Evropskou unii na nás na internetu vyskakují odevšud. A je těžké jim odolat. Kdo by nechtěl sfouknout dárky pod stromeček během pár kliknutí a ještě při tom ušetřit? Na spoustě z nich vám tento záměr skvěle vyjde. Jinde ale takové štěstí mít nebudete. Existuje hned několik rizik, které vám při nakupování zboží například z Číny nebo z Ameriky hrozí.

65705e7bf09bbobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zboží ne vždy dorazí včas

Než si zboží objednáte, nezapomeňte dohledat termín, do kterého by vám mělo dorazit domů. U obchodů z takzvaných třetích zemí může doručení zásilky trvat i několik týdnů. Pokud objednáváte s dostatečným předstihem, pak to asi řešit nebudete. Ale jestli chcete stihnout zabalit dárky pod vánoční stromeček, objednávkou v prosinci už značně riskujete zklamání. Zvláště když ke vzdálenosti ještě připočítáte přepravce zavalené balíčky v tomto čase…

Můžete být zklamáni kvalitou

Na obrázku vypadá zboží luxusně, ale to, co vám ve skutečnosti přijde, se od něho může diametrálně lišit. Neznámý výrobce vám těžko poskytne nějaké záruky na kvalitu a vzhled. Takže pak musíte řešit vrácení zboží tam, odkud přišlo. A to není za rohem.

Vrácení zboží nebo reklamace nemusí být brnkačka

Zatímco v českých e-shopech máte jistotu možnosti vrácení zboží do 14 dnů bez udání důvodu, případně zákonnou lhůtu pro reklamaci, v zahraničích to může být jinak. „Je třeba počítat s tím, že zde mohou platit jiná pravidla například ohledně zákonné odpovědnosti prodávajícího za vady nebo odstoupení od smlouvy. Před učiněním závazné objednávky je vhodné vždy zjistit, kdo je provozovatelem e-shopu,“ doporučuje Česká obchodní inspekce s tím, že zvláště mimo EU jsou klíčové především obchodní podmínky podnikatele, které si před objednávkou pečlivě prostudujte. U některých online obchodů se ale může stát, že se jejich provozovatele vůbec nedopátráte. Od takových raději ruce pryč. Seznam rizikových e-shopů najdete na stránkách České obchodní inspekce.

Platbou objednávky to někdy nekončí

Při objednávkách ze zemí třetího světa platí povinnost platit z objednaného zboží daň z přidané hodnoty (DPH). Zatímco v objednávkách z EU je už zahrnuta v ceně, u mimoevropských obchodníků tomu tak být nemusí.

Už třetím rokem neplatí, že se doplatek DPH nevztahuje na zásilky do hodnoty 22 euro (cca 530 Kč). Vztahuje se na všechny zásilky s jedinou výjimkou, a tou je zboží nepřesahující hodnotu 45 euro (cca 1 090 Kč) označené jako dar.

Některé čínské e-shopy, zvláště ty větší a známější, však tuto překážku šalamounsky odstranily a zákazníky doplatkem u celníků neobtěžují. „Mají nejčastěji DPH vyřešené pomocí tzv. režimu jednoho správního místa pro dovoz. To funguje tak, že tyto e-shopy platí DPH souhrnně za všechno zboží, které prodaly do EU. DPH je tedy již součástí ceny zboží, které si kupujete a vy proto nemusíte nic řešit,“ vysvětluje advokát JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D. s tím, že další možností, kterou tyto e-shopy často využívají, je zřízení skladů přímo na území EU odkud zasílají zboží kupujícím v této oblasti: „V tomto případě je DPH také zahrnuto přímo v ceně za vámi objednané zboží, a vy proto už nadále nic řešit nemusíte. Poznáte to podle označení „VAT included“ uvedeného pod cenou zboží.“

  • Systém „jednoho správního místa pro dovoz“ bývá u prodejce označen jako „IOSS“ (Import One Stop Shop).

Další povinností, která zákazníky obchodníků mimo EU čeká, je povinnost platit clo. Vztahuje se na zboží (bez dopravy) v ceně 150 euro (cca 3 600 Kč) a vyšší. U levnějšího zboží, jehož cena přesáhne 22 euro a u něhož nemusíte platit DPH, stačí pouhé celní prohlášení. I tady si ale řada prodejců ze zemí třetího světa věděla rady, jak vinou vyšších nákladů a obtěžující administrativy nepřijít o zákazníky.

„Častou praxí u velkých čínských e-shopů je, že zboží, které si objednáte, putuje z Číny nejdříve do jejich skladů na území Evropské unie, kde se zboží proclí a až poté je odesláno k vám. Vy v tomto případě už nemusíte nic dělat,“ doplňuje advokát Preuss. Vždy je ale nutné předem si ověřit, zda tomu tak skutečně je i u vámi vybraného e-shopu.

Zdroj informací: Česká obchodní inspekce, JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D. – Dostupný advokát, Rizikové e-shopy

Čtěte také: