nakup

Lidé závislí na nakupování tráví v obchodech mnoho hodin denně. Jejich tašky praskají pod množstvím nepotřebného zboží, které pak doma bez užitku hromadí. A odborníci varují: Je jich čím dál tím víc.

Německý Institut pro výzkum veřejného mínění Forsa přišel s výsledky rozsáhlého šetření. Celých 37 % žen léčí svá traumata novým oblečením. Patologickou závislostí na nákupech je postiženo 8 % populace. U nás zatím podobný výzkum neproběhl, ale lze předpokládat, že situace bude podobná. Tento fenomén narůstá se zvyšováním životní úrovně, a ta u nás od roku 1989 stoupla třikrát. Vliv má reklama i západní kultura orientovaná na peníze a zboží. Zároveň se lidé cítí daleko osamělejší a frustrovanější než dříve.

A právě osamělost, chybějící životní naplnění a nuda jsou nejčastější „spouštěče" závislostí, tu na nakupování nevyjímaje. To pak funguje jako náhražka kvalitních mezilidských vztahů nebo úspěchů v kariéře. Nákupní vášni nejvíc propadají nezadaní lidé s vyššími příjmy, ženy v domácnosti nebo ti, kdo nějakým způsobem přišli o partnera," říká MUDr.Erika Matějková.

Může se ale také jednat o maskovanou potřebu kontaktu s jinými lidmi. Zvlášť osamělé ženy touží po konverzaci a získání pocitu vlastní důležitosti, za což jsou ochotny i platit. Nezanedbatelný není ani zvyšující se adrenalin v krvi. V té chvíli mluvíme o nákupní horečce. Doma nás učili, že bychom neměli zbytečně utrácet, a tak nám překročení tohoto zákazu zvedá hladinu adrenalinu v krvi stejně jako let na rogalu.

Ženy vedou

Tato psychická porucha se objevuje hlavně u žen, i když ani páni tvorstva jí nejsou uchráněni.

Kdy se jedná o normální jednání a od kdy můžeme mluvit o nemoci? Sami postižení si kritickou hranici uvědomí jen stěží. Najednou musejí pořád něco kupovat, ani vlastně nevědí proč. Nutkavé pocity je ženou do horečnatých mnohahodinových útoků na obchody. Ženy se specializují na oblečení, boty, prádlo nebo parfumerii, muži spíše na elektroniku, ale existuje i mnoho „závisláků" na pánských kosmetických řadách, kožených oděvech či sportovní módě. A když už se jim oblíbený sortiment nevejde do skříní, začnou vybavovat byt. Od sklepa až po půdu. Jejich narušený mozek je vděčný za každou vhodnou záminku k nákupu. Jsou přesvědčeni o tom, že všechno, co přinesli, opravdu potřebují a zažívají silný pocit uspokojení. Nad tím, že se jim to už nevejde do bytu ani do rozpočtu, si hlavu nelámou. „Lidé podléhající této závislosti jednají zkratovitě a impulzivně," vysvětluje Erika Matějková. „Je to podobné jako s alkoholismem nebo bulimií. Rozum se vůbec nedostane ke slovu."

Trochu drahý koníček

nakupTento fenomén narůstá za vydatné podpory médií. Denní reklamní masáže ve všech sdělovacích prostředcích nás přesvědčují o úžasné výhodnosti toho kterého nákupu. A když nezabere nic jiného, je apelováno na naši ješitnost. Tuto kosmetiku používají Claudia Schifferová nebo Salma Hayeková a i vy za to stojíte. Z nakupování se stává cosi jako koníček. I dřív měli lidé všemožné zájmy, jenže si je museli sami najít. Člověk musel zkoumat, co by ho bavilo, co je dostupné. Teď stačí přijmout, co se nabízí. A nakupování se nabízí více než ochotně.

Choroby z nakupování patří mezi monomanie. Člověk je posedlý utkvělou myšlenkou, špatně se soustředí a nakupuje cokoli," říká psychiatr Jan Cimický.

Tento afektovaný nákup je závislý na momentální náladě pacientů," tvrdí psycholožka Astrid Müllerová z Univerzitní nemocnice v německém Erlangenu, zabývající se výhradně léčbou lidí závislých na nakupování. „Nemocní zkupují věci, které nepotřebují, doma je často ani nevybalí a jen je hromadí. Celé to končívá finanční krizí celé rodiny."

U nás zatím podobnou kliniku můžeme čekat jen stěží, protože tento druh duševní poruchy je považován za okrajový. Stačí si však uvědomit zarážející skutečnost, kolik z nás tráví svůj volný čas v hypermarketech či velkých obchodních centrech.

První pomoc

Čas od času si něco nepotřebného koupí většina z nás. Jen tak, pro radost. Podle odborníků na tom není nic špatného. Odměnit se za osobní úspěch dokonce považují za zdravé. Rozlišovacím znamením mezi ještě normálním stavem a nemocí je schopnost udržet se v mezích svých finančních možností a rozpoznání nutkavých pocitů, které musíme chtě nechtě denně uspokojovat. Než však navštívíte odborníka, zkuste si pomoci sami.

  • 1. Nikdy si nedávejte schůzku před nákupním centrem či oblíbeným butikem.
  • 2. Plaťte v hotovosti. Vidíte li utracené peníze na vlastní oči, snáze si cenu zboží uvědomíte.
  • 3. Jdete-li kupovat potraviny, vždy se předem najezte.
  • 4. Než vyrazíte do obchodů, sepište si seznam věcí, které potřebujete, a od něj se neuchylujte.
  • 5. Jestliže se špatně ovládáte, kolem oblíbeného obchodu co nejrychleji přejděte, ale nevstupujte dál.
  • 6. Snažte se vyplnit svůj volný čas náhradní činností, která by touze nakupovat zabránila.
  • 7. Jestliže nic z toho nepomůže, vyhledejte psychiatra.

Jak probíhá terapie?

Odpovídá pražský psychiatr Jan Cimický

U všech závislostí se snažíme odprogramovat signál, který mánii spouští, a vytvořit za ni nějakou přiměřenou náhradu. Společně vymyslíme něco, co má pro pacienta smysl a co by mu aspoň částečně nahradilo jeho ztrátu. Jestliže je chorobná touha po nakupování nebo jiná závislost spojená s úzkostnými stavy, můžou se předepsat i lehká antidepresiva."

Já na to mám

Victoria Beckhamová
Manželka britské fotbalové hvězdy utrácí za své oblečení přibližně 47 milionů korun ročně. Její muž tvrdí, že od rána do večera lítá po buticích a připraví ho o většinu jeho peněz. Denně v přepočtu o několik set tisíc korun. „Nemůžu si pomoct. Když se mi něco líbí, koupím si to v několika barvách. Mohla bych klidně nakupovat denně," přiznává bývalá Spice Girl.

Jennifer Lopezová
Miluje luxus, nákupy i drahé dárky. Nejoblíbenější činností je pro ni procházka po buticích renomovaných značek jako Gucci nebo Versace. „Ano, nákupům jsem propadla, ale nic s tím dělat nebudu. Nejraději kupuju boty a oblečení. Baví mě hledat šaty, které co nejlépe vyjádří moji osobnost," říká.

Britney Spears
Dvojnásobná matka nakupuje, když má smutek na duši. A to je čím dál tím častěji. „Můžu být úplně na dně, ale když jdu a koupím si krásné šaty, všechno je zase v pořádku," přiznává. Z módy však občas sklouzne i k něčemu do domácnosti. V poslední době to byla například postel za 600 000 korun.

Braňo a Nora Mojsejovi
Kontroverzní slovenský pár, který se pustil do vlastní realitní show Mojsejovci, je schopen za jediný den v Miláně utratit půl milionu korun. „Je to závislost. Denně musím utratit aspoň pět tisíc eur a pak je mi dobře. Ale nemám to tak, že bych za šaty dala poslední peníze," přiznává se Nora.
Braňo k tomu dodává: „Co jsem jí vstoupil do života, je to lepší. Ale dřív to bylo příšerné."

Reklama