sklad

Obchody s potravinami plánují před Vánocemi velké snížení cen. Pro řadu z nás to může být impulzem k nákupu některých potravin do zásoby. Plánujeme-li uchovat potraviny delší dobu, je důležité dodržet zásady správného skladování, aby potraviny nedošly úhony. I sebevýhodnější nákup se totiž změní ve vyhozené peníze, pokud se potraviny vinou nesprávného uskladnění zkazí a my jsme nuceni je vyhodit.

„Již při nákupu je dobré všímat si informací uvedených na obalu, zejména údajů o minimální trvanlivosti a doporučeném datu spotřeby. Důležitý je také neporušený obal a způsob, jakým potraviny uchovává obchod, kde nakupujete,“ radí Martin Noha ze společnosti Brabantia, která vyrábí mimo jiné i potřeby pro skladování potravin.

Když donesete nákup domů, potraviny co nejdříve roztřiďte a uložte na správná místa. Některé skladovací tipy najdete také na obalu. Víte, jak správně uložit třeba mouku, pečivo nebo maso?

Maso

Jednou jsem si domů přinesla aljašskou tresku. Jestli to byla závada jen na mém kousku, nebo takto zapáchá normálně, netuším. Už nikdy jsem si ji nekoupila. Nespotřebovali jsme všechny zakoupené filety, a tak jsem zbytek v igelitovém sáčku uložila do mrazáku. Přísahám, že i po roce, během něhož jsme dvakrát odmrazovali, se ten zápach v mrazáku drží stále.

Že nechcete dopadnout jako já? Pokud se maso chystáte spotřebovat, může zůstat v lednici. Jestliže se ho chystáte uložit do mrazáku, doporučuji omýt a naporcovat na menší díly (vyhnete se tak rozmrazování a opětovnému zamrazování) a uložit do mikrotenového sáčku, vytlačit vzduch a dobře uzavřít (například na uzel, ale prodávají se i šikovné „svorky“). Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří si mohou dovolit pro maso zvláštní přihrádku, máte téměř vyhráno. Ryby s bílým masem vydrží v mrazáku 12 měsíců, tučné ryby 6 měsíců a pokrmy z ryb maximálně 3 měsíce. Mleté maso a vnitřnosti vydrží půl roku, vepřové a skopové skladujeme maximálně 8 měsíců. Drůbeží a hovězí až 12 měsíců.

Pečivo

Nevím, jak u vás, ale naše pečivo po třech dnech buď plesniví, nebo tvrdne. A to i v chlebníku. Někteří lidé tvrdí, že pečivo do mrazáku nepatří. Pokud ale nechceme tratit, dáme ho tam.

Když zamrazujeme chléb, je lepší ho rozkrájet na jednotlivé krajíce, zabalit je do fólie nebo alobalu, aby neztratily chuť. Světlé pečivo zamrazujeme v sáčku a opět pečlivě vymačkáme vzduch. Pečivo lze uchovat ve zmrazené podobě 4 až 6 měsíců. Po rozmrazení rozpečeme v troubě či mikrovlnce.

Koření

Šafrán, aby to mělo barvu, papriku, aby to mělo říz… Koření nesmí chybět v žádné kuchyni. Když donesete domů koření v sáčku, přemístěte je do kořenek, aby nevyčichlo. Nejvhodnější jsou skleněné nádobky se zabroušenou zátkou nebo klasické kořenky s dobře těsnícím uzávěrem. Nádoby s kořením pak skladujte v suché, dobře větrané místnosti.

Ořechy a mandle

Bez ořechů a mandlí se neobejde snad žádné vánoční pečení. Neměly by v našem jídelníčku chybět ani po zbytek roku, obsahují totiž řadu nenasycených tuků, vlákniny a antioxidantů a jejich pravidelná konzumace snižuje riziko srdečních chorob. Prospívá jim skladování na tmavém a suchém místě, protože olej obsažený v jádrech snadno oxiduje a může žluknout. Je vhodné schovat je do uzavřených nádob, aby je nenapadli moli nebo jiní škůdci.

Mouka

První zásadou je nakupovat jen tolik mouky, kolik jste schopni spotřebovat do půl roku. To je totiž maximální doba, po kterou se doporučuje mouku doma skladovat. Po půl roce může dojít ke změně chuti mouky a zvyšuje se riziko napadení moučnými červy. I s těmi jsem už měla tu čest.

Existuje však řada tipů, jak před škůdci zásoby uchránit. Stačí mouku po přinesení z obchodu na pár hodin nechat v mrazničce a nízká teplota zlikviduje všechny případné zárodky a vajíčka. Mouku pak přesypte do nádoby s těsným uzávěrem a jako další ochranu proti moučným červům přidejte pár listů bobkového listu, který je zaručeně odpudí.

Mák

Mák je oblíbenou přísadou české kuchyně a buchty či koláče si bez něj dovedeme jen stěží představit. Skladujeme jej nejlépe v plátěném pytlíku v suché vzdušné místnosti. Před uskladněním musí být dobře vysušený. Pokud mák nezkonzumujeme do roka, je lepší jej vyhodit, protože má tendenci hořknout.

Cukr

Cukr je vhodné uložit do plastové, skleněné či kovové dózy s pevným uzávěrem a uchovávat na chladném, suchém a tmavém místě, kam nemají přístup hlodavci. V moučkovém cukru můžeme mít uložené vanilkové lusky, které díky tomuto způsobu uložení zůstanou dlouho čerstvé a voňavé a cukr příjemně provoní vanilkovým aroma.

Sůl

Sůl skladujte opět na suchém a chladném místě, mimo zdroje tepla a světla, ve vhodné uzavíratelné nádobě. Nádobu otevírejte jen v případě potřeby a nenechávejte ji otevřenou dlouho, jinak sůl načichne ostatním kořením, které skladujete poblíž.

Těstoviny

Nevařené suché těstoviny můžete skladovat na chladném suchém místě asi jeden rok. Řiďte se pravidlem „první dovnitř, první ven“ a spotřebovávejte vždy těstoviny, které máte ve spíži nejdéle. Vhodnou nádobou k uchovávání těstovin jsou plechové dózy s dobře těsnícím víkem. Na barevné těstoviny používám dózu plastovou a průhlednou. Těstoviny tak slouží i jako dekorace.

Nakupujete do zásoby? Které potraviny to nejčastěji jsou?

Reklama