Komu putují potraviny a jak jsou tito lidé vybíráni?
Národní potravinová sbírka pomáhá především lidem, kteří se nacházejí na hranici chudoby. Ať už jsou to matky samoživitelky, matky s dětmi v azylových domech, senioři, děti v dětských domovech, lidi s handicapem a tak dále. Byznys pro společnost na této sbírce úzce spolupracuje s Českou federací potravinových bank, Armádou spásy, Charitou ČR a NADĚJÍ, které zajistí, že potraviny a další potřeby doputují právě k těm, kteří je potřebují nejvíce.

Zuzana KrmelováA mohou se potřební sami hlásit s tím, že také potřebují pomoc?
Ano, je to možné. Také proto se sbírka koná. Doporučujeme obrátit se přímo na již zmíněnou konkrétní organizaci, která potravinovou pomoc přiděluje.

Co všechno mohou lidé darovat?
V průběhu sbírky, která se uskuteční 11. listopadu ve všech regionech ČR, mohou lidé nakupovat a darovat trvanlivé potraviny i základní drogistické zboží. Doporučený seznam najdete na webu potravinypomahaji.cz, stejně jako kontakty na obchody zapojené do sbírky. Všem, kdo chtějí prostřednictvím sbírky pomoci, doporučujeme nakoupit trvanlivé potraviny v zapojených retailových řetězcích a hygienické potřeby pořídit v některé z drogerií.

Mohou tedy darovat jen to, co právě v daném obchodě nakoupí, nebo je možné přinést i nějaké přebytky z domova?
Trvanlivé potraviny doporučujeme nakoupit a darovat v zapojených prodejnách po celé ČR. Možnost darovat přebytky z domova ale existuje – například je odevzdat do sbírky, kterou ve svých prostorách organizuje Český rozhlas. Takové potraviny musí být zdravotně nezávadné, tj. splňovat minimální datum spotřeby, a mít nepoškozený obal.

Jak se do sbírky zapojují obchodníci?
Letos se do Národní potravinové sbírky zapojí 10 řetězců, přičemž dva z nich jsou prodejci výhradně drogistického zboží. Obchodní řetězce se na sbírku vždy pečlivě připravují a informují o ní své zaměstnance i zákazníky, přeci jen jde o největší událost svého druhu. Skvělé je, že řada z nich zapojuje i své zaměstnance v roli dobrovolníků.

Potravinová sbírka

Je možné darovat potraviny potřebným v průběhu celého roku?
Ano, možné a vítané to je. Nejlepší je poskytnout dar prostřednictvím potravinových bank, které se nachází v každém kraji. Samotné řetězce zapojené do Národní potravinové sbírky už takto spolupracují i mimo sbírku a nabízí tak potřebným velké množství potravin i v průběhu roku.

Kolik lidí této možnosti v průběhu roku využívá?
Na tuto otázku by nejpřesněji odpověděly právě potravinové banky. Nás těší, že díky osvětě, k níž určitě přispívá i Národní potravinová sbírka, se čím dál častěji setkáváme s dotazy, jako: „Máme doma potraviny, které nesníme, a odjíždíme na dovolenou. Chtěli bychom je darovat, kam je můžeme dovézt?“

Kromě darování potravin mohou lidé přispět i svým dobrovolnictvím – do čeho se mohou zapojit?
Pro letošní sbírku potřebujeme obsadit už jen poslední prodejnu, a to v Chotěboři. Práce dobrovolníka není nijak složitá. Stačí jen lidem rozdávat letáčky a pak skládat darované potraviny do krabic. Kdo by se tedy chtěl přidat, stačí navštívit web sbírky www.potravinypomahaji.cz sekci „O sbírce“ a kontaktovat nás prostřednictvím elektronického formuláře.

Kdo se zapojuje nejčastěji?
Je to různé, poslední dobou se nám hlásí i celé rodiny s dětmi. To považujeme za skvělý příklad, jak dětem ukázat, že ne všichni mají peníze na jídlo, a zároveň je naučit pomáhat.

Potraviny pomáhají
Potravinová sbírka 2016. Zdroj foto: Byznys pro společnost


Je o sbírku každým rokem větší zájem?
Každým rokem se přidává a zapojuje stále více obchodů, takže je potřeba o to větší počet dobrovolníků a všeho kolem. Ke sbírce se také připojují firmy, které vybírají potraviny ve svém sídle a potravinovou pomoc následně odváží do potravinových bank. Jestli tedy uvažujete, jak nám ještě pomoci, staňte se i vy dobrovolníkem nebo podpořte sbírku nákupem trvanlivých potravin. Věříme, že se nám to letos společně povede, a že lidé ocení, že děláme užitečnou věc.

Čtěte také:

Einsteinova teorie šťastného života
5 věcí, které z vás mohou udělat špatnou kamarádku

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama