Měla jsem ve svém životě období, ve kterém jsem kreslení věnovala spoustu času.

Kreslení mi v té době přinášelo mnoho dobrého, a tak bych se s vámi o své pocity a pár zkušeností ráda podělila.

 

Nemusíte si hned kupovat malířský stojan a olejové barvy

Ty ponechme zkušenějším a talentovanějším. Pokud jste se kreslení či malování ve svém životě nikdy nevěnovala, postačí pro začátek obyčejná měkká tužka nebo kvalitní pastelky. Ti šikovnější to mohou zkusit s křídami, uhlem či pastely.

 

Malujte to, co se vám líbí nebo vás oslovilo

Svůj nejhezčí obraz vodopádu (jak tuto malůvku pyšně nazývá moje maminka) jsem zničehonic nakreslila po návratu z dlouhé exotické dovolené. Byla jsem plna zážitků a dojmů z přírodních krás „divokých“ zemí a takzvaně jsem své pocity hodila na papír. Dodnes je tato kresba, se společně vzniklou malůvkou východu slunce, moje nejoblíbenější.

 

Amatérská kresba pro radost

Některé mé kamarádky, které se stejně jako já ve svém životě pokoušely o amatérskou kresbu pro radost, malují spoustu květin anebo obličeje svých blízkých. Žádná z nás není umělkyně a ani nebude. Co je ale jisté, že nám doba strávená kreslením přinesla uklidnění, chvíle duševní relaxace a těm šťastnějším pocit jakési seberealizace. Malovat tedy můžete své dítě, vázu s květinami ze zahrady anebo třeba výhled z okna. Nebo můžet nakreslit svého milence, je to zcela na vás... :-)

 

Dle čeho zvolit techniku
Každá technika má své vlastní charakteristiky, a tak jsou možnosti pro osobní vyjádření zcela bez omezení. Například uhel je perfektní na hrubé kresby v širokém měřítku, zatímco barevné tužky  vyhovují jemné, detailní práci v malém měřítku. Vaše volba techniky bude záviset na tom, jak se vám dobře kreslí, a na důvodu, proč kreslíte.  

 

Neobvyklejší je tužka

Tužky jsou odstupňovány podle systému H a B, tj. podle tvrdosti. Většinou jsou tvrdé tužky značeny 9H (nejtvrdší) až H, a měkké tužky 8B (nejměkčí) až B. Stupně F a HB jsou na polovině cesty mezi tvrdostí a měkkostí.

 

  • Velmi měkké tužky – jsou vhodné na široké a měkké čáry
  • Tvrdé tuhy – lze naostřit do velmi tenkých hrotů; jsou tedy nejlepší na precizní detaily

 

Pastelky

Pastelkami je možné snadno vytvářet velmi širokou škálu odstínů pouze aplikováním různého tlaku na tužku a využíváním ke kreslení jak hrotu, tak boku tuhy.

Také pastelky se od sebe liší tvrdostí, kterou určuje množství vosku, které obsahují.

 

Nejstarší je uhel

Už prehistorický člověk používal saze a kousky ohořelého dřeva jako nástroje ke zpodobení zvířat na stěnách jeskyně. Dodnes je uhel použitelný v širokém rozsahu, tenké uhly jsou vhodné ke skicování a detailní práci. Silnější uhly jsou lepší pro hrubou práci a pro rychlé pokrytí rozsáhlých ploch. Pro začátečníky může být překážkou příliš snadné rozmázání.

 

 

V knize „Kurz kreslení krok za krokem“ (Angela Gair, nakl. Svojtka 2002) je uveden význam kreslení následovně:

 

Na kreslení je velmi důležité, že kultivuje naše vizuální vnímání, pomáhá vidět svět kolem nás zvídavýma očima.

 

Ale já bych spíše řekla, že může být dobrým pomocníkem pro duši, když nám třeba není nejlépe.

Tak směle do toho a držím vám palce!

 

Zdroj: Angela Gair, Kurs kreslení krok za krokem, nakl. Svojtka 2002

 

 

 

Reklama