Co byste řekla na tyto inzeráty?

Byt 3+1 osobní vlastnictví v Praze - Vinohrady. Po celkové rekonstrukci i s balkónem, plastová okna. Cena 1.550.000 Kč - rodinné důvody. RK nevolat, ne SMS! Praha Tel.: 737950618

Kraj Moravskoslezský
NÁSTUP. PLAT 20.000 Kč! Přijmeme asistentku pro nenáročnou administrativní práci. Volejte na tel.: 737950618

Kraj Moravskoslezský
Přijmeme řidiče sk. B pro ČR. Plat 30.000 Kč. Volejte na tel.: 737950618

Zní vám to tak trochu neuvěřitelně? Příliš lákavě? Tak to máte pravdu!

Paní Helena Lacinová původně provozovala erotickou linku. Za patřičný obolus vám vzdychala a úpěla do telefonu a vykládala, jaké na sobě má či nemá prádélko. Ale jak šla doba, přestal být o podobné služby takový zájem. Jenže paní Lacinová není z laciného kraje a kdo by nechtěl peníze, že? A tak přišla na unikátní podvod.

Do různých anoncí si podala velmi výhodně znějící inzeráty. I ty výše uvedené jsou z jejího pera. A když zájemce – často nezaměstnaný ucházející se o práci – zavolal na uvedené telefonní číslo, dozvěděl se toto (jedná se o doslovný přepis - redakce vlastní nahrávku!):

Dobrý den, voláte-li na práci, kontaktujte naše nové číslo, a to 90-07-02-070.
Ještě jednou: 90-07-02-070.
(pomlka)
Já ho ještě jednou zopakuji: 90-07-02-070.
(dlouhá pomlka)
Tuto službu neposkytuje T-mobile, O2 ani Vodafone. Tuto službu provozuje Helena Lacinová, P.O.Box 210, Ostrava 8.
(dlouhá pomlka)
Cena jedné minuty je 70 korun.

Nahrávka ke stažení ZDE.

Už tušíte, v čem spočívá celý „fígl“? Jen málokdo si vyslechne zprávu celou – většina volajících položí telefon po druhém, maximálně třetím zopakování čísla, protože už si ho stihla zapsat. A pak na ono číslo zavolá.

Z počátku paní Lacinová placenou linku dokonce zvedala (občas ji zvedal jakýsi muž) a dlouze s volajícími diskutovala o výhodách a nevýhodách nabízené práce či bytu. A pak jim řekla, že má ještě jiného zájemce, ať zavolají později. A když důvěřiví uchazeči o zaměstnání nebo potenciální kupci zavolali, dozvěděli se, že už je naneštěstí místo obsazeno a byt prodán.

Pak ale paní Lacinová přišla na to, že stačí nechat na placené lince záznamník se vzkazem, ať zájemce zkusí zavolat později. Opakované telefonáty jí totiž vynášely víc peněz a stály méně úsilí, než dlouhé povídání.

A výsledek? Podle odhadu odborníka mohla paní Lacinová způsobit škodu kolem několika set tisíc měsíčně. Část těchto peněz musela, stejně jako u provozování erotické linky, zaplatit operátorům za to, že se na číslo dá dovolat z jejich sítí, ale zbytek jí zůstal.

Dnes je většina placených čísel, které paní Lacinová využívala, zablokována. Ve dřívějších inzerátech se vyskytovalo číslo 90-09-59-984 za 95 Kč/min, to však bylo odpojeno – pravděpodobně se poskytovatel nechtěl podílet na podvodech paní Lacinové. Poté získala číslo 90-07-02-070 u jiné společnosti. I to je nyní odpojeno, existují však ještě další poskytovatelé, kteří o podvodech nemají ani tušení. A novodobá zlatokopka rozhodně nehodlá se svou činností přestat.

Z právního hlediska se samozřejmě jedná o podvod, protože paní Lacinová sice na konci oznámení na prvním čísle informuje o ceně služby, ale nemá v úmyslu poskytnout inzerované a navíc o ceně informuje tak, že je vysoce pravděpodobné, že volající tuto informaci neobdrží. Problém je ovšem v tom, jak takový případ vyšetřit – dohledání všech poškozených a jejich vyslechnutí by bylo neuvěřitelně komplikované, jednotlivcům zcizené částky přitom nepřesahují desítky až stovky korun...

Takže možná paní Lacinová spravedlnosti unikne. Protože sice nakradla milion, ale kradla v malém.

Nevíte o někom, kdo by byl obětí paní Lacinové? Narazila jste někde na podobné inzeráty? Co myslíte, bude paní Lacinová někdy potrestána? Nebo bude v klidu krást dál?

Poznámka redakce: Jméno dotyčné paní jsme získali z oné telefonické nahrávky, jejíž přepis je ve článku. Kontaktovat paní, která se v nahrávce představuje jako Helena Lacinová, se nám přes veškeré úsilí nepodařilo.

Vyjádření tiskové mluvčí Czech On-Line, zprostředkovatele linky ZDE!!! 

Reklama