Připadá vám nadpis tohoto článku jako sci-fi? Potom neznáte službu Cash Back, která anglickým názvem přesně vystihuje svou podstatu. U pokladny zaplatíte kartou a rovnou si můžete vybrat hotovost.

Nedávno jsem platil v drogerii a prodavač se mě otázal: „Budete chtít Cash Back?“ Chvilku jsem stál a přemýšlel, co po mně vůbec chce. Když nervozita dostoupila vrcholu, zeptal jsem se: „Jak to myslíte?“

cash back

„Jestli budete chtít nějakou hotovost zpátky,“ zněla odpověď.

„To jde?“ byl jsem upřímně překvapen. „A stojí to něco navíc?“

„Ne, je to zdarma. Tak budete chtít nějaké peníze?“

„Dobře, dobře, vyberu si tisícovku.“ Následně jsem poděkoval a s penězi i nákupem odkráčel. Příhoda mi začala vrtat hlavou, a tak od té doby kdekoli platím kartou, ptám se: „Nabízíte Cash Back?“

Odpověď většinou zní: „Ne, co to je?“

Jak to funguje?

Na stránce Visa Cash Back je služba velice dobře popsaná. Jen v kostce.

Pravidla výběru Cash Back...

  • ...jen u vybraných prodejců (asi 3.000 prodejců v celém Česku),
  • ...při nákupu nad 300 korun,
  • ...maximální výběr je 1.500 korun,
  • ...částka se vám odečítá z denní výběrového limitu.

Zajímavé také je, že k poskytování této služby nemusí obchodníci nijak vylepšovat svůj platební terminál, pokud se u nich dá platit VISA kartou. Stačí jen zavolat a nechat si upravit software.

Kdo například Cash Back nabízí

Jak jsem již napsal, jde asi o 3.000 obchodníků po celé zemi, počet prodejen jde tedy do desetitisíců. Moje příhoda je z drogerie Schlecker, z větších obchodníků nabízí Cash Back potraviny Albert, COOP, Globus a Interspar, prodejny dámského prádla Timo, čerpací stanice ČS EuroOil, prodejny obuvi Pery, optiky Hours a prodejny oděvů Bushman. Další vybrané obchody jsou spíše menší a najdete mezi nimi například kavárny, restaurace, lékárny či hotely. Poznáte je tak, že by měly mít u vchodu nálepku Visa Cash Back, ale všichni víme, jak dopadají nálepky, takže pokud si chcete ověřit, jestli nějaký obchod Cash Back nabízí, můžete se podívat na mapu na následujícím odkazu...

Jsou také obchodníci, kteří nabízejí Cash Back při použití jejich platebních karet, například řetězec Datart vás v takovém případě nechá vybrat až 5.000 korun.

Douška na závěr: Obchodníci se bouří kvůli školení

Podle nejnovějších zpráv hodlají někteří dosavadní prodejci službu Cash Back omezovat. Není to však z důvodu nevyužívanosti této služby, ale kvůli zákonu o oběhu mincí a bankovek, který v plném znění začne platit od července 2012. Nově nařizuje prodavače proškolit tak, aby uměli rozpoznat falešné bankovky.

Kam dál?

Reklama