Věděly jste, že až 40 % všeho, co každý den vyhodíme do odpadkového koše, je bioodpad? Otázka o starost o naši planetu Zemi už se netýká jen třídění plastů, skla nebo papírů. O třídění potravin, které se dají snadno kompostovat, se mluví ve velkém. A my jsme pro! Pořiďte si jeden kompost domů i vy.

Ekologické myšlení a třídění není žádná novinka, není to trend, je to životní styl a je to jednoznačně správně. Nevyžaduje extra velké úsilí, nedělá to z vás ekoteroristu ani tzv. „přírodní lidi“, kteří se halí pouze do bio bavlny a tančí matičce Zemi. Třídění je skvělé a dobré. A víte proč? Protože nám to naše planeta bude vracet tím, že bude radost na ní žít a být.

kompost

O třídění klasických odpadních položek jako je plast, papír nebo baterie, snad ani nemusí být řeč. Pojďme se proto podívat na bioodpad a domácí využití kompostérů...

Jak na domácí kompostér?

Kompostér je jinými slovy bedýnka (menší či větší), kterou si buď úplně jednoduše pořídíte v obchodech pro kutily, nebo máte-li šikovné ručičky, si ho vyrobíte ze dřeva nebo jiných nepotřebných bedýnek. Kam si ho dáte, je jen na vás, pokud máte dostatek prostoru na zahradě, je to jednoznačně nejlepší místo, umístit ho ale můžete klidně i do bytu nebo na balkon. Pokud zvolíte domácí variantu, dbejte na to, aby se teplota pohybovala vždy okolo 20° C a byl v místnosti dostatečný přístup ke kyslíku.

A pak je tu otázka, jaký zvolit druh. Mezi největší favority teď patří tzv. vermikompostér, tedy domácí kompostér, jehož součástí jsou žížaly. Ty se podílejí na efektivnějším rozkladu odpadu, rychlejší tvorbě humusu a také neustálém kypření vzniklé hmoty. Tuto „ingredienci“ lze samozřejmě vynechat, kompost je pak ale náchylnější k hnilobným procesům a je třeba o něj více pečovat vlastními silami (kypřit jej nebo dodávat látky podporující rozklad). Výhodou vermikompostéru je také vznik tzv. žížalího čaje, kapalného hnojiva, které se míchá s vodou a stříká se například na pokojové květiny.

Základními podmínkami k tomu, aby vermikompostér pracoval tak, jak má, jsou:

  • dostatečné množství žížal (nejlépe kalifornské) – čím více jich bude, tím rychleji budou „pracovat“. Teoreticky vám ale úplně na začátek postačí dvě – maminka a tatínek. O nákupu a distribuci se můžete dozvědět více tady.
  • udržování přiměřené vlhkosti –  zkouška vlhkosti: vezměte hrst kompostovaného materiálu a stiskněte ji co nejpevněji v dlani. Jestliže se objeví pár kapek vody, vlhkost je přiměřená, jestliže se objeví při zmáčknutí voda mezi prsty, kompost je příliš vlhký a je třeba k němu přidat suchý natrhaný papír nebo lepenku; jestliže se kapky vody neobjeví, je materiál příliš suchý a je třeba k němu přidat vlhký nařezaný papír, proužky lepenky nebo navlhčený kartón od vajíček.
  • vhazování zbytků potravin, které jsou pro vermikompostér určeny.

kompost

Čerstvě přidaný odpad je dobré přihrnout vrstvou hlíny, aby se k němu žížaly lépe dostaly. O kompost se musíte starat, kontrolovat, zda je vlhkost dostatečná, provzdušňovat jej a kontrolovat, zda se žížalkám daří. Odměnou vám za to bude dobrý pocit, eliminace zápachu z klasického odpadkového koše, snížení množství běžného směsného odpadu a každých pár měsíců vlastní kvalitní substrát.

Také si přečtěte:

Reklama