Hollywoodský herec Tom Hanks se těší popularitě po celém světě. Hanks však není jen úžasný herec, ale také velmi talentovaný autor. Čeští čtenáři se o tom budou moci přesvědčit téměř 2 měsíce přesně po autorových 62. narozeninách –  12. září 2018, kdy nakladatelství Domino vydá jeho literární debut – soubor povídek s názvem Neobvyklý typ. Tento do češtiny mistrně převedl pan Vladimír Medek.
Představovat Toma Hankse se zdá být zhola zbytečné. A přece jsou tady dvě věci, které o jedné z nejslavnějších filmových tváří uplynulých tří dekád nejsou obecně známy. Tom Hanks je nadšeným sběratelem psacích strojů. A věnuje se vlastní literární tvorbě.

5b5b183b81bebobrazek.png

Zatímco první ze zmíněných činností se věnuje už poměrně dlouho, na své autorské prvotině začal pracovat teprve v říjnu 2015. A to poměrně neobvyklou metodou: „Po dva roky jsem psaním trávil každou volnou chvíli. Psal jsem při natáčení v New Yorku, Berlíně, Budapešti a v Atlantě. Psal jsem na dovolené. Pak jsem psal na propagačních turné k natočeným filmům. V letadlech, doma, v hotelových pokojích. A každou povídku jsem napsal na jiném psacím stroji ze své sbírky.“

Každý psací stroj Tom Hanks také vyfotil a jeho snímek čtenář najde v úvodu jednotlivých kapitol. Tolik k neobvyklým okolnostem vzniku knihy. Pojďme ale ke knize samotné. Je psána zručně, lehkým perem, ovšem autor umí sklouznout i k melancholii. Pečlivě propracované postavy zasazuje do rutinního běhu života i do zlomových životních okamžiků. Posílá je na různá místa, do různých časů... a vlastně i do různých světů.

5b5b1a54c8565obrazek.png
(C) 2013 Columbia Pictures Industries, Inc. All Rights Reserved

Americká spisovatelka Ann Patchettová své čtenářské dojmy shrnula takto: „Četba povídkové sbírky Toma Hankse ve mně vyvolala stejně intenzivní úžas, jaký by vyvolalo zjištění, že Alice Munroová je zároveň největší herečkou naší doby.“  Sbírka Hanksových povídek nese název Neobvyklý typ a do češtiny ji mistrně převedl Vladimír Medek. Vyjde v Nakladatelství Domino 12. září 2018.

Tom Hanks se narodil roku 1956 do rodiny s portugalskými a anglickými kořeny. Jeho herecká kariéra začala v divadle, ale od roku 1979 se věnuje výhradně filmu. Má na svém hereckém kontě bezpočet rolí, jejichž výčet by si vyžádal mnohem větší prostor, než skýtá knižní záložka, a tak zmíníme jen dvě, za které získal Oscara: Forresta Gumpa a právníka Andrewa v dramatu Philadelphia.
Tom Hanks je také režisérem, producentem... a vášnivým sběratelem psacích strojů. A právě na jednotlivých exponátech ze své sbírky napsal svou literární prvotinu, Neobvyklý typ, jejíž český překlad vydává nakladatelství Domino.
Reklama