Ačkoliv se u koní pohybuji už dost dlouho, s jejich transportem moc zkušeností nemám. Když jsem si koně půjčovala, vždycky mi byl přivezen takřka pod nos. A já jsem si až na jeden případ, kdy se jednalo o starou harcovnici - parkurovou kobylu, vyslechla litanie o tom, jaký to byl „vopruz“, co koně vyváděli a jak dlouho to trvalo. Pravda, dostat koně do vozíku, když se bojí, nemá zkušenosti nebo se mu prostě z nějakého důvodu nechce, není žádná legrace.

To pak dojde i na hrubé násilí a kůň se nakládá lopatou. Zní to drasticky, co? Také jsem se zhrozila, když jsem to poprvé uslyšela, ale můžu vás uklidnit, je to metoda rychlá, spolehlivá a v podstatě neškodná. Lehká hliníková lopata slouží jen jako zastrašovací prostředek. A když se s ní kůň plácne po zadku, udělá to sice randál, ale nijak mu to neublíží.

Je zvláštní, že když mě koně opouštěli, nebylo žádných lopat potřeba. Vždycky šli do vozíku naprosto dobrovolně, ochotně a bez jakýchkoliv nerváků. Vždycky jsem je utáhla na žrádlo.

A jak jsem „naložila“ vlastního koně?

Když jsem ale měla stěhovat vlastního koně Oriona, měla jsem přece jenom trochu obavy. Co když nebude chtít nastoupit a já se před všemi ztrapním, že mě má na háku? Řidič auta, co vozík táhl, spěchal, neboť měl za sebou už jednu cestu (cca tisíc kilometrů) a já byla jeho druhý případ.

Orion v původním bydlišti

No, děj se vůle boží. Vzala jsem kus tvrdého chleba a šla si ho vyzvednout do výběhu. Kupodivu neprotestoval, že opouští stádo, zaprodal ho za suchou skývu a ochotně kráčel směrem k vozíku. Ani to mu nepřišlo divné a vyhupkal po rampě, jako by se nechumelilo.

No jo, to se holt pozná zkušený dostihák.  

Orion v novém bydlišti

Teď si zvyká na nový domov, nové stádo a nové terény. A já si zvykám s ním.

Reklama