Toto je dokončení pátečního článku Nákazy z pískovišť: Co číhá na naše děti?

sandpit

Hlavním rizikem pískovišť znečištěných našimi spoluobčany a jejich psy nejsou jen parazitární infekce. Parky jsou také oblíbeným útočištěm alkoholiků a narkomanů. Přibývá dětí poraněných o injekční jehly a pořezaných od rozbitých sklenic. Tato poranění jsou nebezpečná hlavně z toho důvodu, že pohozené jehly a stříkačky mohou obsahovat zbytky krve, která může být zdrojem závažných krví přenosných infekcí.

Trichurióza

Tuto nemoc vyvolává hlístice tenkohlavec lidský – Trichuris trichiura.

Ve střevě se z vajíček vyvinou hlístice, které se usidlují ve sliznici tlustého střeva. Většina nákaz proběhne bez příznaků. Dojde-li k masivní infekci, jsou přítomny bolesti břicha a průjem s příměsí hlenu a krve ve stolici.

Diagnóza se určí po průkazu vajíček ve stolici. V léčbě se používají antiparazitika mebendazol po dobu 3-5 dnů.

Další rizika

Mezi nejvýznamnější infekce patří virové hepatitidy a infekce virem HIV. Vzhledem k velké náchylnosti viru HIV ke vnějším vlivům je při píchnutí se o použitou jehlu jen malé riziko infekce. Horší je to s virem hepatitidy B. Ta je až 100krát infekčnější než HIV a nakazit se lze i krví několik týdnů zaschlou.

sandpit

Jednoznačně nejzávažnější je spolu s nákazou virem HIV virová hepatitida typu C. V dnešní době je mezi narkomany velmi rozšířena. Vzhledem k tomu, že tato hepatitida často přechází do chronicity a je nevyléčitelná, je riziko nákazy závažné.

Primární prevence

Jaká jsou možná preventivní opatření?

  • hřiště – pravidelné kontroly, ohrazení proti zvířatům, sběr jehel a odpadků (stavy pískovišť jsou pravidelně kontrolovány státem akreditovanými laboratořemi)
  • zvířata – pravidelné odčervování (v rodině, kde jsou děti, až 5x za rok), jejich pravidelné očkování (nejen) proti vzteklině
  • děti – ochranná očkování, omytí rukou po hře, před jídlem, vykonávání potřeby jen na určených místech

Sekundární prevence

Co dělat, když se dítě na pískovišti poraní o jehlu?

  • poranění nechat ošetřit u praktického lékaře (ránu vydezinfikovat)
  • očkování proti hepatitidě typu A a B
  • pravidelné odběry krve na sérologické vyšetření
  • sledování zdravotního stavu v délce 6 měsíců

Připravil server www.ulekare.cz

Kde si hrají vaše děti?

Reklama