sandpit

Venku je slunečno a rodiče vyrážejí se svými ratolestmi do parků a zahrad na pískoviště. V tašce kyblíček, lopatičku a bábovičky a pohoda je dokonalá. Avšak i tato nevinně vyhlížející záležitost, jako je hra na pískovišti, se může rázem změnit v noční můru. Opravdu nechci odrazovat rodiče od návštěv pískovišť, tento článek by vás měl pouze upozornit na rizika, která tato místa mohou skrývat.

Toxokaróza

Původcem této parazitární nemoci je larva škrkavky kočičí a psí – Toxocara cati, Toxocara canis. Jen u nás je tímto parazitem promořeno 10–20 % obyvatelstva. Zdrojem nákazy jsou psi a kočky, a to i ti domácí. Udává se, že je touto infekcí nakažena polovina koček a 18 % psů.

Tato zvířata vylučují vajíčka škrkavek ve svých výkalech. Tato vajíčka mají dlouhou životnost a jsou poměrně odolná.

Vývojový cyklus

Takže vykálí-li se takto nakažený pes či kočka např. do pískoviště, může dojít k tomu, že dítě, které si sem přijde hrát, si do exkrementu sáhne. A vzhledem k tomu, že děti často a rády si strkají ruce do úst, je velmi pravděpodobné, že se infekcí nakazí. V trávicím traktu dítěte se z vajíčka vylíhne larva, která se přes stěnu střeva dostane krevní nebo lymfatickou cestou do různých vnitřních orgánů.

Příznaky

Podle toho, který orgán je napaden, jsou přítomny různé příznaky. Dítě může mít teploty, nevolnost, zvracení, bolesti břicha či hlavy, vyrážku na těle. Vycestují-li škrkavky do plic a průdušek, může být příznakem bronchitida, kašel. Vzácně může být postiženo i srdce či mozek. Postižení oka může vést až ke slepotě.

Diagnóza a léčba

Na nemoc je třeba myslet při výskytu příznaků a typických změnách v krevním obraze. Diagnóza se potvrdí sérologickým vyšetřením. Léčí se antiparazitiky po dobu 10–14 dnů.

Toxoplazmóza

Tato nemoc je vyvolána parazitem Toxoplasma gondi. Hlavním hostitelem tohoto parazita je kočka. Člověk je pouze přechodným mezihostitelem v jeho vývoji. Kočky se nakazí pozřením infikovaného masa nebo z výkalů jiné kočky. Výkaly infikovaných koček obsahují množství oocyst, které mohou různou dobu v půdě přežívat. Nakažená kočka je vylučuje pouze při své první nákaze, a to po dobu 2–3 týdnů.

Trus začne být nakažlivý za 2–3 dny. Podle stavu imunitního systému dítěte se nákaza projeví, či nikoliv. U pacientů s normálním stavem imunity se většinou neprojeví. Může dojít pouze ke zduření krčních uzlin. Dítě může být více unavené, může mít bolesti hlavy či zvýšenou teplotu.

Nakazí-li se pacient s narušeným stavem imunity, může dojít k postižení různých orgánů. Postiženo může být oko, ale i srdce či mozek. U těhotných žen může toxoplazmóza vážně poškodit plod. Diagnóza je založena na sérologickém vyšetření. Nemoc se léčí antibiotiky po dobu alespoň tří týdnů.

sandpit

Tasemnice

Hymenolepióza je nákaza tasemnicí dětskou. Nákaza většinou probíhá v kolektivu dětí a může se projevovat bolestmi břicha a průjmy i s příměsí krve. Diagnóza se stanoví přítomností vajíček ve stolici. Lékem volby jsou antiparazitika.

Echinokokóza je vyvolána larvami tasemnice měchožila zhoubného – Echinococcus granulosus. Zdrojem nákazy jsou opět psí výkaly. Ze střeva člověka jsou zanášeny krevní cestou do různých orgánů, ve kterých vytvářejí cysty. Léčí se nejen léky, ale i chirurgicky.

Zdrojem infekce dětí navštěvující pískoviště ale nejsou jen psi a kočky kálející do písku. Zdrojem parazitárních i jiných infekcí mohou být i ostatní děti, které si přišly na písek hrát.

Enterobióza

Původcem nejčastější parazitární nemoci dětí je roup dětský – Enterobius vermicularis. Tento parazit se přenáší mezi dětmi, proto jej lze zařadit do této kapitoly. Poté, co jej dítě spolkne, cestuje do tlustého střeva, kde spokojeně žije. Samičky vycházejí buď se stolicí, nebo aktivně samy řitním otvorem a kladou do okolí konečníku vajíčka.

Je-li infekce pouze v začátku, nemusí být klinické příznaky zcela vyjádřeny. Nejčastěji se nákaza projevuje úporným svěděním oblasti kolem konečníku s perianálním ekzémem. Děti si často stěžují na bolest břicha, pro svědění v noci špatně spí. U děvčátek mohou roupi způsobit i zánět pochvy. Při nahromadění roupů v slepém střevě může dojít k zánětu slepého střeva.

Nákaza se diagnostikuje mikroskopicky pomocí perianálního otisku. Léčí se antiparazitiky. Léčba se musí zopakovat za 3–5 týdnů.

Askarióza

Tuto nemoc způsobuje škrkavka dětská – Ascaris lumbroides. Zdrojem nákazy je nakažený člověk vylučující stolicí vajíčka tohoto parazita. Samička naklade každý den mnoho vajíček, ze kterých se ve střevě vyvinou larvy. Ty krevní či lymfatickou cestou cestují do plic. Z plic jsou vykašlány a spolknuty. A tak se opět dostávají do střevního traktu a koloběh jejich vývoje je dokončen.

Nákaza se projevuje bolestmi břicha, nevolností, zvracením, průjmem. Při masivní infekci mohou parazité zcela zaplnit střevo a způsobit tak jeho neprůchodnost. Při jejich přítomnosti v plicích se nemoc projevuje kašlem, teplotami a změnou v krevním obraze. Diagnostikuje se nálezem vajíček ve stolici. Léčí se antiparazitiky.

Dokončení příště...

Připravil server www.ulekare.cz

Kde si hrají vaše děti?

TÉMATA:
DŮM A BYT