Venku je slunečno a rodiče vyrážejí se svými ratolestmi do parků a zahrad na pískoviště. V tašce kyblíček, lopatičku a bábovičky a pohoda je dokonalá. Avšak i tato nevinně vyhlížející záležitost, jako je hra na pískovišti, se může rázem změnit v noční můru. Opravdu nechci odrazovat rodiče od návštěv pískovišť, tento článek by vás měl pouze upozornit na rizika, která tato místa mohou skrývat.
Toxokaróza
Původcem této parazitární nemoci je larva škrkavky kočičí a psí – Toxocara cati, Toxocara canis. Jen u nás je tímto parazitem promořeno 10–20 % obyvatelstva. Zdrojem nákazy jsou psi a kočky, a to i ti domácí. Udává se, že je touto infekcí nakažena polovina koček a 18 % psů.
Tato zvířata vylučují vajíčka škrkavek ve svých výkalech. Tato vajíčka mají dlouhou životnost a jsou poměrně odolná.
Vývojový cyklus
Takže vykálí-li se takto nakažený pes či kočka např. do pískoviště, může dojít k tomu, že dítě, které si sem přijde hrát, si do exkrementu sáhne. A vzhledem k tomu, že děti často a rády si strkají ruce do úst, je velmi pravděpodobné, že se infekcí nakazí. V trávicím traktu dítěte se z vajíčka vylíhne larva, která se přes stěnu střeva dostane krevní nebo lymfatickou cestou do různých vnitřních orgánů.
Příznaky
Podle toho, který orgán je napaden, jsou přítomny různé příznaky. Dítě může mít teploty, nevolnost, zvracení, bolesti břicha či hlavy, vyrážku na těle. Vycestují-li škrkavky do plic a průdušek, může být příznakem bronchitida, kašel. Vzácně může být postiženo i srdce či mozek. Postižení oka může vést až ke slepotě.
Diagnóza a léčba
Na nemoc je třeba myslet při výskytu příznaků a typických změnách v krevním obraze. Diagnóza se potvrdí sérologickým vyšetřením. Léčí se antiparazitiky po dobu 10–14 dnů.
Toxoplazmóza
Tato nemoc je vyvolána parazitem Toxoplasma gondi. Hlavním hostitelem tohoto parazita je kočka. Člověk je pouze přechodným mezihostitelem v jeho vývoji. Kočky se nakazí pozřením infikovaného masa nebo z výkalů jiné kočky. Výkaly infikovaných koček obsahují množství oocyst, které mohou různou dobu v půdě přežívat. Nakažená kočka je vylučuje pouze při své první nákaze, a to po dobu 2–3 týdnů.
Trus začne být nakažlivý za 2–3 dny. Podle stavu imunitního systému dítěte se nákaza projeví, či nikoliv. U pacientů s normálním stavem imunity se většinou neprojeví. Může dojít pouze ke zduření krčních uzlin. Dítě může být více unavené, může mít bolesti hlavy či zvýšenou teplotu.
Nakazí-li se pacient s narušeným stavem imunity, může dojít k postižení různých orgánů. Postiženo může být oko, ale i srdce či mozek. U těhotných žen může toxoplazmóza vážně poškodit plod. Diagnóza je založena na sérologickém vyšetření. Nemoc se léčí antibiotiky po dobu alespoň tří týdnů.
Tasemnice
Hymenolepióza je nákaza tasemnicí dětskou. Nákaza většinou probíhá v kolektivu dětí a může se projevovat bolestmi břicha a průjmy i s příměsí krve. Diagnóza se stanoví přítomností vajíček ve stolici. Lékem volby jsou antiparazitika.
Echinokokóza je vyvolána larvami tasemnice měchožila zhoubného – Echinococcus granulosus. Zdrojem nákazy jsou opět psí výkaly. Ze střeva člověka jsou zanášeny krevní cestou do různých orgánů, ve kterých vytvářejí cysty. Léčí se nejen léky, ale i chirurgicky.
Zdrojem infekce dětí navštěvující pískoviště ale nejsou jen psi a kočky kálející do písku. Zdrojem parazitárních i jiných infekcí mohou být i ostatní děti, které si přišly na písek hrát.
Enterobióza
Původcem nejčastější parazitární nemoci dětí je roup dětský – Enterobius vermicularis. Tento parazit se přenáší mezi dětmi, proto jej lze zařadit do této kapitoly. Poté, co jej dítě spolkne, cestuje do tlustého střeva, kde spokojeně žije. Samičky vycházejí buď se stolicí, nebo aktivně samy řitním otvorem a kladou do okolí konečníku vajíčka.
Je-li infekce pouze v začátku, nemusí být klinické příznaky zcela vyjádřeny. Nejčastěji se nákaza projevuje úporným svěděním oblasti kolem konečníku s perianálním ekzémem. Děti si často stěžují na bolest břicha, pro svědění v noci špatně spí. U děvčátek mohou roupi způsobit i zánět pochvy. Při nahromadění roupů v slepém střevě může dojít k zánětu slepého střeva.
Nákaza se diagnostikuje mikroskopicky pomocí perianálního otisku. Léčí se antiparazitiky. Léčba se musí zopakovat za 3–5 týdnů.
Askarióza
Tuto nemoc způsobuje škrkavka dětská – Ascaris lumbroides. Zdrojem nákazy je nakažený člověk vylučující stolicí vajíčka tohoto parazita. Samička naklade každý den mnoho vajíček, ze kterých se ve střevě vyvinou larvy. Ty krevní či lymfatickou cestou cestují do plic. Z plic jsou vykašlány a spolknuty. A tak se opět dostávají do střevního traktu a koloběh jejich vývoje je dokončen.
Nákaza se projevuje bolestmi břicha, nevolností, zvracením, průjmem. Při masivní infekci mohou parazité zcela zaplnit střevo a způsobit tak jeho neprůchodnost. Při jejich přítomnosti v plicích se nemoc projevuje kašlem, teplotami a změnou v krevním obraze. Diagnostikuje se nálezem vajíček ve stolici. Léčí se antiparazitiky.
Dokončení příště...
Připravil server www.ulekare.cz
Kde si hrají vaše děti?
Nový komentář
Komentáře
Úplně nejlepší je mít vlastní pískoviště na zahradě a vždy ho při odchodu zakrývat, aby zůstalo čisté
A přitom stačí dát kolem pískoviště plot a dá se tím předejít spoustě případných nemocí například výkalů od psů a podobně.
Fuj. Pak se divite, ze ma svet Cechy za lidi, co ziji na stromech. Tady ma psa snad kazdej. Psi hovno jsem videla jednou, na parkovisti. Pred mesicem...
Bébina — #37 Ježíši to je pitomej názor - prodělat raději toxoplazmózu v dětství než v dospělosti - to přeci není dětská nemoc. Neprodělat toxoplazmózu vůbec. Já taky na zahradě sbírám po svým psovi - tak ať sbírají i na chodníku ve městě. Není nic horšího než to projet kočárem.
Bébina — #37 A nákaza může přijít také z kořenové zeleniny, když se do půdy vysmolí kočka.
vladka006 — #34 No problem je v tom, ze od toulave kocky se nakazis pouze v pripade, ze bys jedla jeji 2dny stara hovinka, nebo primo syrovou kocku. Mnohem vetsi sance je, ze se clovek nakazi spatne tepelne opracovanym masem, treba kdyz snis tatarak nebo krvavy steak, nebo krajis zeleninu na stejnem prkenku co syrove maso, protoze na toxoplazmozu jsou vnimavi vsichni teplokrevni zivocichove a vsichni se ji mohou nazit. Dalsi moznosti nakazy je neumyte ovoce a zelenina ze zahrdky, protoze kocky svuj trus zahrabavaji do hliny a takto ji kontaminuji. A v tehotenstvi je kriticky hlavne prvni trimestr, to muze dojit k poskozeni nebo odumreni plodu.
jastura — #33 Ty malamuti jsou super, ten můj to teda neumí a ani bych ho to nenaučila. Udělá to tam, kde to na něj přijde.
jastura — #33 Pokud jde o moje sousedy z paneláku, tak ty si boty oklepou na rohožce, no co, oni ten panelák neuklízí, máme placenou službu. Někdy nechají v paneláku vyvenčit i domácí mazlíčky a nechají to tam. Jednomu klukovi jsem neustále připomínala, aby si to po psovi uklízel, jeho mámě taky, oni se mi ještě posmívaly, že jim to neva a nesmrdí, tak jestli mě jo, ať to uklidím. Uklidila jsem to, dala jsem to tý mámě do lodiček. Mají čivavu, tak ty její mini hovínka nebylo problém do lodiček nacpat. Ale od té doby pro jistotu nenechávám boty za dveřma, asi tušila od koho to bylo.
wich — #32 Fujky, fujky, jsem teď zrovna těhu a toulavým kočkám se vyhýbám jak čert kříži.
vladka006 — #30 To by mě zajímalo jak to dělají, aby si pak ty bonusy nenosili na botech domů.
Můj pesan má šestý smysl a když jdeme k ségře, tak se vždycky vykadí pod její okna. Strašně mě štvou lidi, kteří na mě začnou ječet, že si snad to hovínko posbírám, když můj pesan teprve realizuje potřebu. Přece mu nebudu stát za zadkem a chytat to do pytlíku. Prostě počkám bokem až skončí a pak sbírám. Jedna paní ale měla úžasně naučeného malamuta. Měla je teda dva, ale ti když šli kontat, tak přidřepli, paní pod ně dala noviny, pesani zrobili, noviny se vyhodily a bylo. To ti mí blázni neumí.
Bébina — #27 Ani to není zárukou. Pokud si vzpomínám, psala tu kdysi uživatelka Amálie, že prodělala v dětství toxoplazmózu a pak v těhotenství znovu a porodila mrtvé dítě
jastura — #29 Mě to přijde nebezpečný i pro toho psa, když to tam necháš. Šlápne do toho, packy má citlivé a může se mu udělat plíseň nebo popraskanina. To jsem teda slyšela od veterinářky, když tam byl před náma chlap s NO, že má nějakou kožní nemoc na packách. Veterinářka mu říkala, že to může být ze psích výkalů. Chlap se hrozně divil, že má psovi pravidelně čistit kotec.
jastura — #23 V lese teda po něm taky neuklízím.
Včera jsem šla s hafanem zalejt tchánovu zahradu, no samozřejmě se nevyvenčil na procházce a vykadil se přímo v uličce mezi zahrádkami. Šla jsem to po něm uklidit a chlap, co má vedle zahrádku se mě ptal, zda jsem nebyla dlouho na sluníčku, že vidí prvně, aby pejskař po sobě uklidil. Psa v těch zahrádkách má skoro každej, je tam asi tak 15 zahrádek. Někdy to tam fakt vypadá, že si nevezmeš nic jinýho na nohy než kanady s hodně vysokou podrážkou.
vladka006 — #28 Teta má taky fenečku labradora na zahradě. Sbírá taky hovínka. Vždy obchází zahrádku s lopatkou a nabírá a nabírá. Asi by jsme u nich jinak nevydrželi, stačí mi ten smrádek u sbírání.
jastura — #23 Mám psa na zahradě a můžu Ti říct, že bych asi chcípla smrady, kdybych po něm neuklízela. Venčím ho, i když je na zahradě, ale holt to někdy na něj přijde dřív. No fůj, děsí mě představa, že bych si do toho třeba položila křeslo na opalování nebo to pak přejela sekačkou Ale z nás pejskařů se zahradou jsem asi vyjímka. Když vidím sousedovic hafany, jak kaděj do kotců, na dvorek a ty lidi to tam nechaj, psy se v tom válej, děti hrajou. No fůj, mě to přijde to samé, jako kdybych měla pudla a kadil mi po bytě.
Josef — #20 Nektere nemoci je vhodne prodelat si co nejdriv a mit proti nim protilatky, ktere nas ochrani v opakovanem nakazeni. To plati treba pro tu toxoplazmozu, ktera je lepsi, kdyz ji holcicka onemocni pri hrani na piskovisti, do ktereho kali kocky, nez kdyz ji onemocni az v dospelosti v tehotenstvi, kdyz si da tatarak nebo neomytou jahudku primo ze zahradky.
wich — #21 Je to pravda. Kdyby jsme tehdá neměli popito, tak toho vlčáka odvezeme do útulku sami. Evidentně tam hledal a čekal na páníčka a jak nám bylo řečeno byl tam celé odpoledne.
Bébina — #22 To by taky musel někdo přijet a né, když po hodině voláš, kde jsou, tak ti řeknou, že tu naší prde.l nemůžou najít a zvíře už je dávno v čudu.
Josef — #20 Naštěstí už dávno neplatí, že pes má být na dvorku a ještě lépe na řetězu. Děti bývají větší bacilonosiči než psi (viz epidemie viróz ve školách). Kdo má psa v bytě, má ho čistého, odčerveného, očkovaného, takže těžko bude přenášet nemoci. Neuklizené výkaly jsou jiná věc, ale to není ve zvířeti, ale v lidech. Naši uklízí i mini bobky po své čivavě. Stejně tak to dělají i všichni majitele malých pejsků, se kterými se naši schází při společném venčení. Bordel u popelnic, odpadky vyhozené z okna, znečištěné pískoviště... to nedělají zvířata, ale lidi.
Josef — #20 Nemyslím si, že zvíře patří k baráku na dvorek, ale pravda je, že majitel musí myslet a né být zahleděn do sebe. Blbečci, co pustí psa aby se venčil sám by měli být hnáni k zodpovědnosti. Jednak ohrožují svého čtyřnohého miláčka ale navíc i okolí. Osobně mám dva psy, volně běhají jen tam, kde neobtěžují, hovínka na sídlišti sbírám (v lese vážně ne), ale denně z okna vidím, že někteří majitelé (zejména větších plemen) na to kašlou a pak si jejich děti hrají na stejném dvorku, jako kadil jejich maxipes.