Příběh jako z románu se stal před několika lety paní Ivetě. Její manžel v poměrně mladém věku prodělal mozkovou mrtvici a ochrnul na levou polovinu těla. Jí bylo v té době 35 let.

35 let je věk, kdy je žena nejen na vrcholu svých fyzických a psychických sil, ale také se ocitá na vrcholu své sexuální aktivity, své zralosti. Paní Iveta své 35. narozeniny slavila smutně, cítila se na sto. Unavená, vyčerpaná, stará. Už tři roky se starala o svého o pět let staršího manžela, který po prodělané mozkové mrtvici ochrnul na levou polovinu těla. Když se to stalo, bylo mu teprve 37 let, byl úspěšným manažerem firmy, sportovcem, milujícím otcem jejich syna Dominika a také skvělým manželem a milencem.

vztah

Příběh paní Ivety

Najednou konec

Stačil jeden okamžik, jedna prasklá cévka v mozku. Diagnóza zněla hrozivě: hemiplegie – úplné ochrnutí jedné poloviny těla, spojené s poruchou řeči, schopností mluvit a rozumět.

Počáteční šok paní Ivety vystřídala obrovská snaha a houževnatost svému milovanému manželovi pomoct, vrátit ho, pokud to jen půjde, do normálního života. Pracovala jako profesorka na střední škole, kde jí vyšli vstříc a dali jí práci na poloviční úvazek. Místo výuky svých studentů se tak více zaměřila na výuku svého manžela, učila ho mluvit, vnímat a komunikovat. Šlo to pomalu, ale šlo to.

Horší to bylo s pohyblivostí, ochablé tělo se nevzmužilo, a i když se oba snažili, ochrnutí zůstalo. Paní Iveta si neuměla představit, že by manžela měla dát někam do ústavu, podle jeho potřeb uzpůsobila celý svůj dosavadní život. Prodala dům, ve kterém bydleli, protože sama by na něj nestačila, a pořídila menší byt, ve kterém byl zvlášť upravený pokoj pro manžela, také syn Dominik měl svůj vlastní pokoj.

Po návratu manžela z nemocnice to byl doslova boj, ale zvykla si. Svůj život rozdělila na péči o manžela, péči o syna, poloviční úvazek v práci a péči o domácnost. Na péči o sebe jí už nezbyl čas.

Život ubíhá

Rok, dva, tři… život ubíhá rychle a přibývající roky ještě rychleji. Na oslavu svých pětatřicetin pozvala paní Iveta pár svých kamarádek.

„Holka, vypadáš hrozně, potřebuješ vypnout, potřebuješ chlapa, jak dlouho už jsi neměla sex?“ slyšela z úst své bezprostřední kamarádky.

Tři roky, tři dlouhé roky, uvědomila si. Nešlo to, myšlenku na to, že se někde s někým „válí“, zatímco její manžel leží nemohoucně v posteli, zavrhla už na samém počátku.

Malá oslava skončila a Iveta si sedla ke svému manželovi. Podíval se jí do očí.

„Ivetko, najdi si milence, potřebuješ to, jsi ještě mladá, nic ti nebudu vyčítat.“
„Ty jsi něco slyšel?“
zalekla se Iveta. „To nemůžu, to nejde, co mi to navrhuješ,“ rozbrečela se.

Mrcha jedna

Ale stalo se. Milencem se stal otec jednoho z jejích studentů na střední škole, rozvedený, se dvěma dětmi. Po dlouhém váhání se svěřila svému manželovi.

„Ať někdy přijde,“ řekl smířlivě.

Přišel, ale až na jeho pohřeb. Ivetin manžel krátce nato zemřel na celkové selhání organismu, a také na apatii k životu, neměl už sílu žít, nechtěl žít.

Hned na pohřbu se však strhla směrem k paní Ivetě obrovská vlna nenávisti ze stran příbuzných i známých.

„To ona za to může, ona ho pohřbila. Tahala se s druhým, zatímco on ležel!“  

Co bude komu vysvětlovat, stejně jí nikdo neuvěří. Že se o něj více než tři roky obětavě starala, že neznala žádný odpočinek, jen práci a dřinu, že svého manžela v nejtěžší chvíli neopustila, to už neviděl nikdo, to se zapomíná. Pro všechny je ta největší mrcha, která si našla milence.

Epilog

Paní Iveta se nakonec s přítelem rozešla. Dnes už je babičkou, od syna Dominika má dvě krásné vnučky, které jsou novým smyslem jejího života.  

Čtěte také:

Reklama