Tak jako jde kupředu výchova dětí ve spolupráci s předními psychology, je tomu obdobně i při výchově psů. Co platilo před dvaceti lety je již dávno nahrazeno novými a moderními postupy. Lidé časem přišli na to, že fyzická síla není ideálním nástrojem, jak si u druhého tvora vydobýt poslušnost. Mnohem lepší je zapracovat na komunikaci a vytvořit si společný jazyk, kterým se budete dorozumívat. Pokud vytrváte a budete se řídit radami odborníka, úspěch máte takřka zaručen.

Trendy ve výchově psů
V posledních letech se trendy ve výchově psů týkají hlavně jejich páníčků. Majitelé psů se více vzdělávají a přemýšlí i nad výběrem plemene a následnou péčí, jelikož toto rozhodnutí zásadně ovlivní jejich společný život na dalších cca 15 let. Vybrat si k sobě správného parťáka je velmi důležité.

6501706a64714obrazek.png

„Moderní trénink je jeden. Ten, který nepoužívá sílu a nátlak jako tréninkovou pomůcku. Respektuje potřeby psa a přistupuje k němu s citem, láskou a vědomostmi,“ říká trenér psů Tomáš Nushart.

„V oblasti samotného tréninku je teď velmi populární takzvaný klikr trénink, což je ve skutečnosti synonymum pro moderní trénink. Klikr trénink je metoda, která se používá k jakémukoliv tréninku a označuje správné chování zvířete pomocí kliknutí klikrem. Ten se vždy pojí s odměnou a je to základ celého tréninku nejen psů, ale víceméně jakéhokoliv živočicha. Součástí moderního tréninku je také například nosework, který je v poslední době velmi populární. Je to sport, při kterém pes hledá a označuje konkrétní pach. A posledním trendem, který je velmi důležitý, je trénink manipulace se souhlasem. To znamená ošetření, které ale zvíře podstupuje dobrovolně. Například když tygr v zoo prostrčí tlapu skrz mříž a ví, že v tu chvíli bude ošetřen, ale pak za to dostane maso. S pejsky se také trénují takové konkrétní pozice, ve kterých ví, že z nich může kdykoliv odejít, a to nepříjemné přestane. Ale když tam zůstane, dostane odměnu,“ dodává Tomáš Nushart

Stačí porozumět němým signálům
Celý trénink a výchova stojí na vašem vztahu. Přemýšlejte nad tím, co děláte a pokud by to bylo nepříjemné vám, pak je to nepříjemné i psovi. Pokud si vztah hned na začátku zkazíte například nadměrným používáním síly, křiku nebo nátlaku, nebude to fungovat. Místo toho odměňujte správné chování. Nejčastěji pamlskem, ale můžete i hračkou, vypuštěním za psím kamarádem, podrbáním nebo společnou hrou. Chování, které posílíte, tedy odměníte, se bude v budoucnu opakovat s větší pravděpodobností. To je základ moderního tréninku.

Pozor, ne pro každého pejska je hlazení odměnou

O tom, co je odměna a co trest, rozhoduje zvíře, ne my. Často ho za přivolání poplácáme po hlavě, což je typické chování, které považujeme za odměnu. Většina psů to ale nevyhledává, a vnímá to spíše za trest.

„Abyste svému psovi co nejlépe porozuměli, sledujte jeho řeč těla a projevy. Když například pes zavrčí, může to znamenat, že je mu situace nepříjemná a pokud bude eskalovat, hrozí kousnutí. Což vlastně v překladu znamená, že nechce kousnout, proto používá jemnější signál v podobě vrčení. Nehledě na to, že předtím už dal pes dost pravděpodobně tak třiceti různými signály najevo, že se mu něco nelíbí, jen my mu nerozumíme. Takovým signálem může být pohyb ušima, ocasem, jiné postavení těla, odklánění se od nás, poodcházení, dávání hlavy na stranu atd. To vše je komunikace, které my lidé často nerozumíme, a proto psi používají vyšší stupeň. Důležité je psa za toto chování netrestat, ale snažit se lépe porozumět jeho signálům,“ radí trenér.

Trumf v podobě pamlsků a odměn
Významným pomocníkem ve výchově psa jsou odměny ve formě pamlsků. Je dobré je mít vždy u sebe. Skvělým pomocníkem na procházky je tzv. pamlskovník, tedy kapsička, kterou si připneme za pás a v níž máme spoustu malých pamlsků. Velikost pamlsku záleží na velikosti psa – čivavě stačí odměna o velikosti půl hrášku, bernardýn zvládne tři hrášky v jednom pamlsku. Jakmile pes dělá cokoliv, co se vám líbí, byť bez vašeho povelu, odměňujte ho. Zvíře se učí neustále, 24 hodin denně, to znamená, že je neustále možnost jeho chování ocenit.

Co ale dělat, když se nám s?pejskem povel nedaří – mám ho odměnit nebo ne?

Tomáš Nushart radí: „Odměňujeme vždy přesně ve chvíli, kdy se pes chová tak, jak chceme. Zde se prokáže hodnota klikru, který nám umožní označit daný moment úplně přesně a dá nám čas na vylovení pamlsku.

Pamlsky přitom šetřit nemusíte. Během jedné krátké procházky můžeme pejskovi dát najevo naši spokojenost klidně 30krát. „Pamlsky zkoušejte a vybírejte dle toho, co vašemu pejskovi nejvíc zachutná. Některému chutná sušené maso, jinému borůvky nebo mrkev. Často také používám tekuté pamlsky, ať už paštiku nebo třeba jogurt, který se dá naplnit do silikonové tuby. Vždy ale záleží na vkusu daného pejska. Samozřejmě i na tom, jestli nemá nějaké potravinové alergie nebo konkrétní zdravotní problémy, které by použití některých typů pamlsků zapovídaly. Obecně se ale dá říct, že nejčastější odměnou je sušené maso. Dobře se krájí na malé kousky a pro většinu pejsků má fajn hodnotu,“ vyjadřuje se v rámci iniciativy značky Pedigree o správném odměňování pamlsky trenér psů Tomáš Nushart a dodává: „Pojďme jednou pro vždy zapomenout na teorii vůdce smečky a vytváření hierarchie mezi člověkem a psem. Je to myšlenka, která patří do minulého tisíciletí. Nic takového není pro trénink ani život se psem zapotřebí.“

Chutné pamlsky Pedigree mají příjemnou žvýkací texturu a fungují jako ideální odměna pro vašeho psího miláčka. Neobsahují umělá barviva ani dochucovadla. Odměňte vašeho chlupáče lahodnou pochoutkou za správně odvedený úkol a upevněte vzájemný vztah! Vybírat například můžete ze zatočených tyčinek Pedigree Rodeo, chuťovek Tasty Minis, nebo jemných proužků ze sušeného masa Pedigree Ranchos.

Pedigree Rodeo
Chutné zatočené pamlsky Pedigree Rodeo mají příjemnou žvýkací texturu a fungují jako ideální odměna pro vašeho psího miláčka. Obsahují méně než 5 % tuku, jsou plné šťavnaté chuti a obsahují vitamíny a minerály jako omega 3, vitamin E a vápník, které podporují přirozenou obranyschopnost a zdravé kosti vašeho chlupáče. Neobsahují umělá barviva ani dochucovadla. Odměňte vašeho chlupáče lahodnou pochoutkou za správně odvedený úkol a upevněte vzájemný vztah! Pedigree Rodeo k dostání v příchutích s hovězím, duo hovězí & sýr a duo kuřecí & slanina.

Dodržujte doporučené dávkování podle věku, hmotnosti, objemu fyzické aktivity zvířete a zajistěte, aby měl vždy k dispozici čerstvou vodu. 

650170ff10939obrazek.png
Doporučená cena:
Rodeo s hovězím 70 g za 46,90 Kč
Rodeo Duo s hovězím a sýrem / kuřecím a slaninou 123 g za 64,90 Kč

Pedigree Tasty Minis
Lahodné chuťovky Pedigree Tasty Minis si váš mazlíček zamiluje. Psí pamlsky jsou dostupné v?různých tvarech a příchutích a obsahují důležité omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Co naopak neobsahují jsou umělá barviva ani dochucovadla a mají méně než 5 % tuku. Praktický uzavíratelný obal zachová kvalitu a čerstvost, je vhodným doplňkem na společně strávené chvilky venku a poslouží jako ideální odměna za dobře odvedený pokyn. Pedigree Tasty Minis k dostání v příchutích hovězí & sýr, hovězí & kuřecí a kuřecí & kachna.

Dodržujte doporučené dávkování podle věku, hmotnosti, objemu fyzické aktivity zvířete a zajistěte, aby měl vždy k dispozici čerstvou vodu. 

6501718945e57obrazek.png
Doporučená cena:
Tasty Minis Chewy Cubes 130 g 
Chewy Slices 155 g
Cheesy Bites 140 g za 64,90 Kč 

Pedigree Ranchos
Jemné sušené masové pamlsky Pedigree Ranchos jsou to pravé ořechové pro chuťové pohárky vašeho čtyřnohého kamaráda! Měkké proužky obsahují 95 % masa a jsou vyrobeny bez dalších vedlejších živočišných produktů. Obsahují vysoký podíl bílkovin, vitamíny a minerály. Pamlsky poslouží jako ideální odměna nebo svačinka při společně strávených chvílích třeba na cestách. Pedigree Ranchos k dostání v hovězí nebo kuřecí příchuti. 

Dodržujte doporučené dávkování podle věku, hmotnosti, objemu fyzické aktivity zvířete a zajistěte, aby měl vždy k dispozici čerstvou vodu. 

6501737ca5505obrazek.png
Doporučená cena:
Ranchos hovězí / kuřecí 70 g 64,90 Kč
Ranchos Sticks kuřecí tyčinky 60 g 64,90 Kč
 Ranchos slices hovězí plátky 60 g za 64,90 Kč

O Waltham Institutu
Waltham Institut je vědecké centrum spolupracující s Mars Petcare, které se zaměřuje na oblast péče a výživy domácích mazlíčků. Patří sem například požadavky na živiny pro domácí mazlíčky, mikrobiomy psa a kočky, biomarkery zdraví a nemocí, nebo třeba chování zvířat při krmení. Poznatky získané ve Walthamu jsou zásadní při prosazování lepšího světa pro domácí mazlíčky – institut je již více než 50 let přední vědeckou autoritou v oblasti výživy a pohody domácích zvířat. 

Reklama