Zrušili byste nejraději všechna zrcadla? Nákup oblečení je pro vás utrpení a na koupaliště se kvůli své postavě vydáváte jedině v noci? Na tento stav se ale lze dívat i z té lepší stránky. Právě absolutní znechucení sebou samým je tou nejlepší motivací ke změně. Protože tím nejdůležitějším předpokladem pro úspěšné zhubnutí je vaše rozhodnutí – že opravdu a skutečně chcete se sebou něco udělat. Rozumně zhubnout se vždy vyplatí. Své o tom ví například Lenka Urbanová z Prahy. Té se podařilo během roku shodit dvacet tři kilogramů. Místo hledání své konfekční velikosti v nadměrných velikostech si kupuje oblečení s visačkou 42. Svou nově nabytou postavu a pocit sebedůvěry si nemůže vynachválit. „To se vůbec nedá popsat. Určitě to za to stojí. Získala jsem obdiv u svých kolegyň, a nakonec i manžel a děti jsou rádi, že mají štíhlou mámu,“ říká atraktivní žena, které by nikdo nehádal její věk.

 

Odměnou za úspěch ale není jen nové sebevědomí a jasnější pohled na svět, ale i podstatné zlepšení zdraví. Obezita je rodnou sestrou cukrovky, přispívá k vysokému tlaku, zvyšuje cholesterol a riziko rakoviny – není proto divu, že každé shozené kilo se kladně projevuje i na celkové kvalitě a délce života. „Dá se říci, že pro obézního člověka jeden trvale zhubnutý kilogram znamená tři měsíce života navíc,“ říká internista Petr Sucharda.

 

Nikdo ale netvrdí, že zhubnout a už nepřibrat je snadné. Není – je to dokonce těžší, než skoncovat s cigaretou či alkoholem. Těch se můžeme vzdát úplně, jíst ale musíme.
„Zhubnout je jedna věc. To ještě nemusí být tak těžké. Těžší je přejít na nový způsob života, který nás bude uspokojovat po všech stránkách a přitom bude zdravější; bude obsahovat méně přijímané energie a více té vydávané. Vše se hodně točí okolo jídla a stravování vůbec i pohledu na svět kolem nás. Jíst zkrátka musíme, a nejen to, je to pro řadu z nás i určitý druh radosti. Je třeba si najít způsob, který je člověku příjemný a přitom je přiměřený jeho povaze,“ říká psycholožka Zdenka Sládečková, která se problematikou hubnutí dlouhodobě zabývá. Také ona ví, o čem mluví. Byly doby, kdy vážila o pětadvacet kilogramů více.

 

Než v nás ale pocit znechucení vygraduje natolik, abychom se rozhodli se sebou něco udělat, má za sebou většina lidí desítky pokusů, při kterých střídavě snižovali váhu, a vzápětí opět přibrali kila navíc, často víc, než byl původní úbytek. I tady totiž platí, že těžko je člověku samotnému a na cestě k spokojenosti se svým tělem je dobré si najít průvodce. Někoho, kdo odhalí, kde děláme chybu, a kdo nás podpoří, když se původní odhodlání vytrácí. Takovým spojencem může být dietní poradce, psycholog nebo lékař. „Většina pacientů prostě potřebuje trvalou kontrolu, neumějí se kontrolovat sami. Dokážou se hlídat měsíc či dva, ale pak potřebují někoho, kdo je zváží, změří a řekne jim, kde případně stále ještě dělají chybu. Důležitý je správný přístup a správné načasování terapie. Pokud někdo má zrovna tisíce jiných rodinných a pracovních starostí, nemá cenu, aby se pouštěl do hubnutí. Je také třeba, aby pacient pochopil, že změny, které mu navrhujeme, jsou celoživotní, že léčba obezity není krátkodobá věc,“ vysvětluje obezitoložka Petra Šrámková, jak taková spolupráce může vypadat.

 

Prvním kontaktem může být adresa http://hubnuti.ordinace.cz. Naleznete tu speciální internetový program pro snižování nadváhy. Když zadáte svoji výšku a váhu, automaticky se zde spočítá váš Body Mass Index. Na základě jeho výpočtu vám program nabídne další postup – můžete se rovnou objednat na konzultaci k lékaři, anebo se s odborníkem poradit po internetu. K dispozici jsou rovněž rady a informace o nadváze, různá doporučení, jak lze postupovat při zavádění změn v životním stylu apod. Naleznete tu také seznam specialistů, pro které obezita rozhodně není kosmetická záležitost, ale zdravotní problém, který chtějí a umějí řešit. Nemusíte se stydět se na ně obrátit, ani pokud chcete zhubnout jen pár kilogramů do plavek – s návštěvou zubaře také není dobré čekat, až když zuby nesnesitelně bolí.