Díky optickým iluzím zjišťujeme, že vidění není pasivním procesem, ale komplexní interpretací reality, kterou si mozek vytváří na základě dostupných podnětů. Toto zjištění má významný dopad nejen pro vědce, kteří zkoumají funkci mozku a vnímání, ale i pro umělce a designéry, kteří s tímto principem pracují při vytváření děl vyvolávajících zvláštní nebo nečekané reakce.
Kromě toho mají optické iluze pozitivní vliv na rozvoj kognitivních schopností, jako je kreativita a schopnost kritického myšlení. Když narazíme obrázek, který nás nutí přehodnotit naše očekávání a vnímání, stimulujeme tak různé části mozku a učíme se hledat nové úhly pohledu. Tento druh mentálního tréninku může pomoci při řešení problémů v běžném životě nebo v kreativní práci, kde je potřeba vidět věci z jiné perspektivy.
Zkuste se z jiné perspektivy podívat i na následující obrázek od SunLife, ve kterém máte za úkol mezi hromadou ovoce najít jednu věc, která tam úplně tak nezapadá – a tou je sýr! Ti nejlepší dokáží sýr mezi hromadou banánů, jablek, mang, kiwi a dalších druhů ovoce najít do 10 sekund. Čím dřív to zvládnete, tím bystřejší jste!
Tak schválně, jak dlouho vám to zabere!
'
Foto: SunLife
Tím, že se snažíme dešifrovat vizuální klamy nebo odhalit skryté objekty v obrázcích, posilujeme pozornost, koncentraci a schopnost detailního pozorování. Náš mozek se musí aktivně snažit zpracovat protichůdné informace a najít smysl tam, kde ho zpočátku neviděl. Tento proces zvyšuje flexibilitu mozku a rozvíjí schopnost lépe a rychleji zpracovávat vizuální podněty.
A jak rychle se podařilo zpracovat tentokrát vizuální podněty vám?
Našli jste sýr mezi hromadou ovoce?
Pokud ne...
...tady je řešení.
'
Foto: SunLife
Zdroj: SunLife
Nový komentář
Komentáře
za 7vteřin
našla za 6 vteřin
našla,ale skoro po půl minutě
Našli,našli...
Našli....?
Nenašli...!
Ano, našla (7s).
sýr jsem našla, ale nestopovala jsem si čas