Nejlepší výživou pro kojence je a vždy bude mateřské mléko, protože obsahuje veškeré látky důležité pro optimální vývoj maličkého organismu. Mohou ale nastat chvíle, kdy z jakéhokoli důvodu není kojení možné, přestože se maminka pečlivě stará o sebe i o své dítko a dodržuje veškerá doporučení lékařů a dalších odborníků. Ani v takových případech se ale maminky nemusí obávat, že by svému miminku kvůli absenci mateřského mléka nemohly dát to nejlepší. Na trhu jsou dostupné různé alternativy kojenecké výživy, které poskytnou vašemu drobečkovi vše potřebné pro jeho zdravý vývoj.

sunar

Co po kojení? Kravské nebo umělé mléko?

Kojení je pro miminko nejlepším způsobem výživy. S tím souhlasí asi každá maminka. Ale co dělat, když se kojení nedaří, nebo když chce maminka dítko odstavit? Místo umělého mléka některé maminky zařazují do dětského jídelníčku například neupravené mléko kravské s argumentem, že je obsaženo i v náhradní kojenecké výživě a tím pádem jej lze dítěti bez problémů podávat i takto v „surovém“ stavu. To je ale velký omyl, bílkovina kravského mléka je totiž pro kojence velmi těžko stravitelná. Mléčná složka obsažená v náhradní kojenecké výživě je oproti tomu speciálně upravována, aby se co nejvíce podobala mateřskému mléku a malý dětský organismus nezatěžovala, ale naopak mu pomáhala lépe prospívat. Náhradní kojenecká výživa navíc na rozdíl od kravského mléka obsahuje potřebné vitaminy a minerální látky. Například Sunar Premium obsahuje vyvážený poměr vitamínů a minerálů, důležitou roli hraje i přítomnost mléčného tuku, který patří mezi klíčové složky pro správný vývoj miminka a jeho organismu. Ten navíc mléku dodává lahodnou a přirozenou mléčnou chuť, která malým dětem chutná. Ideální je, pokud dítě na pití kravského mléka zvykáme postupně, a až od tří let života.

Je potřeba, aby umělé mléko bylo v bio kvalitě?

Pro většinu maminek je důležité, aby svému děťátku daly skutečně jen to nejlepší. Některé maminky si potrpí na to, aby kojenecké mléko a kojenecké příkrmy byly v bio kvalitě. Zde je však důležité poznamenat, že všechna kojenecká mléka a potraviny vyráběné pro děti do 3 let jsou tak přísně kontrolované, že splňují přísnější požadavky na kvalitu, než jaké jsou pro označení BIO. 

A co palmový olej?

Palmový olej je často propíraným tématem v souvislosti s lidským zdravím. Některým maminkám vadí přítomnost palmového oleje v kojeneckých formulích a rády by se bez něj obešly. Jen málo maminek však ví, že palmový olej je do kojeneckých mlék přidáván proto, že kyselina palmitová je nejvíce zastoupenou mastnou kyselinou v mateřském mléce. Palmový olej je jejím důležitým zdrojem.

Další mýty a pověry ohledně náhradní kojenecké výživy pak vznikají často jen kvůli jejímu označení. Zde je nutné podotknout, že „náhradní“ či „umělé“ v tomto kontextu rozhodně neznamená „horší“. Značky kojenecké výživy, jako na příklad Sunar se svou řadou Premium, neustále zkoumají mateřské mléko a objevují další a další jeho prospěšné složky, pracují na recepturách a vyvíjí takové produkty, které se mateřskému mléku snaží co nejvíce přiblížit.  Díky obsahu vitaminů a minerálních látek tak kojenecká mléka podporují optimální růst a vývoj kostí či mozku. Další složky, jako například galaktooligosacharidy (vláknina) či mléčný tuk podporují spokojené bříško miminka.

Zároveň se není třeba u kojeneckých mlék obávat ani obsahu konzervačních či různých nebezpečných látek nebo kontaminace mléka během výrobního procesu. Výroba náhradní kojenecké výživy probíhá za přísně střežených podmínek a veškeré její složky podléhají důsledným kontrolám.

sunar2sunar3sunar4

Čtěte také:

Uložit

Reklama