Ještě před několika lety by byly ženy, které chtějí založit rodinu, ale nedaří se jim počít nebo jejich zdravotní stav nedovoluje podstoupit těhotenství, odkázány pouze na adopci. Dnes je ale v mnoha státech možné, aby dítě donosila tzv. „náhradní matka“. V České republice dosud neexistuje právní regulace náhradního mateřství, přesto se už u nás několik žen díky náhradním matkám raduje z vlastního potomka. Je to pokrok, nová naděje, nebo morální problém? A jak to vidí čeští odborníci?
Lékaři náhradní mateřství podporují
Lékaři v centrech asistované reprodukce, psychologové a v neposlední řadě také právníci se tématem náhradního mateřství v poslední době čím dál tím častěji zabývají. Nadějné vyhlídky přinesla konference „Náhradní mateřství“, která se konala 5. června 2009 na Konopišti a jejíž závěry vyzněly jednoznačně pro legalizaci náhradního mateřství tehdy, nemůže-li žena ze zdravotních důvodů svůj plod donosit sama.
Kvůli nedostatečné nebo spíše žádné právní úpravě se čeští lékaři zdráhají uvádět náhradní mateřství do své praxe nebo o tom alespoň otevřeně mluvit. Existují však i výjimky. K případům náhradního mateřství se otevřeně hlásí lékaři Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie (CRM) ve Zlíně. Ředitel kliniky MUDr. David Rumpík popsal hned několik případů ze svého pracoviště, kde se od roku 2004 touto metodou snažili nebo snaží pomoci k vytouženému potomkovi celkem jedenácti párům. Ve všech těchto případech jsou jejich pacientkami ženy, pro které je náhradní mateřství jedinou možností, jak vychovat vlastní dítě. „Pacientek není moc, jsou to ojedinělé případy. Ale i tak bychom chtěli, aby ta technika byla legální a aby se o ní otevřeně mluvilo,“ vysvětlil lékař.
Etické otazníky kolem náhradního mateřství
Reprodukční medicína prošla za posledních několik let bouřlivým vývojem. Náhradní mateřství je poměrně nová metoda (první případ byl zaznamenán v r. 1985) a stejně jako např. asistovaná reprodukce nebo antikoncepce v minulosti může být tato metoda nebo některé její aspekty veřejností vnímány jako kontroverzní. Někomu se náhradní mateřství může jevit jako morální problém. Co když ho budou žádat i ženy, kterým se do těhotenství prostě jen nechce? A co když budou chtít náhradní matky finanční odměnu?
Náhradní mateřství může být odmítáno z důvodů náboženských (římsko-katolická církev ho zakazuje), z obav z případné komercionalizace, k níž může dojít u náhradních matek ze sociálně slabších skupin, ze strachu z nepřijetí dítěte biologickými rodiči v případě vrozené nemoci novorozence, nebo naopak neochoty náhradní matky vzdát se dítěte, které porodila. Právě kvůli posledně jmenovanému důvodu se většina českých odborníků přiklání k tomu, aby nebylo povoleno částečné náhradní mateřství, tedy případ, kdy náhradní matka dítě nejen donosí, ale také daruje vajíčka.
Odborníci se jednoznačně shodují, že tato metoda by měla být vyhrazena jen pro medicínské indikace (kupříkladu vrozené nebo získané poškození dělohy, srdeční vada, kvůli níž by těhotenství ohrozilo zdraví rodičky nebo plodu apod.), ale ne pro ženy, které by se pro náhradní mateřství rozhodly ze sociálních důvodů (neochota přerušit kariéru, strach z porodu apod.). Stejně tak se postavili proti komercionalizaci náhradního mateřství. Motivace náhradní matky by tedy podle lékařů i právníků rozhodně neměla být finanční. V každém případě je nutné respektovat rozhodnutí náhradní matky o jejím těhotenství, a to i v případě, že by bylo v rozporu se zájmem pověřujícího páru.
Náhradní mateřství a zákon
Podle současných právních norem je za matku dítěte automaticky považována žena, která dítě porodila. Náhradní mateřství není výslovně zakázáno ani výslovně povoleno. V současnosti se tedy v praxi řeší náhradní mateřství cestou uznávání otcovství a osvojením dítěte.
Milana Hrušáková z Právnické fakulty UP v Olomouci ale upozorňuje na to, že osvojení je u žen v příbuzenském vztahu při současných právních normách vyloučeno. „Pokud by byla společenská shoda na potřebě právní regulace náhradního mateřství, pak by bylo nutné doplnit v tomto směru ustanovení zákona o rodině, upravit náležitosti smlouvy mezi náhradní matkou a dárkyní a novelizovat zákon o matrikách,“ vysvětluje profesorka Hrušáková.
Advokát Lukáš Prudil zdůrazňuje nutnost zabývat se právní problematikou náhradního mateřství, ale tzv. „smluvní“ rodičovství nedoporučuje. Jako možné řešení se mu jeví legislativní zakotvení otázky náhradního mateřství do existujících právních norem týkajících se asistované reprodukce.
Češi dávají náhradnímu mateřství zelenou
Se současným trendem odkládání mateřství roste počet žen, které ze zdravotních důvodů (získané choroby) nemohou donosit dítě, a tím stoupá i poptávka a význam náhradního mateřství. Jako hlavní překážka pro využití této metody v praxi se jeví právě chybějící právní úprava, která by v ČR náhradní mateřství legalizovala a stanovila jasná pravidla. Česká veřejnost náhradní mateřství podporuje.
Co si o náhradním mateřství myslíte? Je to pokrokový nápad, nebo morální problém?
Nový komentář
Komentáře
Dobrý den,chtěli bychom s manželem vám pomoct,kteří nemůžete mít své dětičky a rozhodla jsem se stát náhradní maminkou vašeho dětátka.Je mi 25 let,máme 4.5 letého chlkapečka,jsme oba zdraví,chodím darvota vajíčka,takže jsem zcela zdravá...takže kdo byste měl zájem tak se můžeme dohodnout ozvěte se na mail Nokia.73@seznam.cz děkuji s pozdravem Eva K.
Je mi 29 let a nedostala jsem šanci stát se maminkou. Kvůli rakovině mi odoperovali dělohu. Přes všechna rizika, že se rakovina může vrátit, jsem si nechala vaječníky s nadějí na vlastní děťátko. Najdeme náhradní maminku, která nám odnosí naše vlastní miminko? hledasematka@centrum.cz
I když je příspěvek už poměrně starý, narazila jsem na něj až dnes. Jsem právě bohužel ta, které se to zrovna týká. Na každém názoru je něco pravda, ale souhlasím s tím, že pro ženy, pro které není problém mít vlastní děti nebo je už mají, že tuto metodu spíše zavrhují nebo by do ní nikdy nešly. Každý jsme jiný a každý to vnímá jinak. Jako možnost pro ženy, které nemají dělohu a nebo jim byla odstraněna je to však nová naděje. S etickými problémy se musí vypořádat především ony samy nebo jejich bezprostřední okolí. Souhlasím s tím, aby o tom byla vedena ve vládě otevřená diskuse, ale myslím si, že to bude běh na dlouhou trať nebo se toho ženy u nás nedočkají vůbec. Nesouhlasím s tím, že by si měly celebrity nechávat rodit děti, protože už jim to nejde nebo si nechtějí kazit postavu. Zkrátka, není to lehká situace a páry, které mají takovéto problémy dost chápu. S adopcí to také není nejjednodušší i když momentálně je to jednodušší než tento způsob. Je to přece přirozené, že člověk chce své vlastní potomky a tak názor, který tu v příspěvcích zazněl, že když žena nemůže mít své děti, nemá dál šířit své geny, mě trochu roztrpčil. Vždyť kdyby nebylo umělého oplodňování, žádné děti by od takovýchto žen nebyly .... a to se dostávám k tomu samému - těm kdo mohou se to mluví .... všem přeju, ať se jim splní jejich sen mít miminko a to jakýmkoli způsobem
Bébina — #20 Kdysi jsem koukala na dokument o tom jak si rusky přivydělávaji jako náhradní matky - je databáze tam holky vypisují svoji anamnézu, vzdělání, vzhled a podobně.... A právě tam takový případ kdy se narodilo dítě s Downovým syndromem ukazovali - chlapeček skončil v děcáku, protože o něj nestál nikdo, ani rodiče ani rodička.
Ani jedno.
Jsou lidé, kteří z nějakého důvodu nemohou mít děti, příroda prostě nechce aby se jejich genetická informace dále šířila. Špatně se tato skutečnost přijímá ale je to tak. Už Jindřich osmý se snažil ošulit osud a stůj co stůj si zařídit potomka a jak to dopadlo.
Uznávám, Jindra je trochu blbý příklad, ale prostě pokud nemohu mít děti, je k tomu nějaký důvod.
nedovedu si představit že by moje dítě nosila jiná žena a pak by mě ho dala
V podstatě vše je jen etický problém....
.Když se nad tímto tématem člověk zamyslí... není jednoduchá odpověd,je to jen určité řešení těžkého životního údělu-nemít možnost donosit a porodit vlastními silami dítě...využít k tomuto účelu jinou ženu...Je to dilema,ale také určité východisko....
Tak když to jinak nejde...
Pročetla jsem všechny příspěvky a mile mě překvapilo, že je i dost z vás, které jsou pro náhradní mateřství. Hodně se mě toto téma týká a zatím jsem se setkala spíš s negativními názory v diskuzích. Ono je to asi těžké, kdo to nepotřebuje, má své biologicky vlastní děti, je to pro něj zvláštní a možná nepřijatelné. Před pár lety bych to tak možná viděla taky ... . S adopcí se náhradní mateřství myslím nedá srovnávat.
chápu to a schvaluju, pokud už jiné řešené není...
ja by som asi nemohla byť náhradná matka, ale sú páry, ktoré nemajú iné východisko, ako nájsť náhradnú matku, žena ktorá ňou dokáže byť by si zaslúžila veľké poďakovanie
Tohle jde mimo mě, já bych nemohla nosit dítě 9 měsíců a pak ho někomu dát. Neumím si ani představit, že by mi někdo takhle "odnosil" dítě.
Jinak bych ale náhradní matka být nemohla,nikomu bych své miminko nedala.Znám ale dvě sestry,jedna z nich mít mimčo nemohla a sestra jí dala své vlastní dítě.Za další dva roky ta která nemohla,tak se jí narodil klučík,teď má 4 děti i s tím sestřiným:)))Jsou spokojení všichni.
má to své pro a proti
Já jsem jednoznačně pro, ale myslím, že by měla náhradní matka donosit dítě jen té matce,která opravdu nemůže mít své vlastní dítě a ne nějaké celebritě,které se prostě nechce rodit a nebo nemá čas rodit
Ten kdo vlastní mít ze zdravotních problémů nemůže,ten zastává určitě nápad za pokrokový, ale náhradní matka - pokud je to MATKA,to určitě vnímá jinak.
nosit toho mrnouska 9 mesicu v sobe, citit jak kope, hybe se a reaguje na moje hlazeni briska a tak a potom ho nekomu dat? ani nahodou
i kdyz jsem si myslela, ze bych to mozna dokazala u jednech nasich znamych o kterych vim, ze by se u nich melo me ditko dobre ... nastesti pote co rozjeli adopcni proces se zadarilo i tam a v zari se jim vykuli urcite krasna slecna
Jsem pro.Nosičce plodu by měly být vytvořeny slušné podmínky, finanční i další, a ona naopak by byla podrobena důsledné kontrole před a během těhotenství...
Náhradní mateřství - proč ne. Pokud se maminy dohodnou.Já osobně bych nemohla své dítě po porodu dát někomu,byť je mně žen,které nemohou mít děti moc líto.
jsem pro náhradní mateřství, je to pokrokový nápad a musím s tím souhlasit obě matky