Je nahota rodičů přirozená věc, nebo by se měli chození v rouše Evině a Adamově před dětmi raději vyvarovat? Dětská psycholožka Jitka Jeklová nám přiblížila, jak to vnímají ti nejmenší.

Vlaďka (29) s manželem nejsou žádnými vyznavači nudismu, ale doma chodí „nalehko“ rádi. Jenže co teď, když už nejsou sami? „Co se nám před pár měsíci narodil Vítek, začali jsme řešit, jestli je správné dál chodit po bytě jen tak, bez oblečení. Je nám to sice příjemné a jen neradi se toho budeme vzdávat, ale nechceme nějak negativně ovlivnit jeho výchovu. Protože co vím, tak nikdo z našich známých tak doma nechodí. Teď je syn ještě malý, ale za takové dva roky už to může vnímat jinak,“ obává se jeho maminka. Oprávněně? A je skutečně třeba přistupovat k nahotě před dětmi s opatrností?

naked

Na to nám odpověděla Jitka Jeklová z brněnské psychologické poradny.

Co radí psycholožka?

„Co se týká rodičovské nahoty, je to čistě věc těch dospělých. Alespoň po dobu, než se vůči takto nastaveným domácím pravidlům začnou samy děti vymezovat.

Malé děti totiž nahotu neřeší. Vždyť ony samy jsou velmi často nahé (léto, koupání apod.). Je ale vhodné zaujmout k nahotě nějaký rozumný postoj už v době, kdy má dítě začít docházet do nějakého kolektivu. To už by mělo mít zafixována pravidla, že nazí můžeme chodit doma, ale že takové chování není úplně přípustné pro prostory mimo domov (ulice, škola apod.). Výjimkou je např. sauna či nuda pláž. Toto je potřeba dětem vysvětlit a trvat na takto dohodnutých pravidlech. 

Různost pohlaví v nahotě doma nehraje žádnou roli. Pokud je dítě zvyklé vidět rodiče bez svršků pro něj odjakživa, nebude příliš řešit viditelné rozdíly.

Potíž může nastat s tím, jak dítě roste. Je přirozené, že se v určitém věku začne stydět. Pak je potřeba, aby rodiče přistoupili k situaci rozumně. Nejen k dítěti, protože je to jeho volba, jak moc je mu příjemné se doma odhalovat, ale i k tomu, že dítěti nemusí být příjemné vidět rodiče nahé. Možná je to správná doba pro nastavení nových pravidel včetně kompromisů, např. chození alespoň ve spodním prádle.

Tudíž určitě je potřeba odlišit situaci, kdy se rodič před jakkoli starým dítětem převléká, od situace, kdy opravdu chodíme doma nazí. Důsledně je potřeba dbát jen na rozlišení toho, co se děje za dveřmi bytu a co mimo něj.

Pro děti nebývá problém nastavená a dodržovaná pravidla přijmout.“

jitkaPsycholožka a psychoterapeutka Jitka Jeklová studovala psychologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a psychologické poradenské práci se věnuje už téměř 20 let. Více než 17 let působí v pedagogicko-psychologické poradně, kde se věnuje diagnostice, ale i terapeutickému vedení dětí a dospívajících. Více informací naleznete ZDE.

Čtěte také:

Reklama