Je vám stále ještě horko? Nad módními novinkami, které vám v těchto dnech předkládám, jen úpíte, že byste se radši svlékaly, než oblékaly. Já vás plně chápu. Tak se pojďme svléknout. Asi víte, co jsou to monokiny. Pokud ne, tak jsou to plavky bez horního dílu nebo jen s tenkými ramínky.

A víte, že takové plavky nejsou výdobytkem současné řekněme svobodně uvolněné morálky, ale že jsou staré více než čtyřicet let? Dokonce je znám i jejich autor, kterému právě monokiny přinesly slávu, ale i trochu pochybnou pověst.

Jmenoval se Rudi Gernreich. Narodil se ve Vídni a těsně před válkou emigroval do Kalifornie. Rudi Gernreich se v polovině minulého století zasloužil o propagaci mladistvého trendu v módě. V jeho twinsetech, kalhotách capri a mokasínech s ponožkami si našly zalíbení herečky jako byla Natalie Wood a především Andrey Hepburn. Propůjčily jim svoji svůdnost, a tím tu nejlepší reklamu.

Do té doby Amerika jen napodobovala a pokukovala po evropské produkci, nyní se stala inspirací sama. Není bez zajímavosti, že než si Rudi Gernhard založil vlastní značku, pracoval jako tanečník a navrhoval kostýmy. Svými futuristickými modely s vsazenými plastovými díly, průhlednými halenkami a plavkami s ramínky ve tvaru písmene V soustředil pozornost na tělo a tím vyváděl nepřipravený svět z míry.

Jeho idea, že lidská kůže může být sama o sobě krásným oděvem, vyvolávala zpočátku skandál, ale zároveň zvyšovala zájem a zvědavost a Gernhard se stal brzy pro Ameriku tím, čím Mary Quant pro Evropu. Ve své tvorbě se zabýval i myšlenkou zrušení rozdílů mezi pohlavími, kterou je inspirována kolekce z roku 1970. Šel až do krajnosti. Muž a žena se neměli lišit ani svými vlasy.

Unisex uplatnil i na koupacích úborech. Významný vliv měly i jeho inovace v oblasti spodního prádla. Jeho „body stocking ze strečového materiálu tělové barvy a podprsenka z neztuženého nylonu nazvaná „no bra-bra“, znamenaly velký průlom v této oblasti.

Ale vraťme se aktuálně k plážovým oblečkům. Shodou okolností mi včera naše grafička poslala fotky světových párů na pláži.
Posuďte samy, milé ženy-in, jestli je unisex mrtvý nebo ne.

Jak se jim podle vás podařilo sladit a kdo by ve vaší soukromé anketě obsadil první místo.

No a na úplný závěr se neodpustím otázku: Vzala byste si na sebe monokiny?
 

Reklama