Foto: Shutterstock

Nedávno jsme psaly o tom, jak Instagram maže fotografie nebo rovnou celé účty matkám, které fotí své malé syny s delšími vlasy v plavkách, protože je sociální síť vyhodnocuje jako mladé ženy nahoře bez. Instagram totiž vytvořil nástroj, který vyhledává a maže fotografie, na nichž jsou vidět ženská ňadra. Snaží se tak bránit nahotě. Přesnost tohoto nástroje, který byl vytvořen k dobrému účelu, však zřejmě není úplně tak velká, jak by měla být. Instagram nakonec maže vlastně to, co není vůbec závažné. Zkusily jsme ho tedy otestovat.

Rozhodly jsme se podle hashtagů nebo slov jako jsou „booty“ „boobs“ apod. vyhledat erotické fotky nebo fotky, které obsahují opravdovou nahotu. Možná byste se divily, co jsme všechno našly! Mezi fotkami byly například kompletně nahé ženy vyfocené zezadu, ženy s „vyšpuleným“ zadkem v tangách, páry ve velmi erotických polohách, ženy ve spodním prádle s banánem (asi si domyslíte samy, co s ním dělaly) apod. Dokonce jsme narazily na profily plné takových fotek, které sledují tisíce lidí. Fotek, které vypadaly jako z porna nebo časopisů pro dospělé. Instagram je jich plný. Zkusily jsme tedy přibližně 20 takových fotek nahlásit s odůvodněním: nevhodné, nahota nebo pornografie!

Netrvalo to ani minutu a přišly nám odpovědi: „Fotku YX jsme zkontrolovali a zjistili, že naše zásady komunity neporušuje.“ Ano, Instagram má totiž podivně ošetřené zásady.

Za nevhodné považuje jen:

  • Fotky nebo videa sexuálního styku
  • Příspěvky, které zobrazují sexuální styk, genitálie nebo záběry zcela nahého pozadí
  • Příspěvky, které zobrazují zcela nebo částečně nahé děti

Všimly jste si toho detailu? Instagramu se nelíbí záběry ZCELA nahého pozadí. Nahlásily jsme jak ZCELA nahá pozadí, tak daleko erotičtěji působící fotografie obřích pozadí namířených na objektiv v titěrných kalhotkách, někdy pouze se zařízlou miniaturní šňůrkou mezi půlkami. Ani jedny nebyly podle Instagramu nevhodné a mohou tak na sociální síti klidně zůstat. Nahlásily jsme i zcela nahá prsa. Protože na nich ale nebyly vidět bradavky, bylo to zřejmě v pořádku.

Podle rychlosti, jakou byla naše nahlášení zamítnuta, je jasné, že je nezkontroloval nikdo skutečný, ale pouze jakýsi Instagramem přednastavený robot, který se na snímku snažil analyzovat možná jen bradavky nebo genitálie. Často jsou však některé snímky, které Instagram nechává být, mnohem horší. Někdy přitom zakazuje a maže fotografie, u kterých to ani není třeba. Není tomu tak dávno, kdy vznikla celá kniha plná fotek, jež byly touto sociální sítí zakázány. Molly Soda a Arvida Byström poprosily všechny, kterým se to stalo, aby jim snímky zaslali. Přišlo jim více než tisíc fotek. Na zakázaných fotkách byla například jen celuditida nebo chlupy v podpaží.

Na druhou stranu jsme narazily rovnou na celý instagramový profil plný pouze fotek se zcela nahým pozadím. I ten však existuje, přestože jasně porušuje zásadu, která zakazuje „záběry zcela nahého pozadí“. Jde o profil A Naked Girl, který patří holandské nudistce. Její fotografie však nemají příliš erotický nádech, a proto tak trochu chápeme Instagram, že její profil s 266 tisíci sledujícími nesmazal. Na tomto příkladu lze však jasně vidět, že zcela nahé pozadí může na fotkách mnohdy vypadat méně eroticky a nevhodně, než fotografie ve spodním prádle (viz. níže).

Nabízí se tedy otázka: Neměl by Instagram snímky více kontrolovat a zpřísnit podmínky? Přece jen, děti jsou stále velmi početnou skupinou na Instagramu. A ačkoliv je podvoleno jej užívat od 13 let, vyskytuje se zde i spousta mnohem mladších jedinců.

Tohle je jen malá ukázka toho, co se na Instagramu vyskytuje:

Měly by podle vás takové fotografie na Instagramu zůstávat, nebo by je měla sociální síť mazat?

Reklama