605c7e70d5bbbobrazek.png
Foto: Shutterstock

Svatba na první pohled

Televize Nova loni lákala na romantiku v podobě reality show Svatba na první pohled. Šlo o převzatý dánský koncept založený na tom, že účastníkům je na základě vědy, experimentů a skupiny odborníků vybrán ideální protějšek. Svého partnera či partnerku ovšem dotyční vidí poprvé až před oltářem, kde se musí rozhodnout, jestli mu/jí řeknou ano a vyzkouší, jak jim to bude společně klapat. U toho všeho je samozřejmě sledují kamery.

První řada se v Dánsku odvysílala v roce 2013 a žádný z párů spolu nezůstal déle než rok. Zatímco ve státě, který se rozkládá na Jutském poloostrově, probíhaly skutečné svatby a účastníci uzavírali legitimní sňatky, v Česku i některých dalších zemích, které formát přebraly, to bylo jen na oko. A tak v tuzemsku reality show posloužila spíše k výrobě pseudocelebrity, jako je kupříkladu Natália Mykytenko, původně sestra u zubaře, která teď všude vystrkuje své nově udělané poprsí. Svatba na první pohled jí totiž přinesla různé formy spoluprací.

Too Hot to Handle
Příliš sexy na to, aby sis s tím zahrával, tak by se dal volně přeložit název reality show, jejíž první řada byla umístěna v roce 2020 na streamovací službu Netflix. To, co se v ní celou dobu řeší, jsou ty nejprostší pudy. Do luxusního mexického resortu Casa Tau je dovezena skupina velmi přitažlivých mladých mužů a žen, kteří si údajně myslí, že si jedou užívat nejrůznější potěšení do tropického ráje. Záhy je jim ale oznámeno, že tam mají trochu jinačí úkol, a sice udržet na uzdě své sexuální pudy a touhy a na ostatní sexy účastníky nesahat, nelíbat je a rozhodně s nimi nespat. Tedy dokud jim to organizátoři nepovolí.

Cílem totiž je naučit povrchní lidi, kteří byli dosud zvyklí hlavně na vztahy založené na sexu, že to není jen o fyzickém, ale i duševním sblížení. Motivací jim má být nejen životní posun k trvalejším vztahům založeným na lásce a porozumění, ale také sto tisíc dolarů. Z této částky se ovšem za každý prohřešek proti pravidlům peníze odečítají. A alespoň v první řadě bylo prohřešků požehnaně. Co by jinak diváci z toho sledování měli, že?

I Wanna Marry Harry
K těm nejpodivnějším patří jednoznačně i reality show I Wanna Marry Harry, tedy v překladu Chci si vzít Harryho. Vysílala se v roce 2014 na stanici Fox a dvanáct žen v ní soutěžilo o přízeň britského prince Harryho, tedy alespoň si to tyto ženy myslely. Ve skutečnosti se princovi podobný zrzavý mladík jmenoval Matthew Hicks a show byla z programu stažena po odvysílání čtyř epizod (zbylé čtyři díly bylo možné dokoukat online). Koncept totiž nesklidil pozitivní reakce.

Magazín Time označil soutěžící za nejnaivnější ženy v Americe a The Guardian psal o pořadu jako o nejhorším konceptu reality show všech dob. Jedna ze soutěžících Kimberley Birch později pro Refinery29 uvedla, že ona i její soupeřky byly udržovány v iluzi. Logická část mozku jí prý říkala, že mladík nevypadá jako princ Harry a určitě by nešel do reality show. Ta druhá ale byla podle jejích slov úplně vymytá, protože byla odloučená od přátel a rodiny a neměla přístup k médiím. Navíc se nemohla moc bavit ani s ostatními soutěžícími.

Kid Nation
Kontroverzní byla i reality show Kid Nation, tedy Národ dětí, která se v roce 2007 vysílala na televizi CBS. Čtyřicet dětí ve věku mezi osmi až patnácti lety bylo v tomto pořadu odvezeno do nově vybudovaného města v Novém Mexiku, daleko od civilizace. Jejich úkolem následně bylo vybudovat zcela novou společnost, která bude rozdělená do sociálních tříd.

Musí si zvolit městskou radu, vybrat šerifa a obstarat si živobytí tvrdou prací. Po odvysílání třinácti epizod byl pořad kvůli kritice ukončen. Některé děti se například přiotrávily bělidlem, jedna dívka se popálila na tváři a také byla kritizována dětská práce, která měla trvat až 14 hodin denně.

Nazí a vystrašení
Reality show, jejíž první série šla v televizi v roce 2013, byla velmi úspěšná, a tak už bylo odvysíláno více než deset řad. Samotný koncept není tolik překvapivý, protože vychází z show Kdo přežije, která poprvé běžela už v roce 2000. Účastníci jsou odvezení do divočiny, kde se o sebe musí postarat bez většiny moderních vymožeností po dobu 21 dnů. Vždy jde o dvojici ve složení muž a žena.

Pikantním detailem je skutečnost, že se poznávají nazí, a zůstávají tak po celou dobu natáčení, tedy pokud si nespíchnou nějakou sukýnku z trávy. Aby ovšem mohla být show přístupná, všechny intimní partie jsou rozmazané. Takže nahota možná tak trochu postrádá smysl.

Čtěte také:

Reklama