Filip Sychra

Herce, zpěváka a moderátora Filipa Sychru znají hlavně návštěvníci pražských divadel a lidé, pohybující se okolo seskupení Šanson, věc veřejná. Sám jsem se s ním poznal díky práci a po čase jsme se i spřátelili. Filip pracuje pro televizi Prima, se kterou jako novinář přijdu často do kontaktu. Na jedné tiskovce jsem byl z Filipova vzezření vyloženě v šoku - hlavu měl ovázanou fáčem. Tak jsem se začal vyptávat...

Filipe, co se ti přesně stalo?
Pokud jsem tomu dobře rozuměl, tak se to jmenuje cholesteatom. Je to nádor, nebo spíš výrůstek, který musel pryč.

Jak jsi na něj přišel?
Ucho mi zaléhalo. Ale na dost dlouhou dobu, ne jako když člověk vyleze z bazénu. Bylo to zvláštní. Nejdřív jsem tomu nevěnoval pozornost. Ale začalo se to zhoršovat, to zaléhání se prodlužovalo. Na jedné dovolené mi zalehlo natolik, že jsem se bál, že jde o nějaký zánět - už prostě nechtělo odlehnout.

Vadilo ti to při práci?
Občas jsem na jevišti neslyšel některé drobné repliky kolegů a reagoval buď příliš brzo, nebo naopak pozdě... narušovalo to tempo a rytmus představení. Naštěstí hraju se skvělými profesionály, takže spíš takovou chvilku využili k nějaké improvizaci a obohacení hry. I když z toho ve výsledku vyšel i dobrý vtip, mně z toho dobře nebylo.
Ale zánět to nebyl...
Když jsem se vrátil z dovolené, dostal jsem antibiotika, protože i lékaři si mysleli, že jde o zánět středního ucha. Jenže nezabraly jedny, nezabraly druhé. Tak jsem za doktorem šel zase a nenechal se odbýt. Jak ucho podrobně zkoumal mikroskopem a nějakými štětičkami, objevil právě ten výrůstek. Tak mě poslal na CT vyšetření, kde mu potvrdili, že je to podezření na cholesteatom.

Filip Sychra

Jaký to byl pro tebe pocit?
Nevěděl jsem, že to není zhoubné, docela jsem se vyděsil. Kamarád lékař mi zjišťoval, jak to s tím je, a uklidnil mě, že to zhoubné není. Ale bohužel jde o nádor, což je špatné. Nádory rostou, rostou, rostou a, i když nejsou zhoubné, mohou způsobit paseku.

Kam by to mohlo dojít, kdybys celou věc zanedbal?
No, obávám se, že bych mohl přestat slyšet. Pak by ta operace asi musela být větší, a kdo ví, jak by to celé dopadlo. Vzhledem k tomu, že na druhé ucho slyším hůř už dlouho, kvůli zánětům, tak jsem se toho hodně bál - naštěstí mě doktor na ORL oddělení, kam docházím, uklidnil, že po operaci pravděpodobně nedojde k velké ztrátě sluchu.

Moment, moment, to by mě moc neuklidnilo. Takže hrozilo, že přestaneš slyšet úplně?
Lékaři pochopitelně nemůžou vědět úplně přesně, jak se operace podaří, nebo nepodaří. Musel jsem podepsat formuláře s informacemi, ve kterých byly vyjmenované možné následky operace. Mezi nimi bylo i zhoršení nebo ztráta sluchu.
Bál jsem se, nicméně doktor, který mi operoval záněty v druhém uchu, mi už několikrát sluch naopak zlepšil. Kdybych ale tuhle zkušenost neměl, byl bych asi na dně. Ani takhle mi nebylo do zpěvu.

Jak operace probíhala?
Operoval mě doktor Jaroslav Valvoda v Praze ve fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Dříve nebyly techniky tak dokonalé jako teď, takže, jak jsem slyšel, museli odkrýt velkou část boltce. Mně ale jen vpředu, velmi citlivě ucho u zvukovodu nařízli, odkryli bubínek a nádor odstranili. Potom napravili poškozené kůstky, aby zase převáděly zvuk, a všechno pěkně zašili. Zůstala mi jen malá jizvička vpředu, která vlastně není ani vidět.

Filip Sychra

Počkej, počkej, popisuješ to tak idylicky... vždyť to je hrozně blízko mozku - nehrozilo tam nějaké nebezpečí?
Je to blízko mozku a je to náročný zákrok, ale můj operatér byl zručný a důvěřoval jsem mu. Podobných operací už udělal hodně...

A co po operaci?
Pro mě bylo hodně nemilé překvapení, že jsem zprvu na ucho moc neslyšel. Ve své profesi pracuju s hlasem a potřebuju u toho slyšet. Hodně jsem se obával, že se mi zhorší sluch natolik, že už nebudu moct zpívat nebo poslouchat na jevišti repliky kolegů, že neuslyším emoce z publika, které jsou pro herce hrozně důležitým vodítkem. Pan doktor mě ale uklidnil, že je to normální a že se sluch navrací postupně a pomalu.

Takže Happy End?
Navrátilo se to zatím na původní úroveň, takže se zdá, že je všechno v pořádku.

Reklama