obrazek.png
Rychlost, s jakou nabírají vlasy kýžené centimetry, záleží na genetické výbavě každého z nás. Už se s ní rodíme. Rozhodují o ní ale i další faktory jako je náš jídelníček a životní styl. A ty naštěstí ovlivnit můžeme. Co tedy vlasům svědčí, a co jim v růstu naopak brání?

Tak jde čas s vlasem

5e427b863c3eaobrazek.pngKaždý vlas prochází čtyř až sedmiletým cyklem (u mužů zhruba tříletým). V první (anagenní) fázi trvající roky vlas roste z vlasového folikulu. Jak rychle, to je velmi individuální, ale uvádí se průměrně 1 centimetr za měsíc. Pak se jeho růst zastaví a začne odumírat (katagenní fáze). To trvá až čtyři měsíce. Následně (v telogenní fázi) se úplně uvolní z vlasového folikulu a vypadne. Nebo ho vytlačí vlas nový, který se už mezitím tlačí na jeho místo.

Najeďte na zdravý životní styl

Jste neustále ve stresu, nemáte čas pořádně se vyspat ani najíst, případně vás trápí nějaké onemocnění? Pak jistě nezáříte zdravím a není divu, že ani vaše vlasy ne. Tělo si šetří živiny pro důležitější tělesné pochody, než je výživa vlasů. Ty pak strádají a rostou o poznání pomaleji. V ideálním případě byste měla zvolnit tempo, zbavit se stresu a dopřát si kvalitní a pestrý jídelníček plný ovoce, zeleniny, kvalitních rostlinných olejů a samozřejmě dostatečné množství bílkovin.
5e427adc661f1obrazek.png

Nadopujte se vitaminy a minerály

5e427b3ac88d8obrazek.pngAčkoli je nejlepším řešením dopřát si rozmanitou stravu na talíři, ne vždy se nám to daří. A tak bychom to měly dohnat alespoň ve formě potravinových doplňků. Na vlasy mají blahodárný vliv nenasycené omega 3 mastné kyseliny, aminokyseliny, selen, železo, síra, kyselina křemičitá, zinek, jód, vitaminy skupiny B, vitaminy A, C, E, biotin nebo inositol.

Vsaďte na bylinky

Babky kořenářky mají lék na všechno, podporu růstu vlasů nevyjímaje. Kromě vnitřního užití si můžete udělat s různými tinkturami, oleji, výluhy a nálevy také masáž hlavy, zábal či oplach vlasů. Vhodná je mimo jiné aloe vera, kopřiva, rozmarýna, bazalka, měsíček lékařský, šalvěj, šípek, pažitka, ořešák, bříza, pupalka, jinan dvoulaločný, přeslička rolní a mnoho dalších.  
5e427b12824b2obrazek.png

Masírujte, masírujte

5e427b58d2bdeobrazek.pngNěkolikaminutová masáž hlavy, ideálně několikrát denně, ale hlavně před spaním, dokáže zázraky. Rozproudí krevní oběh, čímž ve vyšší míře zásobí vlasové folikuly potřebnými živinami. Abyste účinek ještě umocnila, použijte k masáži například ricinový olej, případně nějaký speciální přípravek z lékárny. Tam je ostatně k mání také celá řada vlasové kosmetiky, která si klade za cíl prodloužit fázi růstu vlasů.

Čtěte také:

Reklama