pol.jpg
Foto: Shutterstock

Baltské moře, které Polsko obklopuje, se může pochlubit krásnými a rozlehlými plážemi s příjemně jemným pískem a různobarevnými kamínky. Kolem moře často stojí majáky. Ty nejen dokreslují celkový kolorit a jsou velmi fotogenické, ale také stojí za prozkoumání. Nenechte se odradit tím, že barva moře není typicky azurová jako u Jadranu. Není to důsledek znečištění, ale toho, že Baltské moře je o něco méně slané, než například moře Středozemní.

Jaké město si v Polsku vybrat?

Sopoty

Velmi oblíbenou a cestovateli doporučovanou oblastí je město Gdaňsk případně nedaleké Sopoty. Do Gdaňsku se dostanete buď přímým letem z Prahy, případně ale také autem nebo autobusem. V případě silniční dopravy počítejte přibližně s osmihodinovou cestou. 

Sopoty jsou zárukou odpočinku a překrásné krajiny kolem pláží. Velkou výhodou je čistota pláží, nenajdete tu chaluhy, řasy ani ježky. Ovšem navštívit můžete proslulou ulici Hrdinů Monte Cassino, která je považována za skutečné srdce Sopot. Najdete tu vše, co vás může zajímat – kavárny, cukrárny, galerie, muzea, knihkupectví, obchody se suvenýry a šperky z jantaru, ale i podniky s hudbou a zábavou.

Pokud pojedete do Sopot, rozhodně si nenechte ujít raritu současné architektury - takzvaný Křivý dům nebo nejdelší dřevěné molo v Evropě, které poskytuje nejen nezapomenutelný výhled na Gdaňský záliv, ale také bývá často dějištěm zajímavých kulturních a společenských akcí. 

Gdaňsk 

Toto město bývá často označováno jako nejkrásnější v celém Polsku. Pravděpodobně proto, že vyniká velmi působivou historickou i současnou architekturou, která mu propůjčuje domácký vzhled. Pokud nemáte mapu města, vyplatí se sledovat proudy turistů, které vás neomylně dovedou k Złote brame, což je brána vedoucí do ulice Długa, která platí za hlavní tepnu v Gdaňsku. Na hlavní ulici naleznete slavný Dvůr krále Artuše, před kterým stojí krásná Neptunova fontána, symbol Gdaňsku. Pověry tvrdí, že v ní v minulosti tekla známá gdaňská vodka „Goldwasser“ s nasládlou chutí a šupinkami zlata.

Ovšem i z centra se pěšky poměrně rychle dostanete na Długie Pobrzeźe, kde můžete pozorovat moře, přijíždějící parníky i pouliční umělce a prodejce jantaru. Pokud nemáte chuť na procházku, prakticky všude se dostanete městskou hromadnou dopravou. Nejvíce Poláci cestují tramvají. 

Leba

Pokud spíše než po ruchu velkoměsta toužíte po přírodě, rozhodně by vaší pozornosti nemělo uniknout město Leba. Nachází se zde národní park, kde si prohlédnete bažiny, lesy a jezera. Za větrného počasí tu můžete pozorovat světový unikát v podobě pohybujících se písečných dun. Některé mají i neuvěřitelných 40 metrů. Zajímavostí ovšem je, že se tu střídají zelené lesy a močály s oblastmi, kde najdete pouště podobné těm, jaké jsou například v afrických oblastech. 

Příznivce historie určitě okouzlí v areálu národního parku stará raketová základna, kde Němci během 2. světové války tajně testovali různé prototypy raket. Mimo prohlídky exponátů v muzeu můžete také vystoupat na rozhlednu, která nabízí fascinující výhled na různorodou krajinu. 

Ubytování a ceny

V Polsku je měnou zlotý. Počítejte, že jeden polský zlotý je přibližně 5 Kč, přičemž ceny jsou podobné jako u nás. Za rodinnou večeři dáte v přepočtu tisíc korun, za posezení v kavárně pak dvě stě korun. 

Co se ubytování týče, téměř každý místní usedlík má nějaké to domácí ubytování. Většinou i na obyčejných rodinných domech najdete nápis: WOLNE POKOJE. Zamluvit si je můžete buď přímo na místě nebo přes jakoukoliv platformu nabízející rezervaci ubytování. Ceny se pohybují v rozmezí 50 zl-150 zl na noc, což je přibližně 250 Kč-750 Kč za noc. Pokud se rozhodnete strávit dovolenou v hotelu, je třeba počítat s o něco vyšší cenou.

Čtěte také: 

Zdroj: Respondentka redakce Lucie Čelková, KulturioAuto výletKdy jetInvia blog