klivie-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Klívie je květinou jihoafrického původu. K nám (tedy do Evropy) se dostala kolem roku 1800 a od té doby neztratila na popularitě. Zajímavý je také původ jejího jména. To totiž získala po Lady Charlotte Florentie Clivii, vévodkyni z Northumberlandu. Ta byla velkou milovnicí rostlin a jako první také začala ve Velké Británii klívii pěstovat.

Na klívii jako takové jsou na první pohled samozřejmě nejzajímavější její květy. Ty se ale poprvé začínají objevovat až po třech až pěti letech. I bez nich ale má rostlina co nabídnout – sytě zelené obloukovitě převislé listy, které dorůstají délky až 40 centimetrů se postupně rozrůstají z cibulovitého stonku do dvou stran.

V pozdějších letech kvete klívie běžně od února do března. Aby však hezky kvetla a celkově prospívala, bude od nás potřebovat splnění určitých požadavků. Klívii nevystavujte přímému slunečnímu záření – mnohem více jí bude vyhovovat polostín. V letním období klívie vyžaduje teplotu do 20 °C, v zimě pak 8 až 15 °C. V létě nezapomínejte také na vydatnou a pravidelnou zálivku a jednou týdně na přihnojování. Koncem září se pak zálivka na dobu šesti týdnů omezí a květina se přemístí na světlejší místo. V této fázi již nevyžaduje ani přihnojování. Přihnojování i častější zálivka pak opět přichází na řadu s prosincem, kdy se většinou objeví květní stvol.

Na jaře po odkvětu je pak dobré klívii přesadit, a to co dva až čtyři roky. V pozdějších letech už to nemusí být tak často.

kliviaa.jpgZdroj foto: Shutterstock

Důležité je si uvědomit, že rostlina je pro lidi i zvířata jedovatá. Obsahuje totiž alkaloidy lykorin, klivimin a klivatin. Proto dbejte zvýšené opatrnosti při pěstování, pokud se u vás doma vyskytují děti nebo domácí mazlíčci.

Zdroj info: magazinzahradaireceptarceskestavby, wikipedie