Polární záře ne mne působila vždycky dost neuchopitelně a magicky. Když byl můj muž v zimních měsících ve Finsku a Norsku, zažil ji a nadšeně mi o ní vyprávěl. Moc ráda bych se na ni někde podívala.

Počkat, až se setmí, a v mrazivém tichu pozorovat neskutečné nebeské divadlo, které můžete vidět jen na dalekém severu a jihu… Třeba se mi to jednou splní. Zatím jsem ve fázi hledání informací a článků s krásnými snímky. Na Instagramu sleduji několik fotografů žijících v severních zemích, kteří díky polární záři vytvořili přímo mistrovské snímky! 

Ráda bych vám o tom napsala víc, ale zatím jsem tam nebyla, proto jsem se domluvila se stránkami http://www.exclusivetours.com/ a s jejich dovolením přebírám jejich článek včetně snímků a videí od autora Michala Pátka, který tam byl. Myslím, že budete stejně nadšení jako já - a že se vám z té přírodní krásy zatají dech! 

Travel designer Michal Pátek doporučuje nejlepší místa

„Nejsnadněji polární záři můžete sledovat v Norsku, Švédsku, Finsku a na Islandu. Pro cestu za tímto účelem doporučuji ideálně týdenní pobyt, aby bylo zaručeno, že budete mít dostatek času na sledování tohoto krásného úkazu. Občas se podmínky pro pozorování liší, v závislosti na počasí a sluneční aktivitě. Pokud budete mít více času, doporučuji zkombinovat dvě z těchto severských zemí.“

„Polární záře je nezapomenutelným zážitkem, který si můžete dopřát na několika místech blízkých zemským pólům, nejlépe však na severní polokouli,“ říká travel designer Michal Pátek. 

Platí, že čím severněji, tím lépe, čím dále od civilizace, tím spíš si tento moment užijete díky absenci světelného znečištění. Nejlepší pro pozorování tohoto přírodního úkazu je období od října do března. Ale které místo vybrat? Island, Norsko, Finsko a Švédsko se těší největší oblibě, navíc zde můžu doporučit perfektní ubytování a především další zážitky. Nepojedete přece jen pozorovat rozzářenou oblohu.

 X-2017010909385802718.jpg

Island: Na skútrech k ledovcům

Island je mým hlavním tipem. Nejenže tu můžete zažít polární záři, ale k tomu také řadu dalších skvělých aktivit: např. relaxovat v geotermálních lázních, vidět jedinečné pozůstatky vulkanické činnosti a horoucí lávu, užít si pozorování velryb, vychutnat si adrenalinovou jízdu na sněžných skútrech...

X-2017010909390986925.jpg

Je toho opravdu mnoho. Ideálním místem pro pozorování záře je Hotel Rangá. Díky tomu, že leží stranou, zde není žádný světelný šum, takže pokud bude vymetená obloha, uvidíte magické barvy aurora borealis v celé její kráse.

X-2017010909392269230.jpg

Norsko: Záře s ledními medvědy

Když jsou teploty nad nulou, můžete vyrazit do Norska na ryby, v zimě se zase destinace promění v zamrzlou krajinu, kterou projedete se psím spřežením či na běžkách. Jste-li dobrodružnější povahy, doporučuji vám pro sledování polární záře Špicberky – místo naprostého klidu, kde občas z okna můžete zahlédnout lední medvědy. Není proto radno vycházet ven bez průvodce a pušky.

X-2017010909392902439.jpg

Nejste-li dobrodružné povahy, postačí setrvat v Tromsø. Během zimy neuvidíte sluneční svit, ale spíše máte šanci vidět polární záři. A pokud se vydáte mimo město, bude se snoubit s nezapomenutelnou linií fjordu, jako tomu je v případě lodge Lyngen.

X-2017010909394284844.jpg

Švédsko: V mrazáku jako v bavlnce

Severní Švédsko je mým tajným tipem. Buď můžete cestovat přímo z blízkého letiště v Kiruně, nebo se do Švédska můžete přesunout z norského Narviku. Kombinace těchto dvou destinací nabídne unikátní zážitky.

X-2017010909395582753.jpg

Ve švédském Ice Hotelu si užijete sladkou ledovou tečku. Budete bydlet uprostřed ledového paláce, ale přesto v teple. Každý pokoj je unikátní a každý rok je nový – jsou totiž z ledu. Umělci z celého světa se při stavbě hotelu podílejí na designu dekorací a vybavení. A polární záře? Ta je tu k vidění takřka denně.

Finsko: Záře v teple hotelu

V předchozích případech se pro pozorování záře na širém nebi zpravidla musíte obléci a vylézt do zimy. Ve Finsku, v hotelu Kakslautten, který se nachází v blízkosti národního parku Urho Kekkonen, to ale vyřešili po svém.

zare.jpg

Postavili prosklená iglú, takže si budete moci lehnout do teplé postele a usínat při pohledu na měnící se barvy polární záře. A to by nebylo Finsko, kdyby zde nebyla sauna, která je vskutku obrovská. Abyste si užili více zábavy, můžete si dopřát i další aktivity – například jízdu s populárním jezdcem rallye.

Mohlo by vás také bavit: