su.jpg
Foto: Shutterstock

Petr Iljič Čajkovský
Kolem smrti velikána klasické ruské vážné hudby panuje také mnoho nejasností. 6. listopadu 1893 v Petrohradu zemřel a oficiální zpráva o úmrtí hovořila o tyfu. Ovšem dlouhodobě se také spekuluje o tom, že se mohlo jednat o sebevraždu otrávení arzenem. Petr Iljič Čajkovský byl dlouhodobě nucený skrývat svou homosexualitu, neboť ta se považovala za trestný čin. Ve společnosti se ovšem povídalo o jeho až příliš blízkém vzahu se synovcem jistého vysoce postaveného šlechtice, a proto prý Čajkovský místo veřejného lynče a jistého trestu zvolil smrt dobrovolnou.

Ernest Hemingway
Ernest Hemingway je autorem, o kterém se říká, že jeho díla budete buď bezmezně milovat, nebo nesnášet. Nic to ovšem nemění na faktu, že jeho knihy zásadním způsobem zahýbaly literárním světem. Ernest Hemingway je nositelem Nobelovy ceny za literaturu a celé jeho tvorba se zabývá polaritou života a smrti. Sám na této hranici dosti balancoval v pověstných olověných botách – navzdory svému obrovskému úspěchu ho trápily hluboké deprese a často se uzavíral před světem do naprosté samoty. Zemřel 2. července 1961, asi tři týdny před 62. narozeninami. Podle veřejně dostupných zdrojů ukončil svůj život výstřelem z pušky.

Marylin Monroe
Marilyn Monroe, vlastním jménem Norma Jeane Mortenson neměla snadný život. Dětství strávila v sirotčinci a v pěstounské péči. V dospělosti ji kromě neutěšených a bouřlivých osobních vztahů trápila také závislost na lécích na spaní, které prý navíc míchala se šampaňským, a vleklé deprese. Nalezena byla 5. srpna 1962 v hotelovém pokoji, kde ležela nahá a v ruce držela telefonní sluchátko. Všude kolem se povalovaly lahvičky léků na uklidnění a lahve od šampaňského. Oficiální příčinou smrti se tak stala sebevražda předávkováním.

image.pngFoto: Shutterstock

Kurt Cobain
l americký zpěvák, kytarista, skladatel, hlavní zpěvák a zakladatel grungeové skupiny Nirvana patří k ikonickým umělcům, kteří se nesmazatelně zapsali do současných dějin umění. K jeho smrti došlo 5. dubna 1994 a policie bez větších vyšetřování konstatovala sebevraždu. Cobain měl v krvi heroin a brokovnicí prostřelenou hlavu. Z jeho dopisu na rozloučenou bylo možno vyčíst, že se trápil úzkostmi a depresemi a že mu jeho sláva přinášela spíše duševní potíže než radost a pocit naplnění. Z tohoto dopisu pochází nezapomenutelná věta: „Raději shořet než vyhasnout…“

Karel Svoboda
Deprese si nevybírají a trpí nebo trpělo jimi spoustu slavných a úspěšných lidí z České republiky. Jedním z nich je také geniální skladatel Karel Svoboda. Jeho smrt zarmoutila prakticky celé Česko. 28. ledna 2007 ho nalezla zastřeleného jeho žena Vendula Svobodová. „Znala jsem Karlovy depresivní stavy, manické fáze nemoci i poruchy příjmu potravy. Podle názoru odborníků to byl stav na hospitalizaci, Karel ale systematickou pomoc odmítal. Řešil své problémy antidepresivy, která občas kombinoval s alkoholem. Delší čas jsem se bála, že se něco stane…”  řekla v pořadu 13. komnata Vendula Pizingerová (dříve Svobodová).

62b1d849c7d49image.pngFoto: Shutterstock

Robin Williams
Americký herec a komik Robin Williams spáchal sebevraždu 11. srpna 2014. Oběšeného ho našel jeho komorník. Důvodem, proč si slavný komik, kterého milovaly miliony lidí po celém světě, sáhl na život, byla údajně bezmoc způsobená špatným zdravotním stavem. V roce 2010 mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba, avšak herec trpěl paranoidními stavy a depresí. Po jeho smrti byla provedena pitva a zjistilo se, že Parkinsonova choroba nebyla tak zcela správnou diagnózou. Měl totiž takzvané DLB neboli demence s Lewyho tělísky. Jedná se o druhý nejčastější druh neurodegenerativní demence. U lidí postižených touto chorobou dochází ke zhoršení kognitivních funkcí. Objevují se problémy s pozorností, halucinace i paranoidní bludy. Postupem času je postižen i pohyb, chování a spánek.

Chester Bennington
Frontman a zpěvák kapely Linkin Park si prošel skutečně nesmírně obtížným dětstvím, které ho pravděpodobně poznamenalo na celý zbytek života. Již v raném dospívání byl znásilněný a následně se hned několikrát za život potýkal se závislostí na drogách. Byl nalezen 20. července 2017 před devátou hodinou ráno v jeho rezidenci v Palos Verdes. Na Twitteru Benningtonovu smrt tenkrát jako první potvrdil jeden z členů kapely: „Jsem v šoku a zlomený, ale je to pravda. Oficiální vyjádření vydáme, jakmile nějaké budeme mít.“ Podle všech dostupných zdrojů se jednalo o sebevraždu oběšením.

Čtěte také: 

Reklama