Televize, sporák, nákupy, televize, návštěvy známých a příbuzných, oslavy, televize...

Během adventu a v samotném průběhu Vánoc a novoročních oslav si jen stěží najdeme chvilku na skutečný kulturní prožitek.

Ale hned v lednu to všechno můžeme napravit.

První pracovní čtvrtek po Novém roce si rozhodně nenechte ujít filmovou premiéru vynikajícího amerického dramatu Výměna (The Changeling).

 

Příběh ženy, která pro záchranu svého syna podstoupila všechno, nad čím všichni ostatní z obavy o vlastní bezpečí zavírali oči. Ženy, jejíž nezdolná odvaha a neochota vzdát se přemohla zkorumpovanou policii a započala novou éru rovnosti a důstojnosti před zákonem. Ženy, jež v tomto nerovném a nebezpečném boji s policejní mašinérií zvítězila. I když jen morálně. A jen proto, že nikdy nepřestala doufat...
..............................


Do snímku, který vznikl podle skutečné tragické události a jehož napínavý scénář mistrně napsal J. Michael Straczynski, si jeho režisér a autor hudby Clint Eastwood přizval hvězdné duo – Angelinu Jolie a Johna Malkoviche.

 

Zoufalá matka Christine Collinsová (Angelina Jolie)Reverend Gustav Briegleb (John Malkovich)


Příběh filmu je rozvržen do období od konce dvacátých let až do poloviny let třicátých minulého století a stěžejní děj se odehrává v Los Angeles. 
 

...............................

 

Je sobota, březen 1928, a mladá svobodná matka Christine Collinsová (Angelina Jolie), která pracuje v telefonní ústředně, narychlo odchází na záskok do práce a doma nechává devítiletého syna Waltra samotného. Když se pak večer se zpožděním vrací domů, nachází byt prázdný. A prožije si noční můru všech rodičů. Její syn prostě zmizel.

 

Zoufalá Christine se obrací na policii, která si však se zmizením hocha příliš hlavu neláme. Má jiné starosti. Reputace policie se totiž kvůli skandálům v jejích vlastních řadách začíná povážlivě houpat.


Christine "ohrožuje" kariéru policejního kapitána J. J. Jonese (Jeffrey Donovan)Christine tuškou zakresluje výšku syna Waltra (Gattlin Griffith). Ten se po svém znovuobjevení "zázrakem" zmenší o 8 cm


A pro nešťastnou matku začíná vyčerpávající a neúspěšné shánění sebemenších informací o dítěti, po kterém nezůstala jediná stopa.

Po pěti měsících slaví konečně policie úspěch. Nikoliv vlastní zásluhou objeví v jiném státě ve společnosti tuláka malého chlapce, odpovídajícího popisu. Dítě s velkou slávou a za účasti tisku předá natěšené matce, ta však zklamaně zjišťuje, že nejde o jejího Waltra. Žádné dojemné setkání šťastné matky a ztraceného syna se tedy nekoná.

Sériový vrah Gordon Northcott (Jason Butler Harner)Christine Collinsová (Angelina Jolie) se nevzdává nadějeV blázinci se Christine seznámí s prostitutkou Carol Dexterovou (Amy Ryan), které je také obětí policejní zvůle

Naopak, když se žena proti policejnímu „omylu“ ohradí, policie se ji snaží přesvědčit, že se mýlí ona, že se jen chlapec po přestálých útrapách fyzicky změnil. Mládenec navíc sám tvrdí, že je skutečně Christininým synem... „Matka“ ochromená situací – davem policistů, novináři a diváky – si vezme dítě k sobě domů. Ale přesto si je jistá, že to není její syn.

Rozčarovaná Collinsová začne naléhat na úřady, aby dál pátraly po jejím skutečném synovi, a přitom zjišťuje, že v Los Angeles v době prohibice neexistuje právo se systémem nesouhlasit. Christine je označena policií a posléze úřady za nervově nezpůsobilou. Naštěstí ale nalezne spojence ve společenském aktivistovi, reverendu Gustavovi Brieglebovi (John Malkovich).

 

Christine Collinsová (Angelina Jolie) statečně vzdorovala zkorumpované policejní mašineériiKapitán J. J. Jones (Jeffrey Donovan) nechá "nepohodlnou" Christine zavřít do blázince

 

Svobodná matka se musí postavit jak policii, která pochybuje o jejím duševním zdraví, tak touze veřejnosti po pohádce se šťastným koncem. Během zoufalého pátrání po pravdě se Christine nechtěně stane hrdinkou obyčejných lidí, které policie, ovládající celé město, systematicky zneužívá a utiskuje.

Za této podpory je odhodlaná nepřestat bojovat, dokud nenalezne svého syna – pokud ji ovšem ti, kteří je mají chránit a sloužit spravedlnosti, neumlčí jednou provždy...

..............................

 

Zápletka filmu vychází ze skutečné události, která svého času vzbudila obrovský rozruch, na jejím základě byla dokonce radikálně přepracována americká ústava.

 

Chlapec, který předstíral, že je devítiletý Walter, se později přiznal, že je dvanáctiletý Arthur Hutchens, uprchlík, jehož snem bylo se dostat do Hollywoodu, kde by se mohl setkat se svým filmovým idolem Tomem Mixem. V jednom bistru v Illinois mu místní číšník řekl, že je velmi podobný chlapci Waltrovi, který se ztratil v Los Angeles...

 

Christine Collinsová (Angelina Jolie) se nevzdává nadějeDetektiv Lestr Ybarra (Michael Kelly) vyslýchá patnáctiletého vraha

 

Udivující příběh svobodné matky, která přemohla politickou mašinérii, před roky objevil scénárista a bývalý novinář J. Michael Straczynski. Případ fascinovaně studoval v archivech města Los Angeles téměř rok. To, co zjistil, bylo ještě více znepokojující než hloupý podvod mladého Hutchense.

V zaprášených spisech objevil paralelní příběh Gordona Northcotta, masového vraha, který byl nejprve obviněn a později zproštěn obvinění, že zabil Waltra Collinse. Spisy ukázaly, že policejní moc v té době byla nepřemožitelná a nezměnitelná.
 

..............................

 

Clint Eastwood (Absolutní moc, Million Dolar Baby nebo válečný dvojfilm Vlajky našich otců – Dopisy z Iwo Jimy) si do hlavní role prosadil Angelinu Jolie, John Malkovich se zaskvěl v roli reverenda. Tentokrát, na rozdíl od svých předešlých režijních prací, zůstal pouze za kamerou. Je také autorem působivé filmové hudby.

 

Christine Collinsová (Angelina Jolie) před soudem žaluje losangeleskou policiiDíky Christině, jejímu zastánci reverendu Gustavu Brieglebovi (vlevo, John Malkovich) a obhájci S. S. Hahnovi (Geoff Pierson) se změnily některé body ústavy


Dojemné filmové drama s prvky krimi si rozhodně nenechte ujít! Nejen kvůli bravurnímu, téměř neuvěřitelnému scénáři, ale i kvůli skvělému hereckému výkonu hlavní protagonistky – Angeliny Jolie.

Reklama