Tenhle příběh určitě není ani první, ani poslední, který se kdy udál na pracovišti. V zaměstnání, kde na jednom místě pracuje hodně lidí, zákonitě musí docházet k různým vztahům – kamarádským, nepřátelským, nebo dokonce mileneckým. A někdy o to ani nestojíme.

V některých firmách pracuje hodně lidí na jednom místě, dnes se čím dál častěji objevují pracoviště typu open space nebo newsroom – ostatně známe to třeba i z amerických filmů. Já sama jsem šťastná za naši malou redakci, kde máme malý útulný prostor a hlavně klid na práci.

Přečtěte si také:

kolegaZnámá Milada poslední dobou tedy rozhodně klid na práci nemá. Nejen že se její firma přestěhovala přesně do takovéhoto velkého prostoru, kde je pohromadě natěsnána asi stovka lidí, ale zároveň s tím se Milada začala chtě nechtě vídat a stýkat s lidmi, které dřív nepotkávala. A mezi nimi je taky Pavel, ani ne dvacetiletý programátor a mladý blázen (jak říká Milada), který chce Miladu získat.

„Jenže já o to ani trochu nestojím. Mám svých starostí dost, a do toho ještě musím řešit neustálé návrhy tohohle bláznivého kluka. Dřív jsem ho v práci ani nepotkala, protože jsem seděla v zavřené kanceláři s dalšími dvěma ženskými, programátoři byli úplně jinde.

A teď je to za trest. Když jsme se přestěhovali na novou adresu, špatně jsem si zvykala už jen na ten velký prostor, v kterém se moc nemůžu soustředit na práci. Ale to by se ještě dalo, když je nejhůř a nemůžu už poslouchat neustálé zvonění telefonů, dám si na uši sluchátka a ponořím se do práce. Horší je to ale s Pavlem.

Nereaguju na nic

Začal mě otravovat hned potom, co jsme sem přišli. Marně mu vysvětluju, že nestojím o žádný vztah s ním, že už přítele mám, a k tomu sedmiletou dceru, že to nemá smysl, protože s ním nikdy nikam nepůjdu ani od něj nic nechci. Už nějakou dobu nečtu maily ani zprávy od něj, nereaguju na jeho řeči, jen ho pozdravím a nevšímám si ho. Ale on to dělá dál.

Takhle mě „obtěžuje“ jen v práci, nechodí za mnou z práce ani domů, nikdy si nic nedovolil, nevyhrožuje mi ani není vulgární, vlastně mě jen každý den zve na rande a píše mi, že se mu líbím (což už teď nečtu). Skoro mi připadá, že si ze mě dělá jen legraci a baví se tím, že mi to vadí. Přece nemůže myslet vážně, že by chtěl o patnáct let starší ženskou s malou dcerou?

Nechci s tím chodit za šéfem, je mi to trapné, ale nevím, co mám dělat. Je to taky způsob obtěžování, který ale nepřekračuje hranice práce a slušnosti. A tak jen doufám, že ho to přejde.“

Rada pro Miladu

Pokud by mladík začal vykazovat známky stalkingu neboli nebezpečného pronásledování, je potřeba zareagovat a ohlásit to na policii. Nebezpečné pronásledování je zakotveno v § 354 trestního zákoníku takto:

(1) Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že

  • a) vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým,
  • b) vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
  • c) vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
  • d) omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
  • e) zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu,

a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

V případě nebezpečí se může kdokoliv obrátit například na Bílý kruh bezpečí, vše najdete zde:www.bkb.cz.

Další články na toto téma:

Reklama