Když jsem se poměrně nedávno setkala se jménem Alma Rosé, okamžitě mi naskočila jiná Alma. Alma Mahlerová. Nebyly tyto dvě ženy příbuzné? Vlastně ano! Alma Rosé byla neteří Gustava Mahlera a po jeho ženě, která byla její kmotrou, dostala toto neobvyklé jméno.

Narodila se ve Vídni v roce 1906 v rodině houslového virtuóza židovského původu Arnolda Rosenbluma, který si své příjmení upravil na zajímavěji znějící Rosé. Maminkou byla mladší sestra Gustava Mahlera Justina pocházející z Jihlavy. Tatínek, přední houslista Vídeňských filharmoniků, navíc koncertoval po světě i se svým vlastním smyčcovým kvartetem. Vyrůstat v takovém prostředí předznamenalo Alminu budoucnost. Stala se také houslistkou.

Tatínek ji zasvěcoval od malička do tajů hudby, nic jí nepromíjel, byl to přísný učitel. Jako dvacetiletá Alma debutovala spolu s ním Bachovým dvojkoncertem v D-moll.  Brzy si ale založila své vlastní ženské těleso Wiener Walzermädeln, s nímž s úspěchem koncertovala po celé Evropě.

A pak se zamilovala. Váša Příhoda, dnes nepříliš známý umělec, byl členem otcova kvarteta. Provdala se za něj v roce 1930. Jejím svědkem byl Franz Werfel, známý pražský židovský spisovatel píšící německy a čtvrtý manžel její tety Almy Mahlerové. Žili v Praze a ve Skutči, odkud její manžel pocházel a kde vlastnil vilu.

Alma RoseV roce 1935 se ale rozvedli a Alma se vrátila k rodičům do Vídně. Ve druhé polovině 30. let už tam přestává být bezpečno, a tak po anšlusu Rakouska prchá celá rodina do Anglie. Vlastně je to v hodině dvanácté. Jenže Alma chce dostát svým závazkům a vrací se na kontinent, koncertuje v Holandsku. Tady se dostává do hledáčku gestapa. Snaží se sice zachránit ryze účelovým sňatkem s holandským inženýrem, ale marně. Byla příliš známá a nacisté opravdu důslední.

Alma tedy prchá do Francie a pak chce do neutrálního Švýcarska. Na hranicích ji ale poznají. Je zatčena a deportována do koncentračního tábora, nejdříve do Drancy, pak do Osvětimi. Když tamní proslulá bachařka Mandelová zjistila, kdo je Alma a jak schopná je, zasadila se o to, aby se stala vedoucí vězeňského orchestru. Ten se pod jejím vedením vypracoval na vysokou úroveň. Zároveň se Almě dostalo privilegovaného postavení, které bylo nesrovnatelné s tím, jak žili ostatní vězňové. To ale vyvolalo velkou žárlivost nejen mezi ostatními spoluvězeňkyněmi, ale i členkami jejího orchestru. Navíc Alma byla přísná a náročná šéfka.

NáhrobekNáhrobek Alminých rodičů na hřbitově ve vídeňském Grinzingu, Alma tu sice pochována není, ale její jméno na náhrobku je

V dubnu 1944 Alma náhle onemocněla, dostala vysoké horečky a za pár dní zemřela. Oficiálně na vyčerpání po intoxikaci jídlem. Byla to ale pravda? Nebo zemřela na tyfus, který v Osvětimi také řádil? Její smrt je každopádně opředena mnoha záhadami. Objevily se i názory, že za její smrtí mohla stát některá ze členek jejího orchestru, která ji otrávila ze žárlivosti na její postavení. Jak to bylo ve skutečnosti, se už ale asi nedozvíme…

 

 

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Reklama