Vždy, když se objeví na televizní obrazovce, je to zárukou dobré nálady. Má k tomu všechny předpoklady. Otevřené srdce a veselou povahu. Hostuje v Divadle ABC, v nové sérii Nemocnice na kraji města hrála "nově přišlou" postavu, lékařku - rentgenoložku Mášu, objevuje se v zábavných pořadech v televizi i v rádiu. K tomu však už pár let hraje roli čestnou a pro ni velmi důležitou: před lety sa stala patronkou Nadačního fondu pro opuštěné děti ROZUM a CIT. Herečka Naďa KONVALINKOVÁ.

Sama s úsměvem říkáte: Tělesná dispozice mi přináší role maminek a hodných usměvavých tet. Máte je ráda?  

"V těchto rolích vycházím ze své představy, jak by to doma mělo vypadat. Když hraji maminku, vkládám do této podoby touhu po ideální mámě, kterou jsem jako dítě chtěla mít a jakou bych teď, jako dospělá žena chtěla být své dceři. Některé scénáře mi ukážou, jak se chovat i v situaci, kterou v životě neumím řešit, nebo mě aspoň naznačí, že není špatné mít takové a takové pocity v rozpoložení, kdy podobné pocity prožívá mnoho lidí. Je to i jakési lidské sebepotvrzení. Co znamená pro vás v životě přátelství? Snad každý má v mládí množství kamarádů, lidí kolem sebe. Pak přirozeně jakoby jemným sítem času jich zůstává jenom pár. Jsou to lidi, kteří mě mají rádi takovou, jaká jsem. Vím, že mi mohou pomoci, že nebude žádné ... ale. V manželství, když se podaří a když po všech vášních, bojích, nedorozuměních, žárlivostech, zůstane úcta, tak může nastat to nejkrásnější přátelství. S láskou spojené přátelství, co víc si člověk může přát."

A co přátelství mezi rodiči a dětmi?

"Sama jsem se po této cestě vydala, bohužel zjistila jsem, že to nefunguje. Nastala situace - mami, jsi přece kamarádka, a já si tedy můžu dovolit všechno. Člověk pak musí vynaložit spoustu energie, když si chce udržet autoritu. Myslím, že něco jako přirozená úcta je důležité, ale je mi zároveň jasné, že autoritu je třeba si zasloužit. Jako máma se neustále něco učím, dost často propadám depresi, že to dělám špatně, nejsem dost důsledná a tak dále. Proto velmi obdivuji lidi, pěstouny, kteří si vezmou cizí děti, se všemi riziky, s tím, že se možná budou potýkat ve výchově se skutečnostmi, které ze svého života vůbec neznají."

Jako známá herečka jste jistě často žádána o pomoc. Jaký máte vztah k institutu dobročinnosti?

"Na světě je mnoho neštěstí, a člověk jakkoliv by chtěl, nemůže pomoci všem. Proto jsem se rozhodla,že budu svoji dobročinnost řídit sama a zcela konkrétně: mám přítelkyni, mámu pěti dětí. Znám její život i její potíže a tak pomohu. Když můj otec byl v nemocnici na pokoji s několika dědečky, za kterými nikdo nepřišel, já jsem jim přinesla něco dobrého, poseděla s nimi, popovídala. Normální lidský vztah, ale konkrétní tvář, konkrétní člověk. Proto mě i činnost Nadačního fondu ROZUM a CIT moc oslovila, protože jde o konkrétní pomoc konkrétním pěstounským rodinám na konkrétní potřebné věci."

Znáte několik rodin pěstounů osobně, zajíždíte k nim na svátky a oslavy. Jaký je jejich život?

"Navštívila jsem mladé lidi, Ochovy z Pardubicka. Ke dvěma svým dětem si vzali do péče dalších devět. Jsou nesmírně aktivní a do programu pro "své děti" pojmou mnohokrát všechny děti z vesnice. Fascinuje mě ten řád, pocit sounáležitosti, způsob, jak si děti navzájem pomáhají. Další rodina, která mě nadchla, jsou Jonštovi z Havířova. Manželé vychovávají 10 děvčat a 3 chlapce ve věku od pěti do dvaceti dvou let. Všichni jsou moc veselí a hrají na různé hudební nástroje. Mají svou rodinnou hudební skupinu, která má bohatý repertoár. Snažím se, aby se o pěstounech vědělo co nejvíc. Veřejnost by měla vědět, jací jsou a s jakými problémy se potýkají."

Herečky si často stěžují, že nedostávají role, jaké by si přály. Po jakých úlohách toužíte vy?

"Uvědomuji si, že jsem svojí fysis dost omezena. Pravdou zůstává, že rolí pro herečky ve středním věku je málo. Divadelní autoři i scénáristé tady mají velký dluh. Pro muže píšou o mnoho víc. Jsem vděčna za každou zajímavou postavu, ale mně nejbližší je uvěřitelný živý člověk, pravdivý svým osudem. Taková role mě osloví a skrze mě snad i diváky. A někdy se stane, že v některých inscenacích, které jsou hodně stylizované, si zkusím několik postav najednou v různém věku. Je to herecky vděčná práce, která mě moc baví."

Taková je i komedie Ephraima Kishona Byl to pták, ve které se na jevišti Divadla Bez zábradlí, setkáváte se svým manželem, hercem Oldřichem Kaiserem.

"Ano, hraju tady čtyřicátnici Julii, její stoletou chůvu i mladou dívku. Je to příběh veronských milenců po třicetiletém manželství a my jsme se zde poprvé sešli s manželem na jednom jevišti. Kdo nás zná, ví, že často jakoby s despektem jeden o druhém říkáme: Ten tvůj humor z ABC! A já na to: No, a co ten tvůj z Ypsilonky! Režisér Juraj Herz vzal počáteční i koncový humor naší dvojice a povýšil jej na humor pana Kishona. Ten byl osobně účasten premiéry i několika dalších představení a moc se mu naše česká inscenace líbila. Vždy, když přijede z Izraele, tak nás navštíví."

Vaše dcera Karolína jde v rodičovských šlépějích: studovala herectví na pražské Konzervatoři. Jak jste přijala její rozhodnutí stát se herečkou?

"Teď s odstupem vidím, že její směřování bylo dáno jakoby od kolébky. Kaiser s Lábusem ji používali do svých recesí a ona to "hraní" brala fakt poctivě. Vždy když se sešlo u nás několik dětí, už pro ně psala scénář, do patra zatloukla hřeby a pověsila deku, aby byla opona. Vybrakovala mi skříň a už "svoje herce" režírovala. Teď se svými spolužáky (s některými chodila do Dismanova rozhlasového sboru) hraje v divadle Extrém. Témata, o kterých hrají, jsou dost závažná, je to výkřik jejich generace o současném světě. Karolína taky píše hry, vymýšlí scénografii a kostýmy, hraje a režíruje. Moc ji to baví a mě těší, když se jí vede."

Pod patronací paní Nadi Konvalinkové se dvakrát do roka uskutečňuje Den pěstounských rodin. Nadační fond Rozum a Cit organizuje celodenní setkání pěstounů a dětí, které našly svůj nový domov v pěstounských rodinách. Program je tradičně bohatý a končí dvouhodinovou plavbou parníkem Orca po Vltavě. Této plavby se tradičně účastní patronka nadačního fondu, herečka Naďa Konvalinková, která říká: „Obdivuji pěstouny pro jejich schopnost trpělivě a láskyplně vést děti, které ztratily všechny životní jistoty, k novým vztahům, k novým hrám a přátelstvím.“

Pro ty, kteří se chtějí o pěstounech a pomoci pro ně dozvědět více, je zde kontakt:
Nadační fond Rozum a Cit
Jablonského 639/4, Praha 7
Tel.: 296 110 203
e- mail: rozumacit@icp.cz
www.rozumacit.cz    

       
Reklama