Zima sice na pár dní polevila, ale netěšte se, ona se jen tak lehce nevzdá. Ještě nás přece čeká únor bílý... březen, za kamna vlezem a duben, ještě tam budem.
Takže rukavičky jen tak rychle neodložíme. Znáte přece ten nepříjemný pocit, když nám „zaleze za nehty". Brrr. To se nám lehce může stát i v prstových rukavicích, proto jsem se dnes zaměřila na palčáky. Uznávám, že žádnou velkou parádu s nimi nenaděláme, ale ruce zahřejí spolehlivě.

A kde se vzaly?
První rukavice vypadaly spíš jako pytlíky, protože palec byl tvarován až později. Ve středověku měly příznačný název pěstnice" a svým vzhledem se už hodně podobaly dnešním palčákům.
A víte, co to byly kujony? Kdo si kdysi četl můj článek o archaických oděvních součástech (pro zájemce ZDE), možná si vybavuje, že to byly rukavice ze psí kůže, které se nosily v 16. století. Milovnicím pejsků asi zatrnulo, ale to víte, doba byla krutá a pes neměl žádnou hodnotu. Tak raději obraťme list.

Škoda, že dnes palčáky trochu ustoupily prstovým rukavicím. Skoro abychom je začali považovat za vymírající druh. Když jsem sháněla teplé palčáky na lyže, narazila jsem jen na pár superdrahých exemplářů ve značkových sportovních prodejnách.
Ale jedny přece jenom doma mám. Jsou z beránčí kožešiny, trochu sice koušou, ale když je pořádný samec", bez nich z domu nevylezu. 


A když je řeč o palčácích, možná se vám vybaví dětská léta a s nimi rukavičky, co nám s láskou pletly babičky a maminky. Byly většinou ze zbytků, různě barevné, visívaly na šňůrkách, abychom je neztratily, plandaly nám pěkně z rukávů a my měly stejně ruce v kapsách.
Pamatujete?


Nosíte ráda palčáky?
Jaké máte?
Pletete si je sama?
Nebo dáváte přednost prstovým rukavicím?

Reklama