alkohol-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Co je závislost na alkoholu? 
„Závislost na alkoholu je především duševní porucha, která se projevuje hned několika způsoby. Možná to nebude znít nějak objevně, ale rozpoznat, že už se jedná o závislost, není až tak složité. Typická závislost se projevuje tím, že pacient cítí ohromnou a neovladatelnou touhu si nalít alkohol,” vysvětluje praktická lékařka Lucie Nováková. Takto nemocnému stačí ke konzumaci například jen vizuální stimulace. Jde v obchodě kolem lahví s alkoholem, začne pociťovat duševní nepohodlí, například třes rukou a cítí nutkavou potřebu požít alkohol. 

Mezinárodní klasifikace nemocí uvádí několik základních znaků, podle kterých je možné poznat, že má dotyčný problém s alkoholem: 

Bažení po alkoholu - Jedinec, který se potýká se závislostí si postupem času začne sám vytvářet a vyhledávat příležitosti, kdy se napít. Jednou je to těžký den v práci, po druhé oslava prvního máje a tak podobně. Zakrývá tak svou nutkavou potřebu konzumovat alkoholické nápoje. Jestliže pozorujete u sebe nebo svých blízkých tyto tendence, zpozorněte. 

Potíže s kontrolováním množství - Většina lidí si v mladé dospělosti vytvoří odhad, kolik alkoholu mohou bezpečně požít. Lidově řečeno získají klapku. Lidé potýkající se s problémy s alkoholem často tuto dovednost postrádají a pijí, dokud se do nich vejde. 

Zvyšování dávky alkoholu - Nemocný často potřebuje stále větší a větší dávky k tomu, aby se cítil opilý.  
Postupné zanedbávání povinností a zálib - každému se možná někdy stalo, že po divokém večírku zaspal do práce. Pokud ale dotyčný pravidelně neplní své pracovní povinnosti kvůli následkům alkoholového opojení či nenadále ruší plány, může se jednat o závažný problém. 

Nevybíravost ohledně druhu alkoholu - Většina zdravých lidí má svůj oblíbený druh alkoholického nápoje. Někdo pivo, někdo víno nebo míchaný nápoj. Člověk trpící závislostí na alkoholu postupně tyto preference ztrácí a pije to, co má po ruce. Postupem času už není důležité, co pije, ale hlavně, že pije. 

Neschopnost vzdát se pití i přes zjevné zdravotní potíže - Není žádným tajemstvím, že alkohol velmi neblaze působí na naše zdraví. Jedním z postižených orgánů jsou například játra. U pokročilého alkoholismu se nezřídka objevuje poškození jater nebo také žaludku. Pokud nemocný i přes vážné zdravotní komplikace vytrvale konzumuje alkohol, pravděpodobně se potýká s rozvinutou formou závislosti. 

Aby mohla být spolehlivě diagnostikována závislost na alkoholu, musí se vyskytovat u dotyčného alespoň tři tyto příznaky po dobu minimálně jednoho roku. 

Další varovné příznaky, že to s alkoholem přeháníme

  • Problémy se spánkem
  • Čím dál horší kocoviny
  • Třes rukou
  • Neustálý pocit na zvracení bez zjevné příčiny
  • Kožní defekty
  • Sexuální dysfunkce 

Čtěte také: Odstrašující případy filmových alkoholiků. Díky nim vydržíte Suchej únor mnohem snáz

Jak (si) pomoci ?

Mluvte o tom: Základním stavebním kamenem je fakt, že si dotyčný musí svůj problém plně uvědomit. Promluvte si nemocným, citlivě a bez výčitek. Na rovinu ovšem sdělte, že vám jeho jednání ubližuje a jmenujte fakta. Vyplatí se upozornit i na zdravotní rizika. Pokud máte přímo vy problém s nadměrnou konzumací alkoholu, svěřte se a nezdráhejte se říct si o pomoc. Sdílená bolest je poloviční. 

Vyhledejte odbornou pomoc: U léčby jakékoliv závislosti je naprosto nezbytné podstoupit léčbu. A to jak terapii, která nám pomůže pochopit naše vzorce chování, tak pokud je to nutné i detoxikaci, nebo-li odvykací kůru. Při podezření na problémy s alkoholem můžete kontaktovat přímo obvodního lékaře, který vás nasměruje na správného odborníka, nebo využijte služeb specializovaných organizací jako je Branické sanatorium Moniky Plocové, Modrý kříž - poradna pro alkoholiky, Anonymní alkoholici ČR nebo přímo psychiatrická klinika Bohnice. Pokud máte obavy z osobního kontaktu, můžete rovněž pro prvotní rady využít bezplatnou linku Anonymní linka důvěry pro alkoholiky: 800 350 00. Funguje každý všední den od 10.00 do 18.00. 

Odstraňte všechny rizikové faktory: Nemocného je potřeba vytrhnout z prostředí, které k pití láká. Odstraňte z domácnosti všechen alkohol. Odborníci někdy doporučují také nekonzumovat nic, co by svou chutí mohlo alkohol připomínat. Například rumové pralinky, bonbony s cherry a podobně. Nejlepším bojem proti znovupropuknutí alkoholismu je abstinence a pokud žijete s alkoholikem v jedné domácnosti, jste takzvaní spoluzávislí. Pro nemocného bude důležité, aby nikdo z jeho přirozeného prostředí, alespoň po nějakou dobu, nekonzumoval alkohol. 

Čtěte také: Suchý leden nebo suchý únor. Proč je tak těžké být 30 dní bez alkoholu?

Zdroje: Co už je závislost, Mudr. Lucie Nováková, Mezinárodní klasifikace nemocí WHO, Web Alkoholik, Alkohol škodíPrvní soukromé sanatorium pro překonání závislostíMoje zdraví