Každý rok je to u mnohých stejné: předsevzetí (nejen do nového roku) prostě ke konci roku patří, ale jejich dodržování je o to těžší. Zato porušení je více než snadné. Vánoce jsou, pravda, pouze jednou do roka, takže i ony dobrůtky – smažený kapr, bramborový salát, cukroví – se musí náležitě vychutnat. Sice jsme si řekli, že si dáme od každého sladkého jen jeden kousek nebo že smaženého kapra nebudeme jíst třikrát denně, ale jen k obědu, ale vůle je slabá, chuť velká, okolí nás láká, abychom hřešili s ním...

 

Někoho hory jídla a jeho případná konzumace netrápí, zato jiní z toho mají hrůzu. Tak jako čtenářka Monika, která se svěřila magazínu Žena-in (článek ZDE).

 

Jistě si vzpomínáte, že v květnu tohoto roku jsme pro Vás připravili seriál o poruchách příjmu potravy. Jedním ze článků bylo i představení stránek www.pppinfo.cz, které se této problematice věnují. A právě zde jsme pro Vás nalezli pomocnou ruku, která vás časem hojnosti provede, abyste ho zvládli k vaší spokojenosti. Autorem článku je mgr. Jan Kulhánek.

 

  ***

Článek by mohl pomoci těm, jež mají problém s přejídáním - trpí bulímií nebo nadváhou. Myslím, že je dobré si svátky vánoční prožít tak, aby nám z nich pak zůstal příjemný pocit odpočinku a spokojenosti, namísto výčitek či obav z kil navíc.

Dříve než popíšu některé praktické pomůcky, jak udržet jedení na uzdě, chtěl bych ještě přidat pár slov o tom, co může vaše úsilí komplikovat.

Riziko pro přejídání představuje během předvánočního shonu v první řadě stres. Stresu se někdy prostě nevyhneme, ale měli bychom být sami na sebe trochu hodnější a po čase pracovního či nákupního vypětí si dopřát trochu relaxace. Zavzpomínejte tedy, jaké způsoby odpočinku vám vyhovují, a pokud se vám vybaví dortík v cukrárně nebo pytel brambůrků u televize, hledejte dál. Přejedení (a pro ty, kteří trpí bulímií i zvracení) přináší pocity uvolnění, které jsou ale velmi krátkodobé, situaci neřeší, a naopak přináší spoustu potíží.

1. rada: Zvýšená chuť k jídlu a jeho zvýšený příjem může být váš pokus, jak se vyrovnat se stresem. UVOLNIT SE VŠAK MŮŽETE I MNOHEM ZDRAVĚJI.

Dalším rizikem pro přejídání je deprese. Tu může zapříčinit únava, někdy až vyčerpání ze všech těch aktivit, které si na sebe během Vánoc vymyslíme. Vánoce jsou ale také časem setkávání a můžeme se někdy prostě cítit osamělí. O Vánocích - především pak na samém konci roku - také často bilancujeme. Přísun jídla bývá někdy náhražkou příjemných pocitů, které nedostáváme ve vztazích s druhými lidmi.

2. rada: Mohu-li něco doporučit, pak radím - neprožíváte-li zrovna šťastnější období svého života, pak BILANCOVÁNÍ NA KONCI ROKU SI ZAKAŽTE. O svém životě můžete přemýšlet kdykoliv jindy, když budete "psychicky silnější".

A teď několik konkrétních návodů, jak dostat své jedení více pod kontrolu. Vyžaduje to od vás určité odhodlání. Výsledek ale stojí za to. Důležité je zabránit nekontrolovanému pojídání v průběhu celého dne. A proto:

3. rada: Chcete-li mít větší kontrolu nad tím, co přes den sníte, pořiďte si bloček a do něj si PIŠTE VŠE, CO BĚHEM DNE JÍTE + čas + místo, kde jíte + co při jedení děláte. Moc času to nezabere a divili byste se, jak to může pomoct.

K tomu je třeba ještě dodat, že nejlepší by bylo, aby ve vašich zápisech nejčastěji u položky "co při jedení děláte" stálo "nic, jen jím".

4. rada: Snažte se VYVAROVAT jedení u televize, při čtení, práci s počítačem a jiných činnostech, kdy se věnujete něčemu jinému než samotné konzumaci. Předejdete tak překvapivému zjištění, že plech s cukrovím jste během filmu zcela vyprázdnili.

Někdy, zvláště trpíte-li bulímií, je důležité si připravit na ty nejkritičtější dny jídelníček předem a toho se pak snažit držet. Všechny mé rady jsou dlouhodobě prověřené při léčbě bulimie a nadváhy a funguje to. Ovšem problém bývá s nedostatkem pevné vůle. Když ale svému snažení dáte nějaká pravidla, ta vás mohou podržet a dodat vám trochu jistoty, že vaše snažení jde správným směrem. Vaše námaha bude odměněna dobrým pocitem ze sebe samých. Hodně štěstí!

 

 ***

 

Že takových rad jste už četli, slyšeli, a že to nikdy nefungovalo? A proč je nedodržujete!?

 

Zdroj: článek převzat z www.pppinfo.cz