love

„Co si cvrlikají i vrabci na střeše? Že má můj otec milenku! Vědí to všichni kromě mojí matky. Mám jí to říct, nebo dělat jakoby nic?“

Tenhle příběh mi před časem vyprávěla moje nejlepší kamarádka. Zašla si v polední pauze s kolegyní do kavárny na vyhlášený štrůdl, a koho nevidí. Svého více než šedesátiletého otce, jak hladí ruku krásné čtyřicítce a oba se nad něčím smějí. Zůstala jako opařená stát u dveří a nevěděla, zda má v tichosti vycouvat a dělat, že otce neviděla, nebo se k němu hlásit. Udělala to druhé.

Konfrontace

„Ahoj, to je ale překvapení,“ pronesla se zdviženým obočím a drze si přisedla ke stolku. „Já jsem Vanda, tady toho pána dcera, a vy?“ Vsadila na přímý útok, když podávala ruku té krasavici. Otec zíral jako opařený, ale neznámá paní se zachovala duchapřítomně.
„Těší mě, Gábina, tady toho pána spolupracovnice.“
„Aha, tak to vám závidím vaše krásné pracovní vztahy. To u nás je to takové divné. Já se ještě s žádným kolegou za ruce nedržela,“
snažila se Vanda vyprovokovat konfrontaci. Gábina se však s úsměvem zvedla a omluvila se, že toho má moc a musí se vrátit do práce. Vanda zůstala u stolku s otcem sama.

A tak se dozvěděla, že otec prostě neodolal tak krásné ženě, která se do něj opravdu zamilovala.
„Nic nechce, dokonce chce platit účty v restauracích s tím, abych si peníze šetřil pro vnoučata!“ argumentoval otec a na Gábinu pěl takovou chválu, že Vanda se za chvíli už ničemu nedivila. Jen tomu, že otec už s Gábinou chodí dva roky! A ona o ničem neví!

A co maminka?

„Té jsem, samozřejmě, nic neřekl. Nechci jí ublížit a navíc ani od ní odejít. Co by se mnou Gábina dělala? Ta potřebuje do života někoho mladšího. Ale je to krásné být zamilovaný. Už jsem si myslel, že mě nic takového do smrti nepotká. Tak mi to, Vandi, odpusť. Já sám dodnes nemůžu pochopit, jak se taková krásná a ještě mladá ženská mohla zamilovat do dědka, jako jsem já?“

Vanda tátovi odpustila. Vlastně jeho okouzlení dokázala pochopit. S maminkou jsou spolu skoro čtyřicet let, takový vztah zevšední. A když se naskytla tak úžasná příležitost, který chlap by vlastně odolal? Jen aby to táta dokázal ukočírovat a včas všechno skončit, než se to dozvědí lidé z okolí.

Co s tím?

Opatrně se o tátově známosti zmínila před kamarádkou ze sousedství.
„My o tom víme, vždyť už tvého tátu s tou ženskou potkal kdekdo!“ Dozvěděla se Vanda.  A teď řeší dilema. Má o tom říct matce, nebo ne? Vždyť se jí za zády všichni smějí a ona nic netuší! A nebo nic neříkat a počkat, až vztah skončí a věc vyšumí do ztracena?

Reklama