cold

Až do včerejška jsem bojovala s vytrvalým bacilem. Nebyla to chřipka, jen nachlazení. Ale i to dokáže člověku otrávit den, vlastně docela dost dní. A proto, i když je snad už po sezoně, mě napadlo, že se zeptám na vaše rady. Budeme tak všichni na případného bacila příště připraveni. Já vám povím, co radí lékaři.

  • Při prvních příznacích chřipky nebo nachlazení vám pomůže snížit vysokou teplotu Priessnitzův obklad.
  • Naordinujte si klid na lůžku.
  • Určitě je vhodné se vybavit léky ke snížení teploty a zmírnění bolestí. Jmenujme alespoň náš nejznámější lék – Acylpyrin. Já osobně můžu pochválit horké nápoje Coldrex, i když posledně na mého bacila byly krátké. Zde je však dobré pamatovat na konzultaci s lékárníkem, protože ne každý volně dostupný lék je vhodný pro všechny pacienty. Vyvarujte se také kombinací různých přípravků bez předchozí konzultace v lékárně, předejdete tak nechtěnému užití nadměrné dávky.
  • Dále je doporučeno využít přípravky ke zmírnění bolestí v krku, tedy různá kloktadla, spreje nebo cucavé pastilky.
  • Při léčbě u obou onemocnění dbejte na dostatek čerstvého vzduchu. Místnost, v níž pobýváte, by měla mít ve dne teplotu 22 °C a v noci 17–18 °C.
  • Pozor na příliš suchý vzduch. Pokud nemáte zvlhčovač, dávejte na topení mokrý ručník.
  • Určitě nezapomeňte na dostatečný příjem tekutin (dva litry a více), hodně toho vypotíte.

Nejdůležitější je prevence

Nejdůležitější je ale nemocem předcházet. Je třeba dbát na dodržení základních preventivních opatření, zvláště v „ rizikových“ obdobích (hlavně jarní a podzimní měsíce). Patří sem: časté mytí rukou, omezení (tělesného) kontaktu s nachlazenými lidmi, při kontaktu s nachlazenými je důležitá ochrana úst, nosu, očí (spíše kapesníkem nebo rouškou), nedoporučuje se dotýkat se rukama a používat kapesník při kašli a kýchání.

Vy ale určitě máte své vlastní recepty, jak s nemocí zatočit. Podělte se o ně!

Spoléháte na bylinky? Nebo se raději léčíte panákem domácí pálenky? Řídíte se babskými radami? A které to jsou? Dáváte si cibulový sirup s medem nebo vydatný slepičí vývar? Napište nám, jak si léčíte chřipku a nachlazení. Své recepty posílejte na adresu

redakce@zena-in.cz

Věříme, že ještě přijdou vhod. Došlé příspěvky budeme v průběhu celého dne zveřejňovat a ten nejzajímavější odměníme.

Reklama