Historie Louvru, v němž se nacházejí jedny z nejvzácnějších uměleckých sbírek na světě, sahá až do středověku. V roce 1190 zde nechal král Filip August vybudovat pevnost, která měla chránit Paříž před nájezdy Vikingů. Za vlády Františka I. byla přebudována v renesanční palác. Další čtyři století tento komplex rozšiřovali a zvelebovali francouzští králové. Jednou z posledních úprav byla v r. 1989 stavba skleněné pyramidy od I. M. Peie na hlavním nádvoří, odkud je přístup do galerií.

h

Hlavní vchod se nachází pod skleněnou pyramidou. Díla zabírají čtyři podlaží a obrazy a plastiky jsou uspořádány podle země původu. Najdete zde osm oddělení: starověké umění Blízkého východu, starověký Egypt, řecké, etruské a římské umění, islámské umění, sochy, užité umění, malby, grafické listy a kresby.

Nepodceňujte velikost Louvru a jeho rozsáhlých sbírek. Dříve než začnete s prohlídkou, stanovte si, co můžete stačit. Sbírka evropského malířství je obsáhlá a 40 procent obrazů je od francouzských malířů. Naproti tomu sochařská sbírka už není tak kompletní. Známé jsou sbírky starověkých památek – orientálních, egyptských, řeckých, etruských a římských – a rozsah vystavených exponátů ve světě obdoby. Různorodé umělecké předměty zahrnují i nábytek a šperky. Celkem je v Louvru 35 000 objektů v expozici.

Louvre myslí i na to, aby bylo umění bylo přístupné pro mladé návštěvníky, proto lidé do 26 let mají prohlídku muzea zdarma. Louvre je otevřený kromě úterý a třech francouzských svátků (25. prosince, 1. ledna a 1. května) denně. V pondělí, čtvrtek, v sobotu a v neděli je otevřeno od 9:00 do 18:00. Ve středu a v pátek muzeum můžete navštívit od 9:00 do 21:45.

Můj názor a dojem z muzea Louvre

Myslím si, že návštěva Louvre je samozřejmostí, i když se o umění zajímáte jen okrajově. To místo má atmosféru, příběh, je to kus historie, je to symbol Paříže. Myslím, že pokud odjedete z Paříže bez toho, aniž byste na vlastní oči nespatřili Mona Lisu, je to jak spáchání hříchu :-) Proto i k tomuto obrazu směřovaly moje první kroky, když jsem vstoupila do národního muzea.r

Než jsem se ke zmiňovanému obrazu dostala, trvalo to nějakou dobu, Louvre je velice rozsáhlý a úplně bez problému se tam ztratíte. Proto si vezměte u pokladen mapku, brožurku s popisem, kde co najdete, ušetříte tím čas při hledání oblíbených autorů a prohlídku si tak zjednodušíte.  Navíc se připravte i na fronty. Můj hlavní cíl byl Mona Lisa. Když jsem konečně došla na místo, kde je Mona Lisa vystavena, musela jsem si nějakou dobu počkat. Byl tam velký dav turistů a vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně malý obraz, nebylo z dálky nic vidět. Byla jsem zvědavá na tenhle obraz, opředený mýty...  a byl přitom tak malý! Ale krásný.

Chtěla bych upozornit na jednu věc -  spousta expozic je otevřená jen v určité dny, takže pokud se budete chystat na něco konkrétního, zjistěte si dopředu, zda bude sbírka k vidění. I tak tady ale strávíte klidně celý den.

I přes to je ale Louvre zážitek, který byste při poznávání Paříže rozhodně neměli opomenout. Pokud jste milovníky umění, tak jako já, určitě nezapomeňte navštívit také Musée d'Orsay nebo Centre Pompidou.   

Můj seznam a doporučení - Top 5 uměleckých děl, které musíte vidět:

1.     Mona Lisa

2.     Amor a Psyché

3.     Svoboda vede lid na barikády

4.     Gabrielle d'Estrées a jedna z jejích sester

5.     Venuše Mélská

 

Videa z Louvru můžete vidět ZDE

Další informace o Louvru najdete na http://www.louvre.fr

 
Byla jste v Paříži? Napište nám váš příběh a my vás odměníme! Vaše příběhy můžete vkládat SEM.

Přeštěte si i naše redakční zážitky z Paříže. zena-in.cz/clanek/pariz-mesto-mnoha-zazitku

Nemáte zrovna cestu do Paříže, ale chcete se o ní dozvědět zajímavé informace, máme pro vás tip na knížku: Paříž – Společník cestovatele. Více informací najdete na www.bux.cz

,

 

Objevte krásy Paříže s Air France

S jakou jinou společností letět do Paříže než s Air France?! Nejen, že je na pařížských letištích Charlese de Gaulla a Orly doma, ale také má největší výběr spojů. S Air France se z Prahy během chvilky přenesete do města módy, umění a hlavně lásky – Paříže, a to s výběrem z hned 6 letů denně! Snadno si tak odlet i návrat přizpůsobíte vašim potřebám.

Francií „načichnete“ hned během letu. Vše je tady „chic“, od obsluhy, přes výborné jídlo a pití. Pokud jste navíc členem věrnostního programů Flying Blue jako 27 milionů cestovatelů po celém světě, pak za každý let se kteroukoliv ze společností Sky Team Alliance získáte míle, které vám zpříjemní další cestování nižší cenou letenky, zařazením do vyšší třídy, levnějšími službami v hotelích nebo u dalších partnerů, či jiným benefitem, který si sami vyberete.

Reklama