Musím se vám přiznat, miluji starožitný nábytek. Přesněji řečeno nábytek z doby, kdy byla moje prababička ještě mladice. Takový, který můžete vidět v českých filmech pro pamětníky.

A tak jsem se rozhodla, že si náš domek zařídím nejen novým, ale i starým nábytkem. Jenže ono je strašně jednoduché si něco takového vymyslet, ale horší je to zrealizovat. Se všemi půjčkami, které máme, už nám moc peněz na nábytek nezbývá, takže nakupování ve starožitnostech pro nás není. A sehnat takový nábytek mezi lidmi už dnes taky není lehké.

První, co jsme sehnali, jsou kuchyňské židle a stůl, které měla kamarádka na půdě. Jsou to klasické židle thonetky, které zná snad každý.
Od mých rodičů jsme dostali šatní věšák, taky z TONu, který se vyrábí dodnes, ale to víte, starý je lepší.
A zatím nejlepší úlovek máme uložený v garáži, kde čeká na opravu a nový nátěr. Je to starý příborník, po mojí prababičce. Má spoustu šuplátek a dvířeček a je úžasný.

Tím samozřejmě moje pátrání neskončilo. Jenže nikam nespěchám, tak se zatím rozhlížím, zjišťuji a oťukávám.
Nejhezčí starý nábytek jsem viděla při návštěvě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Tam, ve starých chaloupkách, měli přesně ty kousky nábytku a doplňky, které bych ráda sehnala.

Když jsem po starším nábytku pátrala, zjistila jsem, že hodně lidí má starý nábytek v oblibě. Nevím, jestli je to tím, že už je toho „moderního“ kolem nás příliš, nebo jestli jde jen o to, že si lidé váží dědictví po předcích.

Pokud by se vám nelíbil celý byt zařízený starým nábytkem, zkuste to, co moje kamarádka. Ta má byt zařízený moderně a jen několik drobností má starožitných. V obýváku jí stojí starý šicí stroj Singer, u něj stará židle a v druhém rohu krásná stará trojkolka. V jídelně má zase svoje místo staré houpací křeslo a velký pohodlný ušák.

U starého nábytku se často stává, že bývá poškozený, nátěry jsou oprýskané, čalounění je roztrhané. Necítíte-li se sami na opravu, přenechejte ji odborníkovi, protože byste mohli nadělat více škody než užitku. Jestli se ale do opravy pustíte sami, sežeňte si nejdříve informace o pracovním postupu nebo se poraďte s někým, kdo má s opravami nábytku zkušenosti.

Toužíte taky po starožitném nábytku?
Nejdříve se zkuste poptat vašich známých, jestli nevědí o někom, kdo by se chtěl starého nábytku zbavit nebo jestli sami doma nějaký krásný kousek nemají.
Obcházejte starožitnictví, bazary a vetešnictví. Třeba zrovna na ten pravý kousek narazíte a nebude ani příliš drahý.
Sledujte inzeráty v novinách a časopisech nebo si sami inzerát podejte.

Tak jak jste na tom vy? Dáváte přednost starému nábytku s historií, nebo novému přímo z obchodu?