Víte, co je to couch surfing? To je revoluční nápad pro všechny cestovatele, díky němuž se i na vašem gauči můžou vystřídat hosté od Japonců po Nigerijce. A vy si naopak můžete schrupnout třeba na gauči v Brazílii.

Pokud plánujete výlet kamkoliv do zahraničí nebo i po vlastech českých, nemusíte platit za ubytování na hotelu, penzionu či jiné noclehárně. Všude je totiž dost lidí, kteří vám zcela zdarma zapůjčí svůj gauč. Projekt CouchSurfing je v současnosti největší internetová služba bezplatného ubytování.

couch

O co jde?

CouchSurfing je sociální síť (jako třeba Facebook, Myspace a podobně). Byl spuštěn už před šesti lety. Nyní se může pochlubit návštěvností několika desítek milionů za den. Aby taky ne. Spojuje totiž několik milionů lidí po celém světě včetně deseti tisíc Čechů, kteří jsou ochotni případnému nocležníkovi nabídnout svůj gauč!

Tenhle na pohled bláznivý nápad se zrodil v hlavě jistého Američana jménem Casey Fenton. Tenhle podnikavý mladík si koupil levnou letenku na Island. Ale protože neměl zrovna moc peněz, respektive neměl ani na zaplacení hotelu, rozhodl se oslovit prostřednictvím e-mailu asi 1500 studentů v Reykjavíku, jestli by ho nenechali přespat u nich na gauči. A ozvalo se mu jich hned několik. Z víkendového výletu byl natolik nadšen, že se zcela zanevřel na běžný způsob cestování a hned po návratu začal s několika přáteli pracovat na vytvoření jedinečné sítě, kterou nazval CouchSurfing.

Jak to funguje?

Pokud navštěvujete webové stránky www.couchsurfing.org s rozkošným mottem: „Pomoz nám změnit svět k lepšímu, gauč po gauči“, pravděpodobně chcete nabídnout svůj gauč pocestným, anebo pro sebe sháníte nocleh v místech, kam směřujete. Ubytování i jeho detaily si pak můžete domluvit přímo na webu. Součástí stránek je i diskuze, koordinace srazů, chat. Veškerá komunikace je kvůli bezpečnosti archivována.

Každý člen si dle libosti vyplní svůj profil. Může v něm uvést jazykové znalosti, což je důležitá informace především pro případné zájemce o nocleh, a také záliby, popis ubytování a tak dále. Samozřejmě můžete nahrát své fotografie, případně fotografie místa vašeho bydliště. Někteří členové sítě jsou v rámci programu ověřeni (verified). To znamená, že mají potvrzené jméno i bydliště.

Ověření probíhá pomocí zaslání příspěvku platební kartou. Z těchto příspěvků projekt funguje. Potom si nechají zaslat dopis se speciálním kódem na udávanou adresu, kód pak stačí zadat do systému na webu couch surfingu a je jasné, že skutečně bydlí tam, kde říká, že bydlí.

Jsou to slušní lidé

 Na stránkách projektu, stejně jako na Ženě-in, se mohou mezi jednotlivými členy vytvářet přátelství – potvrzené oběma stranami. U jednotlivých členů si můžete přečíst komentáře a hodnocení ostatními uživateli. Získáváte tak lepší přehled o tom, s kým máte tu čest. Hodnocení bývají z 99 procent kladná. Sledujte také systém takzvané záruky (Vouch). To znamená, že se jeden člen za toho druhého zaručil a dává mu tím najevo stoprocentní důvěru.

Chcete si to zkusit?

Snažte se neudělat si ostudu a nepohoršit svého hostitele a dodržujte předem stanovená pravidla. Předem a jasně informujte hostitele o svém příjezdu a délce pobytu. Přineste si vlastní stravu nebo dostatek financí, abyste se mohli skočit najíst do restaurace. Pokud je vám jídlo nabídnuto, nabídněte protislužbu (pomozte s nákupem, přípravou nebo úklidem po jídle). Zjistěte si zvyklosti v dané zemi, co je slušné u nás, může urazit někde jinde. Nevoďte si hosty. Nepoužívejte telefon, počítač a podobně bez předchozí domluvy.

Jak se vám tenhle nápad líbí? Šla byste do toho?

Reklama