Byla jsem v neděli s klukama na představení Hrdinové v Boudě u Národního divadla. Oni k tomu sice měli nějaké výhrady, ale mně se hra dost líbila. K tomu David Matásek má vytetovaného pterodaktyla přes celá záda!

Ale abych nepředbíhala. Celá hra autorky Ivy Klestilové (ano, to je ta, která nedávno uvedla svoji hru Standa má problém) se odehrává na tramvajové zastávce. Doslova a do písmene. Bouda totiž stojí mezi oběma scénami Národního divadla a stěnu za jevištěm má ze skla, a tak diváci sledují, co se děje venku. A venku úplně nenápadně  všechno začíná.

Neřeknu vám jak, abyste mohly být překvapené, pokud do Boudy vyrazíte. Ve hře, vlastně na zastávce, vystupuje pouhých pět herců, kteří představují lidi z různých sociálních skupin a vrstev, kteří se dohromady mohou opravdu potkat asi jen na zastávce MHD. A to je to, co činí celou hru zajímavou.

Čtou časopisy, aby věděli, jak žít

David Matásek hraje úspěšného muže 21. století, který čte módní časopisy, aby věděl, jak na nás, na ženy, jeho partnerka (Gabriela Pyšná) čte jiné křídové časopisy, aby zase věděla, jak na něj, a taky chce dítě – u jejich dialogů jsem se vážně bavila, líbila se mi taky exhibice polovysvlečeného Davida Matáska na krychli, ale byla jsem jediná, kluci obraceli oči v sloup. Ale co jim budeme, chlapům, vysvětlovat, že :-)?

Jan Novotný v roli Staršího muže (zaujalo mě i to, že postavy zůstanou anonymní tak jako na zastávce) představuje muže, který lituje toho, že se narodil do komunistické éry. Patřil do generace mých rodičů a docela jsem je v něm poznávala, ta zahořklost a zklamání životem… Úplně to dýchalo do publika.

Zbývající dvě postavy byly autorce asi trochu vzdálenější. Kluk něco kolem dvaceti (Jan Dolanský), který se „zapomněl“ v dětství a puberťačka jako vystřižená ze seriálu Hana a Hana v Reflexu (Dora Kršková Terrazas). U té jediné mi přišlo, že z role sem tam vypadla a byla víc herečka než její postava, ale ono je to asi dost těžké zahrát něco takového, co běžně potkáváme na ulicích. Já se přiznám, že ty o deset let mladší holky vůbec nechápu, ale o to asi přesně šlo :-).

Na zastávce se pak děly věci

A dejte tyhle všechny lidi na jedno jeviště. V podstatě se dá čekat, že se spolu nebudou bavit, ale Iva Klestilová jim připravila situace, ve kterých se prostě musí střetnout. A pak se dějí věci. Nejvíc mě asi dostávalo, jak se ta mladá holka ptá jednoho po druhém, jestli je má někdo rád a jestli mají někoho rádi oni. To bylo asi hlavní poslání hry. Je o tom, jak spolu lidé dnes neumí komunikovat, jak, i když by třeba rádi, vůbec nevědí, jakým způsobem začít.

Ivě Klestilové se stejně jako v minulé hře podařilo představit osobitý pohled na svět, jak jej vnímá ona. Klukům se to občas nelíbilo a říkali, že autorka si to dost zjednodušila, ale mně, jako ženě, se hra líbila. Nechápala jsem akorát, proč zpívají slovenské lidové písničky. Vysvětlil mi to pak Šumař (někdy je chytrej jak rádio) – ty texty totiž vždy nějak souvisely se situací, ve které se postavy na jevišti nalézaly. Klestilová tím asi chtěla říct, že problémy, které máme my, se řešily, řeší a budou řešit, ať se oblékáme a mluvíme, jak chceme.

I. Klestilová: Hrdinové, režie Skutr, Hudba Petr Kaláb, počítačové animace Aleš Baumgartner, hrají Jan Novotný, David Matásek, Jan Dolanský, Gabriela Pyšná, Dora Kršková Terrazas

Málem bych zapomněla! Šumař s Richardem Klíčníkem sehnali dva lístky na sobotní představení, o které se bude na Ženě-in soutěžit v pátek!

A co vy, milé ženy-in, zažily jste nějaká podivná setkání na zastávce? A máte někoho rády? A má vás někdo rád?

Reklama