Německo se může pochlubit úspěšným vinařstvím. Jedna z nejlepších vín vznikají v údolích Mosely, Áry a středního Rýna. Obyvatelé regionů, kde se réva pěstuje, jsou na vinařskou kulturu velmi hrdí a při každé příležitosti pořádají slavnosti. Ideálním obdobím k návštěvě je září a říjen, doba dozrávání hroznů a vinobraní.

Porýní

Foto: archiv

Německo je nazýváno „královstvím Ryzlinku rýnského“, této odrůdě se v chladnějším prostředí velice daří. Vinařských oblastí je v Německu celkem třináct, nejvíce z nich se nachází na jihu a západě země. Význam místních slunečných svahů dokázali ocenit již Římané a byli to právě oni, kdo zde začal vinnou révu pěstovat.

Střední Porýní: vinařství jako součást světového dědictví

Vinařská oblast Středního Porýní se táhne v délce 120 km od města Bingen až po Bonn. Tok Rýna je lemován strmými svahy posetými terasovitými vinicemi, mezi nimiž na krajinu shlíží středověké hrady i honosné moderní rezidence. Uprostřed oblasti Rýn obtéká mýty opředenou skálu Loreley, kterou svou básní proslavil Heinrich Heine. Území mezi městy Bingen a Koblenz díky své krásné vinařské krajině v roce 2002 získalo status součásti světového dědictví UNESCO.

Porýní

Foto: Koblenz Touristik lufthelden.de

Ve Středním Porýní stejně jako ve většině Německa převažuje bílé víno, především ryzlink, který představuje téměř tři čtvrtiny výroby. Z dalších bílých odrůd jsou to Rulandské bílé a Rulandské šedé, které se skvěle snoubí s vybranými pokrmy. Menšinovou produkci červeného vína zastupují odrůdy Rulandské modré a Dornfelder. Dále se v oblasti z hroznů odrůdy ryzlink také vyrábí sekt.

 Ve vinařstvích pracují celé rodiny

Porýní

Foto: archiv

Hlavní složkou místního podloží je břidlice. Kamenitá půda chráněná před větrem se na slunci rychle zahřívá, čímž vzniká to nejlepší mikroklima pro zrání hroznů. Vinné révě svědčí i zdejší mírné zimy a brzký nástup jara. Jen teplo však nestačí, nejlepší roky pro místní víno se vyznačují mírnými léty s dostatkem deště spíše než spalujícími vedry a čistou oblohou.

Pro oblast jsou typická tradiční rodinná vinařství, která obhospodařují plochy od tří do dvanácti hektarů. Práce na vinicích, ve sklepě i v obchodu zastávají členové rodiny. Mnoho vinařství má i vlastní restauraci nebo sezónní sklípek. Většina vína ze Středního Porýní se prodá v rámci regionu a místní vína má v nabídce každá dobrá restaurace.

Porýní

Foto: archiv

Slavnosti vína na každém kroku

Vinařské slavnosti se konají v každém městečku ve Středním Porýní. Významné vinařské trhy pořádá 8.-11. a 15.-16. září 2017 městečko Oberwesel. Vedle vinařů prezentujících svá vína na malebném náměstí vystoupí i taneční a hudební soubory, vrcholem akce je pak v neděli 10. září průvod vinařů s alegorickými vozy. Informace jsou k dispozici na www.oberwesel.mittelrhein.net. Návštěvu slavností v Oberweselu je možné spojit i se zážitkem z populárního festivalu ohňostrojů a světel Rýn v plamenech, který do města zavítá v sobotu 9. září. Na návštěvníky čekají velkolepé ohňostroje doprovázené hudbou. Tradiční festival se o týden později, v sobotu 16. září, přesune do sousedního Sankt Goaru. Podrobnosti o akci poskytuje stránka www.rhein-in-flammen.com.

Porýní

Foto: archiv

Údolí řeky Áry přeje červenému

Porýní

Foto: archiv

Na rozdíl od ostatních německých vinařských oblastí je údolí Áry, „divoké dcery Rýna“, známé díky pěstování červeného vína. Jde o jeden z nejseverněji položených a nejmenších vinařských regionů v Německu, táhne se podél pouhých 24 km říčního údolí. To má jedinečné teplé mikroklima s minimem srážek, kterých zde spadne pouze 615 mm ročně. Zvětralé břidlice, spraš a štěrk přes den pohlcují teplo a přes noc je vyzařují, takže mají hrozny neustále příznivé podmínky. Efekt ještě zvýrazňují zdi a zídky z tmavé břidlice. V létě bývají vedra tak nesnesitelná, že pěstitelé někdy musejí dokonce dodržovat polední siestu. Díky svým geologickým podmínkám a téměř 1500 hodinám slunečního svitu ročně zdejší klima připomíná Středomoří. Vznikají zde kvalitní vína s výraznými ovocnými tóny. Daří se především odrůdě Rulandské modré, které patří většina místních vinic, ke specialitám regionu patří i raná odrůda Pinot Madeleine.

Víno od řeky Áry má svou královnu

Porýní

Foto: archiv

S tvrdými pracovními podmínkami na strmých svazích dnes zápolí téměř 500 vinařů. Většina z nich je členem některého z pěti družstev, která obstarávají tři čtvrtiny výroby. Téměř všechno místní víno se vypije přímo v regionu, značná část v rámci populárních slavností. Známé vinařské trhy pořádá od 8. do 10. září 2017 městečko Ahrweiler, kde mohou návštěvníci ochutnat více než 200 druhů vína a sektu z regionu. Tradiční událost s jedinečnou atmosférou, skvělou hudbou a zábavou vrcholí na náměstí korunovací nové královny vína. Od 22. do 25. září přivítá milovníky vína festival v Dernau. Za návštěvu stojí také Mayschoss, kde probíhají vinařské slavnosti od 29. září do 1. října a všechny další říjnové víkendy. Ideální je oslavy spojit s prohlídkou místních rozsáhlých sklepů, které patří nejstaršímu vinařskému družstvu v Německu. Ve stejném termínu, tedy od 29. září do 1. října a všechny říjnové víkendy, se konají oslavy vína i v sousedním Altenahru. Více informací o slavnostech na adrese www.ahrtal.de.

Špičková vína vznikají v údolí Mosely

Porýní

Foto: Dominik Ketz, Rheinland-Pfalz Tourismus

Na soutoku řek Mosela, Sára a Ruwer se rozkládá vinařská oblast, která se těší dobré pověsti doma i v zahraničí, místní vína patří k německé špičce. Hlavní odrůdou je zde ryzlink. Moselské víno je lehké a svěží, typický je také jeho minerální charakter. Ovocný a aromatický ryzlink je díky vyššímu obsahu kyselin navíc i velmi osvěžující. Většina vinic v oblasti leží na strmých svazích, takže je péče o ně obzvlášť náročná a nákladná. Nedávno byl pojem „strmá poloha“ oficiálně zaveden jako znak kvality. Nedaleko vesnice Bremm leží vinohrad Calmont, který je se svými 65° nejstrmějším vinohradem na světě.

Z oslav moselského vína stojí za pozornost festival v Lay, městské části Koblenze. Koná se pravidelně již od roku 1971 a letos mu bude patřit víkend 22.-24. září. Program je k dispozici na adrese www.heimatfreunde-lay.de.  Milovníci burčáku pak mohou zavítat na festival tohoto moku od 6. do 8. října do městečka Zell. Bližší informace o této a mnoha dalších akcích naleznete na www.mosel-weinfeste.de.

Na kole mezi vinicemi

Moselská oblast vedle vinic nabízí i řadu krásných turistických zážitků. Starobylé město Trevír je plné památek UNESCO. Skvostná vína i rozlehlé podzemní sklepy nabízí městečko Bernkastel-Kues, za zastávku stojí Cochem s hradem strážícím Moselu a na cestovním seznamu samozřejmě nesmí chybět ani Koblenz na soutoku Mosely a Rýna.

Porýní

Foto: Dominik Ketz, Rheinland-Pfalz Tourismus

Letní a podzimní sezóna je ideální dobou na cyklistické výlety s ochutnávkami kvalitního vína. Region se pyšní rozvinutou sítí cyklostezek, které procházejí mnoha malebnými vesničkami a městečky. Nejvýznamnější trasou v oblasti je „Moselská cyklotrasa“, která vede podél celé délky řeky od jejího pramene ve Francii až po soutok s Rýnem. Vzhledem k tomu, že trasa kopíruje koryto řeky, nejsou na ní žádná velká stoupání. Podél trasy nechybí ubytování, spousta zajímavých míst, vinné sklípky ani historické stavby.

Tipy:

Do vinařských oblastí na západě Německa se nejlépe dostanete autem, které si půjčíte na letišti v Kolíně nad Rýnem/Bonnu, kam pravidelně z Prahy létá společnost Eurowings. Cesta letadlem trvá přibližně hodinu. Rezervaci letu i pronájem auta můžete provést na internetových stránkách www.eurowings.com.  Společnost Eurowings létá nejen do více než 150 destinací nejen v Evropě, ale i v celém světě, například do USA, na Kubu, do Jihoafrické republiky, na Mauricius či do Thajska. Se třemi tarify BEST, SMART a BASIC si každý může sestavit individuální balíček od letu bez dalších služeb až po ty nejkvalitnější nabídky. Více na www.eurowings.com.