sayaRobot, či spíše robotka Saya vznikla v roce 2004 a byla původně vytvořena proto, aby pracovala v recepcích. Našla si ale uplatnění také jinde - včera si poprvé vyzkoušela roli učitelky na základní škole. A byla úspěšná!

Saya umí mluvit v jakémkoli jazyce. Zná asi 300 slovních spojení, má zásobu 700 slov a je naprogramovaná tak, aby reagovala na slova a otázky. Hýbe hlavou a díky 18 motorkům, které se nachází pod vrstvou latexu, ovládá i základní mimické výrazy a gesta. Tváří umí vyjádřit pocity jako je radost, strach, překvapení, smutek...

Robotická učitelka si vyzkoušela svou první vyučovací hodinu na základní škole Kudan v Tokiu. Během výuky Saya vyvolávala děti jménem a zadávala žákům úkoly z učebnice. Pokud se vše bude vyvíjet příznivým směrem, budou roboti nasazeni do zkušebního provozu i v několika dalších třídách. Dohlížet na ně budou zatím ještě lidští pracovníci z kontrolního centra.

Zajímá vás, jak na takovou učitelku reagovaly děti? „Saya děti vůbec nevyvedla z míry,“ řekl novinářům profesor Hiroši Kobajaši z Tokijské vědecké univerzity, který na vývoji robota pracoval 15 let. „Nedívají se na ni jako na humanoida, ale jako na člověka. Měly radost a byly překvapeny, že byla schopná vyvolávat je jménem. Chovaly se k Saye jako ke skutečné učitelce. Děti dokonce začnou natahovat, když jim vyhubuje,“ dodal profesor.

Takovýto robot přijde v přepočtu skoro na tři čtvrtě milionu korun. Japonsko i další země vkládají do robotických pracovníků naději, že časem pomůžou řešit nedostatek pracovních sil za stárnoucí populaci. Samotní tvůrci robotů však zdůrazňují, že Saya rozhodně nemá nahradit skutečné učitele. Pořád je to stroj, který musí být ovládán člověkem.

Co na to říkáte? Myslíte si, že by robotická učitelka byla úspěšná v našich školách?