Letos v únoru jsme dostali skvělý dárek. Parní čistič Aqua Jebbo od firmy Zepter. Nadšení bylo obrovské, protože tahle mašina pomůže s úklidem domácnosti od začátku do konce. Bez větší námahy s ním umyjete podlahy, okna, prach z nábytku, květin, těžko dostupná místa v celém domě. K tomu jako bonus je parní žehlička, která žehlí skoro sama.
Co na tom, že ihned po předvedení přístroje nás místo předání čekala nepříjemnost v podobě nefungující kontrolky nahřátí. Přístroj byl obchodní zástupkyní odvezen a přivezen po deseti dnech.

Pochvalovala jsem si, jak mi Jebák (takhle jsme si ho doma nazvali) usnadňuje práci a jak jsem ráda, že ho mám. Moje radost však netrvala dlouho. Na začátku června přístroj přestal opět fungovat tak, jak má. Pára nevycházela z hadice do žehličky či nástavců, ale ze všech možných stran přístroje. A tehdy jsme se začali pídit po tom, jak se vlastně přístroje firmy Zepter reklamují. Musíte je zabalit a poslat na servisní středisko. Obchodní zástupkyně, která nám přístroj prodala, nám však vyšla vstříc a přístroj odvezla. Ze servisu se nám vrátil opravený asi za tři týdny.

Znova naše radost, pomoc při úklidu. Tentokrát jsme si ale neužívali dlouho. Za čtrnáct dní se na přístroji objevila další závada. Po zapojení do elektřiny a zapnutí nám vyhodil pojistky v celém domě. A v další zásuvce taky, a ve všech dalších, které jsme zkoušeli. Naše trpělivost už postupně docházela, takže jsme kontaktovali oblastního ředitele firmy Zepter, pana Konečného. Ten uznal, že náš přístroj je asi trochu zmetkovější, a slíbil nám jeho výměnu za nový.

Po tomto příslibu jsme Aqua Jebbo poslali do servisního střediska, spolu s odkazem na pana Konečného. Přístroj se nám vrátil po více než třiceti dnech, ale hned na první pohled bylo vidět, že jde pořád o náš starý poruchový Jebák. :-) No nic, řekli jsme si, asi se jim to podařilo opravit. Zapojili jsme do zásuvky a... přístroj opět vyhodil pojistky. Ihned jsem telefonovala do servisního střediska, kde mi technik sdělil, že přístroj je úplně v pořádku a vadná bude asi elektroinstalace v našem domě. Mé argumenty, že bydlíme v novostavbě asi tři roky a že nám tyto problémy nedělá žádný jiný přístroj, nikoho nezajímala.

Následovaly opět telefonáty panu Konečnému, který se upřímně rozčílil nad argumentací techniků a slíbil, že pro přístroj pošle svého obchodního zástupce a celou věc okamžitě vyřeší, přístroj ihned vymění.

8. září si obchodní zástupce Vlasák přijel pro Jebáka. Nejprve nás nepříjemně překvapilo, že nedovezl nový přístroj na výměnu, ale ten nefunkční si opět odvezl. Ještě naposledy budeme trpěliví a počkáme. 13. 9. nám pan Vlasák volal, že přístroj zkoušeli v kanceláři na oblastní pobočce a přístroj funguje. Následovala série dohadování s ním, s obchodní zástupkyní Krahulíkovou, která nám přístroj prodala, a nakonec i s oblastním ředitelem Konečným. Nikdo neakceptoval to, co jsme o poruše přístroje sami zjistili od profesionálního elektrikáře, a to, že na přístroji je špatná izolace, elektrický proud jde na kostru, probíjí, a proto v našem domě, který má všechny zásuvky vybaveny proudovým chráničem, nemůže nikdy fungovat. Pan Konečný se oháněl tím, že je technik a že problému dokonale rozumí, jednu dobu s námi dokonce nechtěl vůbec nic řešit, že přístroj prodal přítelově mamince a ne nám, takže u nás vlastně přístroj ani fungovat nemusí. Vtipná byla taky nabídka pana Vlasáka, že k nám přístroj přiveze, zapne, a když vyhodí pojistky, tak si od nás vezme pět set korun za cestu. :-)

Naším posledním, už zoufalým krokem, byl telefonát na linku na ochranu spotřebitele, kde nám pomohli už vícekrát (www.spotrebitel.cz). Tam nám poradili poslat přístroj do zkušebního ústavu ve Zlíně, kde provedou všechny zkoušky, náklady pak zaplatí Zepter, protože jde o jejich poruchu. Zkouška je ale poměrně drahá, volala jsem proto panu Konečnému, aby mi dal kontakt na svého nadřízeného, se kterým další postup projednám. Pan Konečný mi po celou dobu, co jsem mluvila, drze skákal do řeči, a když jsem jej slušně požádala, aby mi neskákal do řeči a nechal mě domluvit, položil mi telefon.

Když jsem se mu konečně znovu dovolala, byl arogantní, až sprostý, ječel po mě do telefonu, jak že se to k němu chovám, že se mnou husy nepásl, atd. Nedalo se s ním naprosto domluvit na dalším postupu. Zavolala jsem proto na zákaznickou linku, kde byla operátorka velice překvapena chováním zástupce Zepteru. Ale konečně se začalo něco dít. Ozvala se nám zprostředkovaně výkonná ředitelka Zepteru paní Zahradníková, že náš přístroj bude vyměněn.

Dnes je 12. října a přístroj pořád nemáme. Včera jsem napsala e-mail na Zepter, že už nemáme zájem a ze zákona máme, po nedodržení lhůty na opravu, tj. 30 dní, nárok na vrácení peněz.

A proč to všechno píšu? Už nikdy nechci mít s firmou Zepter nic společného, jednání jejích obchodních zástupců je hrubé a naprosto neochotné. Servis mizerný. A přístroj, který stál přes dvacet tisíc? Poruchovější než koupený někde na tržnici. Snad se po mé zkušenosti někdo poučí. Snad vy, mí známí a přátelé, protože tohle budu ještě dlouho říkat všem, abych je ušetřila negativní zkušenosti.

Naši obchodníci si na zákazníky dovolují takové praktiky, že to nejde ani pochopit. Přitom my, jako zákazníci, máme nárok na věci, o kterých mnoho z nás ani neví. Zkusím vám příště napsat, na co všechno máte nárok při reklamaci a jak postupovat. Možná budete velice překvapení.

Vaše naštvaná