Tak už je to tady. Učitelé nebudou muset chodit do školy. Tedy učitelé základních škol nebudou muset chodit do těch vysokých. Konečně. Beztak se to trauma v nich hromadilo a oni ho pak přenášeli na své žáky. V přípravě je prý novela umožňující vyučovat nadále maturantům, pět let ve školství by se pak dalo uznat jako vysoká škola. Je to šetrné a navíc milé k těm 20 % nedostudovaných učitelů, kteří by něco takového mohli ocenit při volbách.

 

Než tuhle novelu všichni odhlasují, měli bychom i my upozornit na další zlepšováky, které je pořád čas zapracovat! Hned v úvodu mě napadá, že například už děti v páté třídě umí dost často spolehlivě číst a psát. Proč pro první ročníky výuky nevyužít je? Možná nejde u učitelů ani tak o maturitu jako spíš o to, že s maturitou jsou zároveň plnoletí, a mohou tak za své ovečky zodpovídat. Nákup jedné nebo dvou kamer u stánku s elektronikou jistě vyjde levněji než nějaký kantor! Dobrý páťák zvládne většinu problémů a zbytek vyřeší ochranka, kterou přivolá alarmem umístěným pod katedrou.

 

Možná teď někoho napadne, kdo dovzdělá páťáky, které jsme už použili v 1. A? Na tom něco je. Z obvyklého nánosu informací jim zbývá zdolat minimálně třídění nerostů a přívlastek těsný, bez kterého se neobejdou v žádné internetové diskusi. Navrhuji distanční vzdělávání. V dnešní době, kdy se i komunikace v rodině nezřídka odehrává maximálně mailem, není důvod, aby desetiletý člověk ještě dřepěl ve škole. Škola pak už může jen profitovat z dýlování" různých on-line kurzů násobilky a podobně.

 

Tímhle krokem jsme si krásně uvolnili celý trakt určený pro druhý stupeň, protože žáky jsme přesunuli zpět k monitorům v pokojíčku nebo do internetové kavárny. Máme ideální příležitost pronajmout třídy pro kurzy power jógy, sebeovládání a feng-shui. Přízemní kabinety doporučuji pro garáže nebo kosmetický salon. Milé by bylo učitelkám rekvalifikujícím se na kosmetičky poskytnout do začátku nižší nájem.


Každopádně v tomto bodě se nám už základní školství krásně dostává do plusu a poprvé v historii poskytuje základní škola grant ministerstvu, a ne naopak. Posledních pět lidí, kteří ještě mají zájem studovat na pedagogické fakultě, odváží nákladní vůz do rezervace na Šumavě. Budovy fakult magistrát postupně pronajímá jako kanceláře vyšokovaným Američanům a Japoncům, kteří dokážou připlatit nehorázné sumy za pronájem kabinetu s vycpanými ptáky a krátkými filmy jako „Přišíváme knoflík“ nebo „Pražský hrad – náš klenot“.

Někdy tou dobou se vyhrocují ošklivé demonstrace středoškolských profesorů, kteří už také nechtějí chodit do školy. V jiných profesích se v panice hledají rezervy, které by mohly vyvolat podobný raketový úspěch jako tato jediná novela ve školství. Lékařská fakulta začíná nabízet víkendové pobyty pro zájemce „Deset snadných kroků k dobré diagnostice“ a distanční kurs „Operujeme doma“.

Myslím, že je toho ještě spousta, co by stálo za úvahu. Neváhejte a pište své návrhy!

Reklama