Solná komora (Salzkammergut) je rájem pro rodinné výlety i cesty ve dvou. Každý si zde najde své.

Nejstarší solné doly na světě

64a3f779daf5cobrazek.png
Foto: Vendula Kubalíková, Shutterstock

Tato zastávka rozhodně patří po samotném městečku Hallstatt k největším turistickým cílům celého regionu. A právem. Prohlídka nejstarších solných dolů na světě je fascinující. Jen se připravte, že zde bude velmi rušno. Nejprve se musíte dostat do lanovky. Poté mít štěstí a vejít se do skupinky čekající před turniketem na prohlídku, která je pouze pro omezený počet návštěvníků, ale nebojte se, za 15 minut začíná prohlídka další. Dalším krokem je nafasování důlního oblečku, ve kterém všichni vypadají stejně komicky. Počítejte s tím, že v podzemí bude poněkud chladněji a doporučujeme si vzít pěkně teplou mikinu. Komentované prohlídky jsou v němčině a angličtině, ale klidně si můžete stáhnout aplikaci do telefonu a pustit si výklad v rodném jazyce. Ocitnout se pod zemí je opravdu zvláštní pocit, seznámíte se s historií, prohlédnete solná jezírka, sklouznete se po skluzavkách, které využívali horníci, kteří zde sůl těžili před stovky let. Hezkou atrakcí třeba i pro děti je důlní vláček, jež vás vyveze na konci z dolů ven. Prohlídka je docela podrobná a zabere 90 minut vašeho času s lanovkou a výstupem do dolů i pauzami ve frontě si vyčleňte rozhodně skoro tři hodiny. Tak Glück auf! - Zdař Bůh! jak říkají horníci. Informace najdete zde.

Nasadit trekové boty a vyrazit do hor

Jedny z nejkrásnějších turistických stezek najdete v oblasti Dachstein West. S lanovkami v Gosau, Russbachu a Annabergu můžete naprosto snadno a nenáročně objevovat krásy místních salaší a horské přírody. Skvělé je, že si můžete zvolit z mnoha tras i náročností, a pokud si nejste přece jen jistí, že vás orientační smysl není dokonalý, nebo chcete zažít něco navíc, vydejte se do hor s průvodkyní. My si to zkusili se sympatickou Betty Jehle, která speciálně pro nás vymyslela středně obtížnou trasu a cestou nám ukazovala místní floru, ale i upozorňovala na jiné zajímavosti v krajině. Díky ní jsme také ochutnali skvělé sýry ve staré salaši Rootenhof, které si rodina sama vyrábí. S Betty můžete po krajině putovat i v zimě na sněžnicích a my jsme přesvědčení, že to musí být silný, ale bezpečný zážitek. 

64a3f79036954rakousko.jpg
Foto: Vendula Kubalíková

Hořčice jako kaviár

A neměly by chybět ani gastro tipy. Pokud jste gurmáni a rádi ochutnáváte, doporučujeme restauraci Steegwirt, kde servírují rakouskou kuchyni ve velmi moderním provedením. Restaurace datuje svoji existenci do roku 1571 a najdete ji v jednom z mála renesančních domů, které v oblasti Solné komory najdete. Na jídelním lístku najdete zvěřinu i ryby a rozhodně je to zážitek. Steegwirt se navíc nachází v blízkosti Hallstattského jezera. 

Milovníci hořčic by měli ještě přibrzdit v Bad Goisernu. Zde najdete malou továrničku ANNAMAX a obchod pana Rainera H. Baumgartnera, který se věnuje posledních 10 let výrobě hořčice, která je luxusní. Nakouknout můžete do výrobny i malého “muzea”, které představí historii této omáčky. Výrobky si pak samozřejmě můžete i koupit, bestsellerem je kaviárová hořčice, ale na výběr máte i z různých hořčic ochucených ovocem, bylinkami, křenem, ořechy nebo třeba curry a chili. 

Salzkammergut SommerCard - pokud chcete trochu ušetřit

Karta vám přinese slevy až 25 % na více jak 120 nejoblíbenějších atrakcí, zajímavostí a nabídky pro využití volného času v oblasti Salzkammergut. Kartu získáte, pokud v regionu strávíte pobyt na tři a více nocí. Více informací hledejte zde

Ať se rozhodnete pro jakoukoliv aktivitu, nemůžete šlápnout vedle. Rakousko si zamilujete stejně jako my.

Zdroj informací: autorka článku, betty-jehle.atANNAMAXdachstein.salzkammergut.at

Reklama