bebe

Chystáte se na výlet? Máte všechno sbaleno? Nezapomněli jste na mapy, peníze či dostatečné množství tekutin? Pak už vám chybí jenom jedno – dostatek energie, která vám vydrží na dlouhou dobu.

A že budete potřebovat energie víc než dost, se můžete přesvědčit jednoduchou matematikou. Za hodinu pomalejší chůze spálí vaše tělo až 795 kJ (190 Kcal), jdete-li rychlostí 4 km v hodině, spotřebujete až 1000 kJ (240 kcal) a při rychlosti 6 km v hodině spotřebujete dokonce až 1507 kJ (360 kcal). Ať už jdete do lesa na houby, do zoo nebo za kulturou na blízký zámek, můžete si být jisti, že nezřídka několikahodinový výlet, na jehož konci budete mít v nohách pár kilometrů, vás bude stát opravdu velké množství energie.

Pokud chcete tento výlet až do konce zvládnout bez potíží, musíte zvolit vhodnou strategii. Ta spočívá také ve správně zvolené stravě. Vyrážíte-li na výlet ráno nebo dopoledne, dbejte především na vydatnou snídani.

Než vyrazíte, dodejte tělu dostatečné množství energie. Avšak energie takové, které z těla hned tak nevyprchá, ale naopak vydrží co nejdéle. S tím vám pomůžou potraviny obsahující sacharidy s dlouhým řetězcem. Takzvané „pomalé“ sacharidy nám zase poskytnou energii pozvolna, zato však na delší čas. Najdeme je např. v celozrnných výrobcích (například v sušenkách BeBe Dobré ráno)  a luštěninách. Snídaně před vaším výletem by tedy měla obsahovat zejména obiloviny a také bílkoviny, které se postarají o to, aby přijatá energie v těle vydržela déle. Bílkoviny vám dodá mléko nebo mléčný výrobek, třeba jogurt.

bebe

Odborníci říkají, že snídaně by měla hradit 20–25 % z celkového energetického příjmu. Tomu přibližně odpovídá 1500–1800 kJ, samozřejmě záleží na celkovém příjmu energie. Vy, protože energie na výletě vydáte určitě víc, si můžete dopřát také větší snídani.

Může se ale stát, že se během výletu prostě vyčerpáte a budete potřebovat dodat tělu energii co nejrychleji. Pak sáhněte po sacharidech s krátkým řetězcem.  Rychlé sacharidy lze čerpat ze sladkostí (především čokoláda), ovoce, brambor, medu či bílého pečiva. U cyklistů je oblíbeným rychlým zdrojem cukr rozmíchaný v pitné vodě. Tyto sacharidy však tělo rychle vstřebá a brzy se přihlásí o další dávku energie.

bebeNáš tip na dobrou snídani, která vám samozřejmě bude energii dodávat postupně a která obsahuje nejen celozrnné cereálie, ale i vyvážený příjem bílkovin, tuků, sacharidů a vitaminů, jsou Sušenky BeBe Dobré ráno, kelímek bílého jogurtu, jablko a ovocný čaj 250 ml. Stejné menu si můžete přibalit do batohu jako svačinu.

Čtěte také...

Snídaně a energie, kterou naše tělo potřebuje