Na začátku měsíce dubna se opět rozeběhla sezóna hradů a zámků. Navíc příznivé počasí a volné dny lákají k turistickým výletům, k návštěvám zajímavých míst a k dalším volnočasovým aktivitám, kdy cesta vlakem Českých drah představuje nejvýhodnější způsob dopravy.
České dráhy nabízejí výhodné slevy pro rodiny či skupiny cestujících, které lze využít při víkendových výletech za sportem či kulturou. Cesta vlakem má hned několik výhod: odpadá starost s parkováním a kolonami aut na silnici; železniční doprava je bezpečná; v neposlední řadě je cestování po železnici šetrné k životnímu prostředí. Cestující mohou využít například jízdenky SONE+, Kilometrickou banku, zpáteční slevu či slevu pro skupiny.

SONE+
Za 160 Kč nabízí České dráhy síťovou jízdenku pod názvem SONE+, která platí celý den v sobotu nebo neděli ve všech osobních a spěšných vlacích Českých drah, vlacích dopravních společností OKD Doprava, Viamont a Connex  a ve vlacích zahraničních železničních společností  v německém, rakouském, slovenském a polském příhraničí. Jízdenku SONE+ lze využít pro společnou cestu až pěti cestujících ve 2. vozové třídě, z nichž  mohou být nejvýše dva starší 15 let, a proto je ideální pro rodinné výlety a cestování s přáteli. Za 360 Kč lze za obdobných podmínek cestovat i v rychlících, expresech a vlacích vyšší kvality EC, IC a SC (se zakoupenou rezervací).

Kilometrická banka ČD (KMB)
KMB je určená pro společné cesty maximálně 3 cestujících starších 15 let (15 +), kteří společně nastupují  a vystupují v téže stanici, přičemž dvě děti od 6 do 15 let, případně dva psi se považují za jednoho cestujícího nad 15 let. Zakoupením sešitku si cestující "předplatí" projetí 2000 kilometrů ve vlacích ČD. Kilometry se mu postupně při jednotlivých jízdách odečítají. Cestující s platným sešitkem nastoupí do vlaku a nejpozději do doby odjezdu vlaku vyplní v levé části dokladu údaje o zamýšlené cestě. Ostatní úkony již provede pokladník nebo kontrolu provádějící zaměstnanec ČD ve vlaku.
KMB stojí 1 400 Kč (jeden ujetý kilometr vyjde na 70 haléřů). Cestující jedoucí na KMB neplatí ve vlacích vyšší kvality EC a IC příplatek.

Sešitek KMB platí 6 měsíců od prvního požadovaného dne platnosti a lze ho zakoupit v předprodeji až 2 měsíce. Platnost však může skončit i před posledním dnem platnosti, jestliže byl vyčerpán kilometrický vklad, sešitek je poškozen tak, že rozhodující údaje jsou nečitelné, došlo k oddělení některých částí, byly vyčerpány všechny kolonky nebo kontrolní kupóny. Sešitek KMB je platný pouze s dokladem o zaplacení, který je k němu připojen.


Takže bacha, kilometrickou banku ožužlanou psem nebo politou kofolou by vám nemuseli uznat. :-)
Myslíte, že jsou tyhle nabídky výhodné? Využíváte je? Máte rády České dráhy? Jezdíte raději vlakem, autobusem nebo autem?

 

Reklama