Zajímáte-li se o přírodu a pozoruhodná místa naší vlasti, levnou variantou na zajímavé výlety jsou ty, které zaštiťuje Klub českých turistů. Pobavil jsem se o nich s jedním z organizátorů takových výletů, panem Milanem Kolářem.

Vyrazit si do přírody nebo na nějaký zajímavý hrad, kdy jste něco takového zažila naposledy? Organizaci výletu si člověk buď může zařídit sám, anebo to nechat na někom druhém. Jsou drahé varianty u různých cestovních kanceláří, ale málokdo dnes už ví, že může vyrazit například s Klubem českých turistů (dále jen Klub).

Kolegyně z redakce, Klára Wimmerová, má strýce, který právě takové výlety pro Klub českých turistů organizuje. Slovo dalo slovo a bodrý pan Milan Kolář z hodonínské odnože Klubu mi o výletech prozradil víc...

Kam se mohu s Klubem podívat?
Na různá místa po celé republice - většinou jsou to výlety do přírody. Klub ale organizuje i autobusové zájezdy, třeba na hrady v malých Karpatech, nebo do Slovinska. Nejde ale o žádné komentované prohlídky. Organizace funguje tak, že jednou za rok uděláme sezení a každý si vybere víkend, kdy udělá výlet. Pak už je to na jednotlivých lidech. Většinou si snažím něco o cíli přečíst, v dnešní době hlavně na internetu, abych věděl, co bude k vidění. Rozhodně ale nejsem průvodce, spíš jenom zjistím, co je kde zajímavého, aby mi něco neuniklo - to už se mi také stalo a pak mě mrzelo, že jsem si nevšiml zajímavosti, kolem které jsem prošel.

Takže co přesně uděláte před výletem?
Jsem takový vedoucí zájezdu. Nachystám, kudy se půjde a co bude k vidění. Přečtu si o tom něco a cestou ostatní upozorňuji na zajímavé věci. Své výlety koncipuji hlavně tak, aby se lidé protáhli. Zaměřuji je na tělesnou aktivitu.

soutez

Chápu to tedy tak, že u každého výletu jde tedy o osobnost vedoucího, jak to pojme - vy jste sportovec?
Jsem důchodce a chodím, abych neztloustl (směj se). Většina lidí to tu dělá z radosti z pohybu a pro krásné výhledy do krajiny.

Kolik toho měsíčně ujdete?
Těžko říct, hodně chodím i sám - já ujdu asi 1.000 kilometrů za rok. S Klubem dělám dvacet, třicet vycházek do roka. Dělám to pro své zdraví a uspokojení.

Proč jste se vlastně na organizování vycházek s Klubem dal?
Baví mě to. Proč jsem to ale začal dělat pro ostatní, to už nevím. Nejspíš jsem někde viděl něco zajímavého a řekl jsem si, že by to mohli vidět i ostatní lidé. A musím říct, že po zkušenosti je dobré, když tam jde víc lidí, protože víc očí víc vidí.

A co vás na výletech nejvíc baví?
Setkávání s novými lidmi. Je hodně zajímavé, že mnohdy přijdou důchodci, kteří jsou třeba překladatelé, rektoři a úplně normálně se baví s ostatními, kteří dělali zedníky, pokrývače. Výlet docela smazává tyhle rozdíly. Každý má své zkušenosti, o které se rád podělí.

Chápu to tak, že jsou výlety hlavně pro důchodce?
Bohužel většinou chodí starší lidé. Ale určitě to není jen pro důchodce, jen prostě mladí moc na výlety nechodí - je to škoda.

Je to drahé?
Výlety samy o sobě nic nestojí, jen jízdu autobusem a vlakem. Jdeme pro radost ne, abychom na tom vydělali. Podíváme se do přírody. Maximálně se platí nějaké vstupy, když se chceme cestou podívat na zajímavou památku.

A co Klub? Platí se nějaké členství?
Já platím členský příspěvek 150 korun ročně.

Čtěte také...

Reklama