Speciální boty s protiskluzovou podrážkou, trekkingové hole, nepromokavé a funkční oblečení - takové vybavení mají dnes k dispozici turisté a horalové. Ještě před desítkami let si o nich mohli výletníci nechat jenom zdát. Nicméně krásu přírody si lidé užívají již po staletí.

Na pomocníky si zvyknete rychle a bez nich už to pak není ono. Jen si dámy představte, že byste vstříc horám vyrazily v dlouhé sukni namísto ve vašich oblíbených funkčních kalhotách a bez pevných kotníčkových bot. Přesto výletníci dříve zvládali ohromné dálky třeba i naboso… ale vezměme to popořadě.

travel

Prapočátky turistiky

Pokud se v historii vrátíme o něco zpátky - třeba až k počátkům našeho letopočtu - najdeme prapůvod putování v židovské i křesťanské tradici. Již od začátku našeho letopočtu jsou známy tzv. kající průvody, kdy křesťané putovali na vyjádření pokory bosí, stejně tak až do počátku 20. století na poutní místa a obouvali se až v blízkosti kostela. Nedá se rozhodně říct, že by tehdejší poutníci měli menší výdrž nebo kondici než dnešní sportovci, náboženské poutě často směřovaly na místa jako Řím, Jeruzalém, Mekka nebo indická posvátná řeka Ganga.

Základy dnešní turistiky byly položeny v souvislosti s romantismem ke konci 18. století, za turistu v dnešním slova smyslu by mohl být považován ideálně romantik Karel Hynek Mácha. Mácha byl vášnivý cestovatel, chodil většinou pěšky a vyhledával zejména romantická místa spojená s historií a krásy přírody. Putování krajinou patřilo v té době k zájmům vyšších vrstev, umělců a vzdělanců, brzy se však jeho obliba rozšířila i k dalším vrstvám obyvatelstva.

V 19. století ovlivňuje turistiku také rozvoj průmyslové společnosti a zejména železnice, která propojila dříve lidem nepřístupné oblasti. Kromě pěší turistiky se ve 20. století začala rozvíjet také cyklistická a vodní turistika následovaná cestováním v autě a na motorce.

Co se týče organizované turistiky, jako první se jí ujal Sokol. Roku 1888 se stala česká turistika oficiální - byl založen klub českých turistů. Turisté se však pouze nekochali přírodou, ale podíleli se také na výstavbě turistických chat, označovali turistické stezky a tvořili turistické mapy. Další zlom přinesl konec první světové války - dříve elegantní turistiku postihl bouřlivý rozvoj, začala se rozvíjet řada turistických hnutí včetně trampského.

travel

Turistika dnes

Protože stále větší část lidí tráví svůj pracovní den v kanceláři a u počítače, je kladen stále větší důraz na aktivní odpočinek, a to nejlépe v přírodě. Právě turistika je jednoduchým způsobem příjemného trávení volného času - prakticky pro všechny generace. Dnes máme pro pobyt v přírodě a na horách neporovnatelně lepší podmínky, přesto není vhodné přípravu podceňovat. Nalákali jsme vás? Na závěr pro vás máme několik tipů, jak si výlet na hory zpříjemnit:

  • Základem by rozhodně měla být kvalitní pevná obuv z prodyšného a současně nepropustného materiálu.
  • Oblečení pro pohyb ve volné přírodě s proměnlivými podmínkami by mělo být vyrobeno z funkčních materiálů. Ideálním řešením je vícevrstvé oblékání, kdy můžete jednotlivé vrstvy pohodlně přidávat nebo ubírat.
  • Rozhodně nezapomeňte na sadu náplastí - nikdy nevíte, kdy i zcela osvědčené boty “vyrobí” na noze nepříjemný otlak.
  • Mezi další nepostradatelné pomocníky turistů patří tradiční - ALPA francovka Lesana s chladivým efektem, antiseptickými a dezinfekčními účinky, která účinně odstraňuje únavu po tělesné zátěži.
  • Pro delší trasy nesmí chybět dostatek vody, protože nikdy nevíte, kdy budete mít možnost si zásoby doplnit. Speciální pomůckou je např. tzv. camelbag, který je ideální a pohodlnou zásobárnou tekutin ve vašem batohu.
Reklama